Czym jest międzynarodowe prawo jazdy?
Jak już zdążyłeś zauważyć, nie chodzi o dodatkowe uprawnienia lub dokument. W zasadzie jest to odpis dokumentu wystawionego w Polsce, który jest tłumaczony na języki państw, w których planujesz podróżować. Posiada formę książeczki, którą należy okazywać do kontroli drogowej zawsze z polskimi uprawnieniami. Kraje będące stronami konwencji genewskiej i wiedeńskiej honorują prawo jazdy w formie międzynarodowej. Co istotne, również kraje niebędące stronami akceptują tego typu zapis.
Gdzie złożyć wniosek o dokument międzynarodowego prawa jazdy?
Sprawa jest dosyć prosta. Musisz zaopatrzyć się w odpowiedni wniosek, który można znaleźć w Internecie lub w starostwie powiatowym. Do tej placówki zgłaszają się osoby, które chcą uzyskać międzynarodowe prawo jazdy.
Aby otrzymać taki dokument, musisz posiadać polskie prawo jazdy. Poza tym istnieją dwa rodzaje dokumentów:
- dotyczący Konwencji Genewskiej;
- dotyczący Konwencji Wiedeńskiej.
Przy wyrabianiu międzynarodowego prawa jazdy musisz zdecydować się, którą wybierasz. Jeśli obie, musisz złożyć dwa wnioski o wydanie prawa jazdy i oba opłacić w kasie lub przelewem. Do dokumentu dołącz aktualne zdjęcie i potwierdzenie zapłaty. Takie prawo jazdy ważne jest 3 lata. Pamiętaj, że od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Międzynarodowe uprawnienia do kierowania pojazdami a prawo w USA
Jest to wyjątkowy przypadek, ponieważ w zależności od stanu, różni się również podejście do dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami. USA honoruje międzynarodowe prawo jazdy, lecz jeśli planujesz pobyt przekraczający wytyczony w prawie okres, będziesz musiał wyrobić sobie miejscowy dokument, by legalnie poruszać się po drogach. W trakcie pobytu nieprzekraczającego jednego miesiąca policja uwzględnia polski dokument i paszport. W momencie przekroczenia tego okresu należy mieć przy sobie książeczkę międzynarodową.
Międzynarodowe prawo jazdy w Polsce
Pomysł okazywania w trakcie kontroli międzynarodowego odpisu jest nietrafiony. Dlaczego? Ponieważ ma on znaczenie jedynie w sąsiedztwie polskich uprawnień. Dlatego nie ma żadnej mocy w trakcie zatrzymania przez policję. Warto o tym pamiętać i nie liczyć na pobłażliwość danego policjanta. Jednak międzynarodowe prawo jazdy przyda się w krajach blisko sąsiadujących z Polską. Chodzi np. o Ukrainę i Rosję. Chociaż w tych krajach również uważa się polski dokument za wiążący, dobrze jest mieć również odpis w języku danego kraju. Będzie to pomocne w momencie wypadku lub wywołanej szkody. W przeciwnym razie procedury mogą się nieco komplikować.
Co z lokalnymi przepisami?
Jeśli wybierasz się do jakiegoś kraju, pamiętaj, by dobrze zapoznać się z zasadami tam obowiązującymi. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest potwierdzeniem twojej znajomości tamtejszych zasad poruszania się po drogach. Informują jedynie danego funkcjonariusza, że w kraju, z którego pochodzisz, możesz kierować określoną grupą pojazdów. Postaraj się dobrze prześledzić określone zasady, bo brak ich znajomości może pogrążyć Cię w sytuacji podbramkowej. Jeśli często podróżujesz lub będziesz przebywać w danym kraju przez dłuższy czas warto wyrobić sobie dokument honorowany w większości krajów. Z pewnością przyda ci się podczas pobytu.