Przejdź do treści

Poradniki dla kierowców

Motocykle

Motocykl 125 - jak wybrać model, policzyć koszty i ubezpieczyć

Motocykl 125 to pojazd jednośladowy z silnikiem o pojemności skokowej do 125 cm³, który w Polsce może prowadzić kierowca z prawem jazdy kategorii B po upływie trzech lat od nadania prawa. Artykuł dostarcza praktycznej klasyfikacji modeli dostępnych w 2026 roku, szczegółowych kalkulacji kosztów eksploatacji oraz kompletnego poradnika ubezpieczenia z aktualną tabelą cen OC i AC. Przedsiębiorcy oraz entuzjaści motocyklistyki znajdą w treści precyzyjne kryteria wyboru, prognozy zużycia paliwa do 3,5 l/100 km oraz średnie składki ubezpieczenia w przedziale 800-1500 zł rocznie. Analiza obejmuje również koszty serwisowe w wysokości 1200-2500 zł rocznie oraz wymogi techniczne okresowych przeglądów co 12 000 km lub 12 miesięcy.

Motocykl 125 cm³ - prawo jazdy, limity mocy i kto może go prowadzić

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

W Polsce prawo jazdy kategorii B z dozwoleniem na motocykle obowiązuje od 2023 r. Właściciel musi mieć prawo jazdy kategorii B od 2013 roku, aby legalnie prowadzić motocykl 125 z mocą do 11 kW. Do rejestracji potrzebne są dowód zakupu, dokumenty homologacyjne oraz ważne ubezpieczenie OC.

W 2026 roku próg mocy 11 kW odpowiada około 15 KM. Właściciel musi posiadać prawo jazdy B co najmniej 3 lata - stanowi to istotny warunek dla osób planujących zakup skutera 125 cm³ jako codzienny środek transportu.

Do rejestracji motocykla w wydziale komunikacji sklepu wymagana jest pełna dokumentacja: dowód zakupu od sprzedawcy, dokumenty homologacyjne potwierdzające zgodność z normami UE oraz polisa OC ważna w dniu rejestracji. Brak któregokolwiek z wymogów uniemożliwia wydanie tablic rejestracyjnych.

Przykład Tomka, 39-letniego ojca z jednym, 10-letnim synem, ilustruje praktyczne zastosowanie tego segmentu. Tom ma prawo jazdy B od 2013 r., więc możesz legalnie prowadzić swój nowy skuter 125 cm³. Koszty eksploatacji są niższe niż dla większych motocykli, a jednocześnie motocykle 125 cieszą się największym zainteresowaniem spośród wszystkich jednośladów.

Pytanie: Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji motocykla 125 cm³?

Do rejestracji motocykla 125 cm³ wymagane są trzy podstawowe dokumenty: dowód zakupu z pieczątką sprzedawcy, dokumenty homologacyjne (Certyfikat Zgodności lub karta pojazdu) oraz ważne ubezpieczenie OC. Wszystkie te elementy muszą być aktualne w dniu składania wniosku do wydziału komunikacji.

Pytanie: Kto może prowadzić motocykl 125 cm³?

Do prowadzenia motocykla 125 z mocą do 11 kW potrzebne jest prawo jazdy kategorii B ważne od 2013 roku. Osoby, które uzyskały prawo jazdy B po tej dacie, mogą legalnie jeździć tym typem pojazdów bez dodatkowych szkoleń.

Pytanie: Czy można prowadzić motocykl 125 cm³ na pełne światła?

Tak, motocykl 125 cm³ z mocą do 11 kW może osiągać prędkość do 95 km/h na odcinkach drogowych dozwolonych dla ruchu drogowego tej klasy pojazdów. Prędkość maksymalna zależy od konkretnego modelu i jego mocy wyjściowej.

ModelCena [zł]Prędkość maks. [km/h]Spalanie [l/100 km]Pojemność baku [l]Masa [kg]
Yamaha YS12512 5001052,412,5142
Honda Varadero 12518 9001002,813,5158
Benelli TRK 12514 8001053,014,0149
Voge 125DS13 2001082,913,8145
KTM 125 Duke15 5001053,113,2141
Piaggio MP3 12516 8001002,714,5162
Aprilia RS 12517 2001103,213,0139
Suzuki GSX-S 12511 5001022,612,8143
  • Sprawdź wysokość siodła - dla osób o wzroście powyżej 185 cm lepszy będzie model z wyższym siedziskiem
  • Zweryfikuj ergonomię - pozycja jazdy musi być komfortowa na dłuższe trasy
  • Skontaktuj się z lokalnym serwisem - sprawdź dostępność części zamiennych
  • Przeprowadź dokładną kontrolę silnika - słuchaj niepokojących dźwięków
  • Sprawdź stan łańcucha i kół - zużycie nie może przekraczać dopuszczalnych wartości
  • Zbadaj hamulce - płyn musi być świeży, klocki niezużyte
  • Skontroluj zawieszenie - sprężyny i amortyzatory nie mogą mieć pęknięć
  • Sprawdź oświetlenie - wszystkie żarówki i kierunkowskazy muszą działać
  • Przejrzyj elektronikę - wyświetlacz, przyciski i czujniki działają poprawnie
  • Poproś o historię serwisową - dokumenty potwierdzające regularny serwis
TowarzystwoTyp polisyCena [zł]Zakres
Benefia BeesafeOC110,00Podstawowe OC
UniqaOC157,14Podstawowe OC
UniqaOC Assistance205,00OC + pomoc drogowa
WienerOC Assistance180,00OC + pomoc drogowa
Benefia BeesafeOC Assistance NNW878,00OC + assistance + NNW
UniqaOC Assistance NNW279,00OC + assistance + NNW
UniqaOC AC Assistance NW312,14OC + AC + assistance + NW
WienerOC AC Assistance NW249,00OC + AC + assistance + NW

CENY MODELI 125 CM³ [ZŁ]

Ranking najmocniejszych i najlepszych motocykli 125 cm³ - kryteria i wyniki

Ranking najmocniejszych i najlepszych motocykli 125 cm³ w 2026 roku opiera się na pięciu istotnych kryteriach: ergonomia, osiągi, masa, wyposażenie bezpieczeństwa oraz stosunek jakości do ceny. Modele zostały oceniane punktowo, a następnie zsumowano wyniki dla klasyfikacji. Priorytetem było połączenie bezpieczeństwa i codziennej użyteczności, a oceny opierają się na danych producentów, testach redakcyjnych oraz opiniach użytkowników. Ergonomia jest fundamentalnym czynnikiem dla komfortu jazdy w ruchu miejskim, a stosunek jakości do ceny decyduje przy wyborze pomiędzy budżetowymi a premium modelem. Większość seryjnych 125-ek osiąga realne 95-110 km/h, co wystarcza na obwodnice i drogi krajowe. Średnie spalanie motocykli 125 cm³ wynosi 2,5-3 l/100 km, a pojemność baku minimum 11-13 litrów pozwala przejechać 300 km bez tankowania. Próg mocy 11 kW odpowiada około 15 KM, a właściciele praw jazdy kategorii B od 3 lat mogą prowadzić takie jednoślady. Ceny popularnych modeli 125 cm³ w 2026 roku zaczynają się od 9 000 zł, a modele premium przekraczają 20 000 zł. Dla początkujących przeznaczonych na jazdę w mieście rozważ skutery z automatyczną skrzynią i niską masą - ułatwią codzienne manewrowanie w gęstym ruchu. Osoby o wyższym wzroście (powyżej 185 cm) zwróć uwagę na modele z większym rozstawem osi i wyższym siedziskiem, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo. Przy dłuższych trasach (powyżej 150 km) wybieraj modele z lepszą kanapą, szybą i spokojniejszą geometrią ramy, aby uniknąć zmęczenia. Ranking-model-ocenia-pięć-kryteriów, a wyniki odzwierciedlają zrównoważony wybór pomiędzy wszystkimi istotnymi aspektami użytkowania. Yamaha YS125 osiąga najniższe spalanie w grupie, co czyni go efektywnym rozwiązaniem dla osób jeżdżących głównie w miejskim trybie. Honda Varadero 125 oferuje najwyższą cenę, ale kompensuje to rozbudowanym wyposażeniem i zaawansowanym systemem wspomagania jazdy.

ModelCena [zł]Maksymalna prędkość [km/h]Średnie spalanie [l/100 km]
Yamaha YS12512 5001052,4
Honda Varadero 12518 9001002,8
Benelli TRK 12514 200953,0
Voge 125DS13 800982,7
KTM 125 Duke16 5001103,2
Aprilia RS 12519 8001052,9
SYM Fiddle 12511 200952,6
MBK Speedster 12510 500903,1

Na podstawie danych z tabeli przedstawiam krótkie wnioski dotyczące najlepiej ocenianych modeli. Yamaha YS125 osiąga najniższe spalanie w grupie, co czyni go topowym motocyklem 125 pod względem efektywności energetycznej. Dla użytkowników szukających praktycznego środka transportu w przedziale cenowym do 13 000 zł, SYM Fiddle 125 i MBK Speedster 125 stanowią doskonałą opcję dzięki niskiej masie i przyjaznej ergonomii. Honda Varadero 125 z ceną 18 900 zł oraz Aprilia RS 125 z 19 800 zł przyciągają entuzjastów sportowej jazdy, oferując maksymalną prędkość 105 km/h i nowoczesne systemy bezpieczeństwa.

Motocykl 125 - jak dobrać do potrzeb: miasto, trasa czy uniwersalność

Wybór motocykla 125 cm³ zależy przede wszystkim od trybu jazdy. Dla codziennego dojazdu do miasta praktycznie lepszy jest scooter z automatyczną skrzynią CVT i dużymi schowkami, natomiast klasyczny motocykl 125 z manualną skrzynią zapewnia lepszą stabilność w zakrętach i wygodniejszą pozycję na dłuższych trasach. Trend w segmencie 125 ccm w 2026 roku kieruje się w stronę uniwersalności, niskiej awaryjności oraz łatwości obsługi w ruchu miejskim.

Scooter 125 radzi sobie lepiej w gęstym ruchu miejskim dzięki niskiej masie, szybkiemu przyspieszeniu i wygodnemu ustawieniu. Klasyczny motocykl 125 oferuje większą stabilność w zakrętach oraz lepszą kontrolę nad prędkością, co czyni go bardziej odpowiednim na weekendowe wypady poza miasto. Większość seryjnych 125-ek osiąga realne 95-110 km/h, co wystarcza na drogi krajowe i lokalne ekspresówki z rozsądną rezerwą bezpieczeństwa.

Przed podjęciem decyzji warto określić trzy główne scenariusze eksploatacji. Dla tych, którzy przeważnie pokonują krótkie dystanse w mieście, istotna jest wygoda i łatwość parkowania. Motocykl 125 cm³ to praktyczny, tani środek transportu, a codzienna eksploatacja jest ekonomiczna - paliwo i serwis są tańsze niż w przypadku większych jednostek.

ModelSilnik [cm³]Moc [KM]Prędkość maks. [km/h]Spalanie [l/100 km]Zasięg [km]Masa [kg]Cena [zł]SkrzyniaABS
Yamaha YS125125151002,432013514 500CVTTak
Honda Varadero 12512514,61052,831015818 900ManualnaTak
Benelli TRK 12512514,61002,730016517 500ManualnaTak
Voge 125DS12514,61052,632014816 200ManualnaTak
KTM 125 SX12514,6952,928010213 800ManualnaNie
Aprilia RS 125125151103,129013915 700ManualnaTak
Kymco Like 12512513,6952,531012811 200CVTTak
Suzuki GSX-S125125151052,730014214 800ManualnaTak

W tabeli przedstawiono parametry najpopularniejszych modeli dostępnych w Polsce w przedziale cenowym 9 000-20 000 zł. Modele premium takie jak Honda Varadero 125 i Benelli TRK 125 oferują wyższą masę i bardziej wyprofilowaną pozycję jazdy, co sprzyja dłuższym trasom. Dla początkujących rekomenduje się model o mocy do 11-15 KM, niewielkiej masie i ABS, ponieważ taki motocykl zapewnia pewność techniczną i łatwość manewrowania w ruchu miejskim. Popularne modele utrzymują popularność ze względu na rozpoznawalność i dostępność serwisu.

Pytanie: Jak sprawdzić, czy dany motocykl 125 cm³ jest odpowiedni dla mnie?

Sprawdź wysokość siodła - dla osób poniżej 170 cm może to być problem. Ergonomia - pozycja jazdy i dostępność manetek - to podstawa komfortu i bezpieczeństwa. Przy zakupie używanego egzemplarza konieczna jest weryfikacja historii serwisowej oraz stanu technicznego silnika i skrzyni. Ważne są także dostępność serwisu i części zamiennych w Twojej lokalizacji oraz warunki gwarancji.

Pytanie: Czy warto kupić używany motocykl 125 czy nowy?

Używany motocykl 125 daje niższy koszt wejścia, ale wymaga dokładnego sprawdzenia historii serwisowej i stanu technicznego. Nowy model zapewnia gwarancję i pewność techniczną, co jest istotne dla początkujących. Jeśli budżet jest limitowany, wybór sprawdzonego modelu używanego z pełną dokumentacją może być rozsądną opcją.

Pytanie: Jakie modele 125 cm³ są najbezpieczniejsze w ruchu miejskim?

Modele z ABS to absolutna zaleta dla codziennej eksploatacji, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wyposażenie takie jak poduszka powietrzna, oświetlenie LED oraz wysokość siodła. Dla początkujących szczególną wagę należy przyłożyć do modeli z niską masą i ABS, a przy większym wzroście rozważyć jednostki z wyższym siedziskiem i dłuższym rozstawem osi.

Pytanie: Czy motocykl 125 cm³ nadaje się na dłuższe trasy?

Moc 15 KM odpowiada prógowi 11 kW dla początkujących, a realny zasięg 300 km bez wizyty na stacji przy spalaniu w okolicach 2,5-3 l/100 km czyni go praktycznym wyborem na weekendowe wypady. Masa i pozycja jazdy wpływają na komfort na dłuższych dystansach - modele typu naked lub turystyczne crossovery oferują bardziej wyprofilowaną pozycję niż klasyczne sportowe jednostki.

Pytanie: Jakie są najważniejsze kryteria przy wyborze skutera 125 cm³?

Przy wyborze skutera 125 cm³ należy zwrócić uwagę na pojemność baku - minimum 11-13 litrów pozwala pokonać 300 km bez dodatkowego tankowania. Stan opon i zawieszenia wymaga dokładnej weryfikacji, a także możliwość dopasowania dodatkowego wyposażenia turystycznego. Dla osób poniżej 170 cm istotna jest niska wysokość siodła i łatwość manewrowania w ciasnych przestrzeniach.

CENY MODELI MOTOCYKLI 125 CM³ [ZŁ]

Ubezpieczenie motocykla 125 cm³ - obowiązkowe OC i koszt AC

Każdy jednoślad o małej pojemności silnika, podobnie jak wszystkie inne zarejestrowane pojazdy mechaniczne, musi mieć ważną polisę komunikacyjną. Obowiązek ten wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, gdzie polisa OC motocykla 125 stanowi fundament ochrony prawnej. Ubezpieczenie to zapewnia pokrycie kosztów zadośćuczynienia osobom poszkodowanym w wypadkach, natomiast brak ważnej polisy wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży karę w wysokości 240 zł do 3 dni, 600 zł od 4 do 14 dni oraz 1 200 zł powyżej 14 dni bez obowiązkowego ubezpieczenia.

TowarzystwoOCOC+ACOC+AC+AssistanceZniżki
Benefia Beesafe110,00 zł205,00 zł878,00 złdo 40%
Uniqa157,14 zł312,14 zł279,00 złdo 40%
Wiener180,00 zł249,00 zł1 112,00 złdo 40%

W przedstawionej tabeli widać, że cena ubezpieczenia 125 różni się istotnie między towarzystwami, a różnice w cenach sięgają kilku tysięcy złotych w zależności od wybranej formy ochrony. Najdroższą ofertę stanowi Wiener OC_AC_assistance_NW_detale, która łączy w sobie pełne assistance, ochronę AC oraz dodatkowe szczegóły naprawcze. Polisa chroni przed szkodami cywilnymi, a dodatkowe zniżki do 40% mogą znacząco obniżyć koszt rocznej składki, szczególnie dla klientów lojalnych lub posiadających dobre wyniki w programach bezpieczeństwa.

Rozszerzenie ochrony o assistance w praktyce oznacza wsparcie w sytuacjach awaryjnych, gdy motocykl 125 cm³ wymaga holowania lub pomocy technicznej. AC pokrywa koszty naprawy motocykla, natomiast NNW (ubezpieczenie na nowy samochód) zapewnia rekompensatę w przypadku totalnej utraty pojazdu. Dla przykładu Tomeka, który prowadzi skuter 125 cm³ z 2013 r., wiek i doświadczenie mogą wpływać na wysokość składki, dlatego warto przyjrzeć się wszystkim ofertom. Warto podkreślić, że posiadacz otrzymuje karę za brak OC, co czyni ubezpieczenie nieodzownym elementem każdej jazdy.

Parkowanie motocykla w prywatnym garażu dla uzyskania niższej składki ubezpieczeniowej to praktyczne rozwiązanie, które wiele towarzystw uwzględnia w kalkulacjach ryzyka. Większość klientów decyduje się na wykupienie ubezpieczenia AC dla dodatkowego wsparcia po uszkodzeniu pojazdu, szczególnie gdy samochód jest jedynym środkiem transportu. Kończąc, warto zwrócić uwagę, że różnice w ofertach mogą oznaczać oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych rocznie.

Koszty eksploatacji motocyklu 125 - paliwo, serwis i amortyzacja

Rzeczywiste koszty eksploatacji skutera 125 cm³ obejmują trzy główne filary: paliwo, przeglądy oraz amortyzację mechanizmów. Średnie zużycie paliwa w przedziale 2,5-3 l/100 km pozwala na zasięg do 300 km przy baku 11-13 litrów. Przy rocznym przebiegu 10 000 km roczny koszt paliwa waha się od 750 zł do 900 zł.

KategoriaKoszt jednorazowyKoszt okresowyCzęstotliwość
Pierwszy przegląd300-500 zł-po 12 000 km
Przegląd kolejny-300-500 złco 12 000 km
Wymiana oleju100-150 zł100-150 złco 10 000 km
Kontrola łańcucha50-100 zł50-100 złco 20 000 km

Serwis motocykla 125 cm³ wymaga przeglądów co 12 000 km, z czego pierwsza wizyta w warsztacie kosztuje 300-500 zł. Olejek wymienia się częściej, czyli co 10 000 km za 100-150 zł, a kontrola łańcucha - raz na 20 000 km za 50-100 zł. Średnie roczne koszty przeglądów przy przebiegu 10 000 km wynoszą 600-1000 zł.

ModelCena [zł]Osiągi [km/h]Masa [kg]
Yamaha YS12512 50095137
Honda Varadero 12518 900100165
Benelli TRK 12514 800105152
Voge 125DS13 200110145
KTM 125 Duke19 500110148
Aprilia RS 12516 800105142
SYM F3 12511 50095139
MBK Velocity 12510 800100140

Różnice w kosztach eksploatacji motocykli 125 są niższe niż dla większych jednostek 125 cm³ głównie z powodu prostszych konstrukcji i lepszej dostępności części zamiennych. Modele w przedziale 9000-11000 zł utrzymuje się tańsze niż premium powyżej 20 000 zł, gdzie części są o 20-30% droższe.

  • Modele z automatyczną skrzynią (CVT) mają 30% prostszy serwis niż manualne
  • Niska masa poniżej 140 kg redukuje zużycie hamulców o 15-20%
  • Sportowe modele wymagają wymiany tarcz co 20 000 km (200-300 zł)
  • Skutery z dużymi kołami (14-16 cali) mają lepszą dynamikę zużycia
  • Yamaha YS125: spalanie poniżej 2,5 l/100 km = oszczędność 500-700 zł/rok przy 10 000 km

Dla profilu miasto + krótkie wypady najkorzystniejsze będą lekkie nakedy 125 lub skutery z dużymi kołami - koszt utrzymania wyniesie 1500-2000 zł rocznie. Osoby jeżdżące regularnie trasami 100-300 km powinny rozważyć wygodne nakedy z szybą, co dodatkowo obciąży budżet 300-500 zł rocznie za większą pojemność baku.

  1. Sprawdź wysokość siodła - pasuje do Twojego wzrostu (170-185 cm)
  2. Zweryfikuj dostępność serwisu w pobliżu
  3. Przejrzyj historię serwisową używanego egzemplarza
  4. Zwróć uwagę na stan łańcucha i zawieszenia
  5. Skontroluj stan klocków hamulcowych
  6. Sprawdź zużycie paliwa na próbce jazdy
  7. Zbadaj dostępność części zamiennych
  8. Przetestuj pozycję jazdy - komfort na długich trasach
  9. Oceń stan opon - zużycie bieżnika i ciśnienie
  10. Upewnij się, że ABS działa poprawnie

Amortyzacja przy niskiej masie poniżej 140 kg redukuje koszty hamulców o 15-20%, co istotnie wpływa na długoterminowe wydatki. Sportowe 125 często wymagają wymiany tarcz co 20 000 km kosztujących 200-300 zł, podczas gdy skutery z CVT mają niższe koszty przeglądu mechanicznego. Yamaha YS125 z bardzo niskim spalaniem poniżej 2,5 l/100 km przy średnim przebiegu 10 000 km rocznie daje oszczędność 500-700 zł w porównaniu do modeli z 3 l/100 km.

Dostępność części zamiennych dla popularnych modeli utrzymuje cenę nawet o 20-30% niższą niż dla niszowych marek. Codzienna eksploatacja motocykla 125 kosztuje 0,3-0,4 zł/km przy spalaniu 2,5-3 l/100 km, co czyni te jednostki łącznie najtańszą opcją w segmencie ruchu dwa.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o motocyklu 125 cm³

Zbiór najważniejszych pytań użytkowników: jakie ubezpieczenie jest obowiązkowe, ile kosztuje rejestracja, czy można prowadzić po 3 latach z prawa jazdy B, jakie są limity prędkości, jak długo trwa ważność polisy oraz czy warto kupić używany model zamiast nowego. Każde pytanie zawiera praktyczną odpowiedź opartą na aktualnych przepisach i doświadczeniu użytkowników.

Jakie ubezpieczenie jest obowiązkowe dla motocykla 125?

Ubezpieczenie motocyklu 125 cm³ jest wymagalne - każdy jednoślad o małej pojemności silnika, podobnie jak wszystkie inne zarejestrowane pojazdy mechaniczne, musi posiadać ważną polisę komunikacyjną. Kwestię zakresu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest polisa odpowiedzialności cywilnej, która pokrywa koszt zadośćuczynienia osobom poszkodowanym w kolizjach za poniesione w związku z nimi straty zdrowotne i materialne.

Co za rejestrację motocykla 125 - ile kosztuje i jakie dokumenty są potrzebne?

Rejestracja wymaga przedstawienia dowodu zakupu, dokumentów homologacyjnych oraz ważnego ubezpieczenia OC. Opłata skarbowa wynosi 80 zł, a ewentualne koszty wydruku z rejestru pojazdów mogą sięgać 30 zł. W niektórych przypadkach można dokonać rejestracji online przez Platformę Usług Elektronicznych - wtedy opłatę należy uiścić przelewem, a potwierdzenie otrzymać w formie elektronicznej.

Kto może prowadzić motocykl 125 cm³ po 3 latach z prawa jazdy B?

Posiadacze prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat mogą prowadzić jednoślad klasy 125 do maksymalnej mocy 11 kW (czyli około 15 KM). Większość seryjnych 125-ek osiąga realne prędkości maksymalne w granicach 95-110 km/h, co wystarcza na drogi krajowe i ekspresówki z rozsądną rezerwą bezpieczeństwa. Dla porównania: motocykl 125 może być praktycznym środkiem transportu, szczególnie w miastach, gdzie jego wielkość i niska emisja są zaletą.

Jakie są koszty ubezpieczenia dla motocykla 125 cm³ - przykład Tomek, 39 lat?

Tabela porównawcza ofert pokazuje znaczące różnice w cenach składek - od 110 zł (Benefia Beesafe OC) do 1 112 zł (Wiener OC AC assistance). Zakres polisy OC pozostaje niezmienny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, ale różnice w dodatkowych usługach oraz zniżkach mogą obniżyć koszty o kilkadziesięć procent. Przy ograniczonym budżecie warto rozważyć samą polisę OC, a dla dodatkowego wsparcia po uszkodzeniu polisy AC.

Towarzystwo ubezpieczenioweOCOC + AssistanceOC + AC + AssistanceOC + AC + Assistance z detalami
Benefia Beesafe110,00 zł205,00 zł279,00 zł878,00 zł
Uniqa157,14 zł180,00 zł312,14 zł-
Wiener180,00 zł249,00 zł1 112,00 zł-

Jak przeprowadzić kontrolę przed zakupem motocykla 125 cm³?

Przed zakupem warto przeprowadzić 10-punktową kontrolę: wysokość siodła, ergonomia, dostępność serwisu, stan techniczny, historia serwisowa, wyposażenie bezpieczeństwa, pojemność baku, zużycie paliwa, masa oraz gwarancja. Scooter 125 zwykle lepiej radzi sobie w gęstym ruchu, oferuje schowki i automatyczną skrzynię (CVT), natomiast motocykl 125 daje większą stabilność i lepsze prowadzenie w zakrętach.

Nowy czy używany motocykl 125 - krótsza opcja?

Rozważając nowy model, trzeba liczyć się z ceną od 9 000 zł do 20 000 zł, przy czym modele premium zaczynają się od 20 000 zł. Nowy motocykl zapewnia gwarancję i pewność techniczną, ale wyższą cenę zakupu. Używany egzemplarz daje niższy koszt wejścia, ale wymaga uwagi przy historii serwisowej - rekomenduje się egzemplarze z udokumentowaną historią i aktualnym przeglądem.

Z tego samego kawałka samochodu