Czy warto sprowadzać modele jednośladów z zagranicy, jeśli w kraju nie brakuje motorów? To zasadne pytanie. Motocykle z USA są niejednokrotnie o wiele tańsze niż w Polsce. I nie mówimy tu jedynie o uszkodzonych modelach. Czy jednak sama kwota jest na tyle kusząca, aby import był opłacalny?
Wszelkie opłaty, które wiążą się ze sprowadzaniem motocykli z USA, mogą zniechęcać. Sprawdź, ile faktycznie trzeba wydać na motor i dopełnienie formalności!
Motocykle ze Stanów – dlaczego akurat stamtąd?
Powodów jest kilka, a cena odgrywa tu znaczącą rolę. Motocykle z USA są tańsze od tych oferowanych na naszym rodzimym rynku lub innych krajach Europy. A to przyciąga klientów i firmy zewnętrzne, które zajmują się sprowadzaniem takich maszyn do Polski.
To sprawia, że import jest łatwiejszy bo nie trzeba fatygować się do Stanów, żeby taki motor sprowadzić. Cena jest jednak tylko jednym z czynników, które mają wpływ na duże zainteresowanie maszynami z USA.
Motocykle z USA, czyli kusi nie tylko cena
Poza możliwymi oszczędnościami liczonymi w tysiącach złotych inną zachętą jest o wiele szerszy rynek motocykli. Amerykanie kochają jednoślady i dlatego w wielu stanach można wypatrzyć naprawdę sporo interesujących ofert.
Motocykle z USA zwykle są bardzo zadbane, nawet jeśli mają jakieś uszkodzenie. Modele, których nie ma w Polsce, to także wabik dla pasjonatów znad Wisły. Czy można realnie zaoszczędzić, decydując się na import?
Import motocykli z USA – jak zaoszczędzić na zakupie?
Osoby sprowadzające motocykle wiedzą, że Amerykanie uwielbiają gotówkę. A to przekłada się na możliwości negocjacyjne. O ile na polskim rynku niekiedy trudno jest „wyszarpać”, chociaż kilka stówek, o tyle w USA łatwiej jest prowadzić negocjacje i zakończyć je sukcesem.
Jeśli znasz się na rzeczy i mówisz po angielsku przynajmniej w komunikatywnym stopniu, możesz samemu wyruszyć na poszukiwania motocykli z USA. To świetny pomysł, gdy planowałeś zagraniczny urlop, bo połączysz przyjemne z… przyjemnym.
Sprowadzanie motocykli z USA – gdzie szukać ofert?
Chyba najprostszy sposób to wyszukanie ofert na rodzimym rynku wśród firm, które sprowadzają takie maszyny. Jeśli tak zrobisz, masz z głowy formalności związane z cłem i innymi opłatami, które trzeba uiścić przy zakupie. Wszystko będzie już wliczone w cenę.
Poza tym, motocykl możesz obejrzeć na miejscu i nie czekasz na niego wiele tygodni. Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście wyższa cena, bo importer zarabia właśnie na wykonywaniu wszystkich czynności formalnych i przygotowaniu motocykla do sprzedaży.
Motocykle USA a portale aukcyjne
Inny sposób to skorzystanie z oferty widocznych w sieci domów aukcyjnych i portali z ofertami. Ciekawe propozycje znajdziesz na ebay.com i craiglist.com. Motocykle z USA są często wystawiane na takich stronach przez osoby prywatne i dealerów.
Wyszukując konkretny model, możesz zauważyć, że na rynku amerykańskim jest zdecydowanie więcej godnych zainteresowania modeli niż w Polsce. Gdy już upatrzysz sobie konkretny egzemplarz, pozostają ci dwie opcje – załatwianie formalności samodzielnie lub skorzystanie z usług firmy obsługującej import.
Aukcje motocyklowe USA i ich meandry
Pierwsza metoda jest dobra dla osób, które nie boją się wszystkich koniecznych do przejścia procedur. Poruszają się płynnie w formalnościach, wiedzą, czym jest „Bill of Sale”, „Certificate of Title” i „Bill of Landing”, a także znają język angielski w przyzwoitym stopniu.
Zapewne sprowadzenie motocykla z USA samodzielnie będzie tańsze, ale z pewnością może przysporzyć dodatkowych kłopotów. Dlatego wiele osób korzysta z usług firmy, która zajmie się wszystkimi niezbędnymi dokumentami i sfinalizuje zakup.
Jak sprowadzić motocykl z USA?
Cała procedura nie jest specjalnie trudna.
- W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, co chcesz kupić. Jeśli jest to prywatny sprzedawca, możesz się targować. W przypadku domów aukcyjnych procedura zakupu polega na windowaniu ceny.
- Po wygraniu aukcji od razu otrzymujesz od sprzedającego dokumenty potwierdzające zakup i własność.
- Jeśli sprowadzasz motocykle z USA, musisz mieć właśnie te dwa najważniejsze dokumenty – Bill of Sale (czyli umowę kupna-sprzedaży) i Certificate of Title, czyli tytuł własności. Pierwszy umożliwi zarejestrowanie modelu w Polsce, a drugi pozwoli ci na opuszczenie Stanów.
- Kolejna sprawa to przygotowanie motoru do wysłania. Najlepiej jest zdemontować elementy, które mogłyby się uszkodzić podczas podróży (owiewki, liczniki) i wysłać je pocztą za kilkadziesiąt dolarów. Poza tym, pamiętaj o bardzo dobrym zabezpieczeniu samego ładunku.
- Z tak przygotowanym motocyklem trzeba udać się na wybrzeże, aby opłacić kontenerowiec do Polski lub innego miejsca Europy. Zwykle transport trwa kilka tygodni (ok. 5) i jest rozładowywany w magazynie w miejscu docelowym.
Ile kosztuje sprowadzenie motocykla z USA?
Sama cena jednośladu to kwestia indywidualna. Jednak koszty związane ze sprowadzeniem motocykli z USA da się łatwo podsumować. Przedstawiają się one następująco:
- podatek (zależny od stanu) – nawet 10% wartości pojazdu;
- koszty transportu po Stanach – nawet 500 $ w zależności od miejsca;
- opłaty za dom aukcyjny – nawet 500 $;
- import przez Ocean – 300-400 $ (plus ubezpieczenie ok. 50 $);
- rozładunek w Polsce – ok. 300-400 zł;
- agencja celna – 300 zł;
- cło – 10% kwoty auta plus 23% VATu;
- rejestracja pojazdu w Polsce (tłumaczenie dokumentów, przegląd, rejestracja) – w sumie 350 zł.
Jeśli lecisz do Stanów sam, weź pod uwagę również koszty biletów lotniczych i zakwaterowania.
Czy warto sprowadzać motory z USA? Jeśli jesteś cierpliwy, to powinieneś rozważyć import. Motocykle z USA są świetną propozycją szczególnie dla tych, którzy chcą spokojnie kupić motor w okazyjnej cenie. Jeżeli nie boisz się niedogodności związanych z oczekiwaniem i ewentualnymi kosztami naprawy, to także opcja dla ciebie.
W Stanach będziesz mógł kupić sporo tańszy jednoślad w bardzo dobrym stanie. Jest jeszcze jeden plus – motocykle w USA występują często w bardzo customowych odmianach i łatwiej jest kupić model niekonwencjonalny. Policz wszystko dokładnie i zdecyduj, czy to się opłaci!