Chyba nie ma kierowcy, który choć raz w życiu nie był świadkiem takiego czyszczenia pojazdu. Myjnia automatyczna jest tunelem, do którego pojazd może wjechać i zostać wyczyszczony nawet mimo tego, że jego kierowca wciąż siedzi za kierownicą. Ten szybki sposób ma jednak sporo wad. Pojazd będzie tylko pobieżnie wyczyszczony, bo dokładność tej metody nie jest najlepsza. Czy bezdotykowa myjnia automatyczna jest dla auta bezpieczna? Musisz mieć świadomość, że korzystając z takiej usługi, ryzykujesz uszkodzenie lakieru. Jednak w niektórych sytuacjach takie nowoczesne rozwiązanie po prostu się sprawdzi. Poznaj zalety i wady automatycznej myjni. Przeczytaj nasz artykuł!
Jak działa myjnia automatyczna?
Myjnia automatyczna zwykle pozwala na wybór kilku lub kilkunastu różnych trybów pracy do usuwania brudu z auta. Włączysz je za pomocą odpowiednich przycisków. Są one dobrze opisane i nawet jeśli wybierasz się do takiego miejsca pierwszy raz, nie powinieneś mieć problemu ze zorientowaniem się, który przycisk nacisnąć.
Ile kosztuje myjnia automatyczna dla samochodów?
Zwykle standardowe mycie kosztuje kilkanaście złotych. Nie jest to więc szczególnie wygórowana kwota. Jeśli dodasz do tego szybki czas wykonania usługi i fakt, że jako kierowca nie musisz nawet wyjść z auta, może okazać się, że ta oferta wyda ci się bardzo kusząca. Nic więc dziwnego, że tego typu stanowiska są wciąż bardzo popularne i korzysta z nich wielu kierowców. Sama cena to jednak tylko jeden aspekt. Warto poruszyć kolejne kwestie.
Myjnia automatyczna – jak skutecznie umyć brudne nadwozie?
Korzystanie z myjni w różnych miejscach może się od siebie trochę różnić, jednak ogólna zasada zwykle jest taka sama. Oto kolejne etapy wizyty na myjni automatycznej:
- najpierw musisz opłacić mycie, a następnie złożyć lusterka, aby nie uległy zniszczeniu w trakcie czyszczenia pojazdu;
- w następnej kolejności wjedziesz do tunelu na dobrą głębokość, o czym powinieneś zostać poinformowany przez maszynę;
- potem koniecznie musisz wyłączyć silnik i zaciągnąć hamulec – pojazd w trakcie nie może się ruszyć;
- wtedy musisz opuścić samochód, aby na zewnątrz myjni nacisnąć przycisk odpowiadający za rozpoczęcie mycia.
Gdy urządzenie skończy program mycia, suszenie i polerowanie, będziesz mógł bez problemu wyjechać z tunelu swoim czystym i pachnącym pojazdem.
Czy myjnia samochodowa niszczy lakier zbyt twardymi szczotkami?
Nie ulega wątpliwości, że automatyczna myjnia jest urządzeniem bezustannie dopracowywanym i coraz skuteczniejszym. Jednak jej szczotki w dalszym ciągu muszą być na tyle twarde, aby mogły bez problemu doczyścić pojazd. To sprawia, że korzystając z takiej myjni, możesz szybko zniszczyć lakier swojego pojazdu. Nawet po jednym użytkowaniu czasem da się zauważyć drobne zarysowania na powłoce lakierniczej. Dlatego jeśli naprawdę dbasz o swoje auto i nie chcesz, by pojawiały się na nim jakiekolwiek skazy, po prostu nie korzystaj z myjni automatycznej. Choć ryzyko jest coraz mniejsze, to nie da się ukryć, że istnieje, zwłaszcza że bezdotykowe myjnie tego typu w dalszym ciągu nie są zbyt popularne i łatwo dostępne.
Automatyczna myjnia – wady i zalety tego rodzaju myjni
Do zalet myjni automatycznej można zaliczyć:
- szybkość mycia zabrudzeń;
- niską cenę;
- łatwą dostępność.
To dobre wyjście awaryjne, jeśli np. w ostatniej chwili dowiesz się o ważnym wydarzeniu, na które musisz pojechać swoim autem lub jeśli po prostu nie masz czasu na mycie samochodu innym sposobem. Nie da się jednak ukryć, że ma ona również dużo wad. Uszkodzenia lakieru w efekcie pracy szczotek to jedna rzecz. Może pojawić się też problem z maszyną dozującą chemię, której zbyt duże stężenie może zniszczyć stan lakieru. Kolejną wadą tego typu mycia jest niska skuteczność. Brud i osady znajdujące się w zakamarkach nie zostaną doczyszczone i mogą pojawić się zacieki. Ponadto woskowanie wykonane w ten sposób nie jest zbyt trwałe i równomierne.
Myjnia automatyczna przy okazji. Takie myjnie są wszędzie!
Niemal na każdej większej stacji benzynowej znajdziesz myjnie samochodowe automatyczne, z których możesz skorzystać. To olbrzymia zaleta nie tylko dlatego, że zajeżdżasz na stację regularnie. W takim miejscu będziesz mógł też kupić różne akcesoria samochodowe, które pomogą ci szybko przygotować się do wyjazdu w trasę. Nieco inaczej jest przy innego rodzaju myjniach, które często znajdują się w większej odległości od stacji. Dlatego jeśli musisz szybko gdzieś wyjechać, ta opcja może okazać się lepsza.
Myjnia automatyczna. Cena myjni ręcznej jest znacznie wyższa?
Czy myjnia automatyczna na pewno pozwala zaoszczędzić? Tak i… nie. Średnio za myjnię ręczną zapłacisz ok. 30 zł, czyli jest niemal dwa razy droższa niż samoobsługowa. Jednak weź pod uwagę, że w ten sposób wyczyścisz swój pojazd dokładniej, więc mycie nie będzie tak częste. Dodatkowo nie będziesz musiał martwić się ewentualną naprawą lakieru, co bez wątpienia także pomoże ci zaoszczędzić. Dlatego w tym przypadku wybór sposobu mycia auta zależy wyłącznie od ciebie i twoich potrzeb.
Bezdotykowa myjnia automatyczna z programem mycia to wciąż marzenie kierowców
Jeśli masz możliwość skorzystania z bezdotykowej myjni automatycznej, powinieneś wybrać właśnie tę opcję. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia lakieru. W takich miejscach pojazd jest czyszczony za pomocą strumienia wody. Gdzie tkwi haczyk? Niestety, w wielu miejscach takie myjnie z takim zaawansowanym programem mycia po prostu nie są dostępne, dlatego to wciąż marzenie przyszłości. Na całe szczęście, nowe stacje benzynowe lub te w remoncie często stawiają właśnie na myjnie bezdotykowe, więc być może kiedyś będą one standardem.
Myjnia automatyczna posiada technologię, która ma kilka zalet, ale to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Jeśli zależy ci na szybkim i tanim myciu auta, gdy naprawdę się spieszysz, będzie to dobry wybór. Jednak gdy ważna jest dla ciebie dokładność i estetyka, postaw raczej na myjnię ręczną lub szukaj myjni automatycznej.