Ograniczenia prędkości – o czym powinni pamiętać kierowcy?

Warto pamiętać, że ograniczenie prędkości to przepis, który chroni bezpieczeństwo nasze oraz innych osób uczestniczących w ruchu drogowym. Polscy policjanci nieustannie przestrzegają przed zbyt szybką jazdą. Jednak czasem zbyt wolna prędkość na drogach również może doprowadzić do wypadku. Zapoznaj się więc ze zmianami w przepisach i przypomnij sobie, jakie są dopuszczalne prędkości w Polsce. Na pewno będzie to dla ciebie wartościowa lektura.

Główne przyczyny wypadków na polskich drogach

Ograniczenie prędkości w Polsce to przepis, który reguluje swobodę poruszania się na drodze. Prędkość w Polsce, z jaką można się poruszać, niekiedy jest bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od liczby pasów ruchu, typu pojazdu, a nawet kombinacji znaków, która czasem bywa trudna do zrozumienia. Limity prędkości są po to, aby wszyscy kierowcy mogli poruszać się harmonijnie w ruchu drogowym. Nieprzestrzeganie przepisów jest najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach. Musisz pamiętać, że jadąc nieprzepisowo, narażasz siebie i innych.

Przepisy ograniczania prędkości dla osobówek i ciężarówek

Dla tego typu pojazdów są szczególne dozwolone prędkości. W obszarze zabudowanym dla aut z przyczepą czy ciężarówek znaki podnoszące dozwoloną prędkość powyżej 60 km/h nie są istotne. Te pojazdy muszą się nadal poruszać z maksymalną szybkością 50 km/h. Na drodze jednojezdniowej samochód z naczepą może poruszać się do 70 km/h. Podobnie jest z ciężarówkami i autobusami. Na wszystkich innych drogach dwujezdniowych, szybkiego ruchu czy autostradach limit ten wzrasta do 80 km/h.

Jakie inne znaki odwołują ograniczenie prędkości?

Znieść ograniczenie prędkości mogą tylko takie znaki, jak:

  • znak „koniec zakazów”;
  • kolejny znak ograniczenia prędkości;
  • skrzyżowanie;
  • wyjazd lub wjazd do strefy zamieszkania;
  • koniec lub początek obszaru zabudowanego.

Ograniczenia prędkości zazwyczaj obowiązują do najbliższego skrzyżowania. Przepisy drogowe wyróżniają również połączenie dróg np. skrzyżowania z drogą wewnętrzną, gruntową czy utwardzoną do długości 20 m. Skrzyżowanie nie odwołuje znaku ograniczenia prędkości na drodze, jeśli występuje po lewej stronie dwujezdniowej, czyli takie, od którego kierowca ogrodzony jest pasem zieleni.

Strefa ograniczonej prędkości

Jest to strefa, która obowiązuje aż do odwołania, więc z daną prędkością trzeba poruszać się dalej nawet po przekroczeniu skrzyżowania. Tak samo działa znak ograniczenia prędkości do 20 km/h w strefie zamieszkania. Znosi go dopiero inny znak który pokazuje koniec strefy zamieszkania.

1 czerwca 2021 – nowy przepis

Jeszcze do niedawna dopuszczalne prędkości na drogach w obszarze zabudowanym regulował przepis, że w godzinach od 5:00 do 23:00 można było jeździć z prędkością do 50 km/h. Natomiast w godzinach nocnych, czyli od 23:00 do 5:00, można było przemieszczać się o 10 km/h szybciej, czyli 60 km/h. W strefach zamieszkania limit wynosi 20 km/h.

Co się zmieniło od czerwca?

Zmieniła się jedna rzecz – prędkość na drogach została ujednolicona. Od 1 czerwca, niezależnie od pory dnia, można jeździć maksymalnie 50 km/h. Prędkości na drogach w Polsce zostały uregulowane wraz z wejściem w życie innych przepisów. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie istnieje taki przepis. Najnowsza zmiana dotyczy również pieszych. Uzyskali oni pierwszeństwo jeszcze przed przejściem. Karana będzie również „jazda na zderzaku” na drogach szybkiego ruchu.

Warto pamiętać, że…

Są to ogólne zasady dotyczące ograniczenia prędkości na obszarze zabudowanym. Podczas jazdy trzeba być bardzo czujnym i zawsze obserwować znaki, ponieważ są miejsca, w których limity są inne. Często w dużych miastach, gdzie niekiedy drogi są dwupasmowe, a nawet trzypasmowe, stoją znaki ograniczające prędkość nawet do 80 km/h.

Kolejny ważny przepis

Powinieneś pamiętać, że za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym można stracić prawo jazdy. Jeżeli dopuszczalne prędkości zostaną przekroczone o 50 km/h, grozi to utratą dokumentu prawa jazdy na trzy miesiące. W łagodniejszych przypadkach policjant może wręczyć 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. Prędkość w Polsce ograniczona jest nieraz do minimum, ponieważ w naszym kraju wielu kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego.

Dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce

Dozwolone prędkości w Polsce regulują różne przepisy, w zależności od typu drogi lub specyficznej sytuacji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ograniczenia prędkości w naszym kraju.

Teren niezabudowany – prędkość

Prędkość poza terenem zabudowanym dla samochodów ciężarowych i autobusów została wyznaczona do 70 km/h. Podobne przepisy obowiązują samochody osobowe lub pojazdy z przyczepami. Maksymalna prędkość, z którą mogą się poruszać, to 80 km/h w terenie niezabudowanym.

Ekspresówka

Prędkość na ekspresówce dla motocykli oraz samochodów osobowych i o masie dopuszczalnej całkowitej 3,5 tony to 120 km/h, jeśli jest to droga dwujezdniowa. Są wyjątki od tego ograniczenia prędkości. Jeżeli ekspresówka jest jednojezdniowa, to maksymalna prędkość, z którą mogą poruszać się wymienione pojazdu, wynosi 100 km/h. Wyjątkiem jest ulica dwujezdniowa dwukierunkowa, gdzie ograniczenie również kończy się na 100 km/h. Natomiast na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej kierowcy mogą jechać maksymalnie 90 km/h.

Autostrada

Ograniczenia prędkości na autostradzie dla motocykli i samochodów do wagi 3,5 tony wynoszą 140 km/h. Pojazdy ciężarowe oraz autobusy na autostradzie mogą poruszać się z maksymalną prędkością do 80 km/h. Wyjątkiem są autobusy ze specjalnym wyposażeniem technicznym, które mogą rozwijać prędkość do 100 km/h.

O jakich przepisach warto pamiętać?

Czasem kierowcy zapominają o przepisach oraz zasadach, których przestrzeganie może uchronić przed poważnym wypadkiem. O czym jeszcze warto pamiętać?

Ograniczenie prędkości na całym terenie miejscowości

Podczas wjazdu do danej miejscowości przy tabliczce z nazwą wsi możesz czasem zobaczyć znak z ograniczeniem prędkości do np. 50 km/h. Oznacza to, że na całym terenie miejscowości obowiązuje to ograniczenie. Prędkość można zwiększyć dopiero poza jej granicami.

Holowanie

Podczas holowania innego samochodu niektórzy kierowcy zapominają, że obowiązują ich całkiem inne przepisy, niż te, które dotyczą zwykłych aut. Jeśli holujesz za sobą inny pojazd w terenie zabudowanym, obowiązuje cię ograniczenie prędkości do 30 km/h. Poza obszarem zabudowanym zespół holowniczy może jechać nie więcej niż 60 km/h.

Prędkość bezpieczna

Jest to ograniczenie prędkości, które pozwala zachować bezpieczeństwo. Znaki z limitami szybkości  pokazują maksymalną prędkość, jaką można osiągać. Jednak kierowca podczas niebezpiecznych sytuacji musi zachować taką prędkość pojazdu, która pozwoli mu bezpiecznie zapanować nad autem.

Ograniczenia prędkości nie są po to, by je łamać. Jako kierowca powinieneś przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza ograniczeń szybkości. Przepisowa jazda może uchronić przed groźnym wypadkiem nas, naszych bliskich oraz inne osoby na drodze.

Dodaj komentarz