Gdzie najczęściej znajdziesz znak rozpoczynający strefę zamieszkania? Przede wszystkim są to osiedla, ich obrzeża oraz drogi wewnętrzne. To właśnie tam przepisy mogą zmieniać się dosyć mocno względem tego, do czego jesteś przyzwyczajony na pozostałych drogach publicznych. Piesi nie trzymają się obowiązku chodzenia chodnikami i wymachują rękami, gdy chcesz im zwrócić uwagę, że po ulicy się nie chodzi. A no o dziwo w takich miejscach można. Co jeszcze zmienia się po wjeździe w strefę zamieszkania?
Strefa zamieszkania – przepisy, które w niej obowiązują
Co się zmienia z chwilą przekroczenia znaku strefa zamieszkania D-40? Przede wszystkim auta zobowiązanie są do poruszania się z maksymalną prędkością 20 km/h. Jeśli chodzi o prędkość w strefie zamieszkania, nie ma od tego żadnego wyjątku. I chociaż może się to wydawać pozbawione sensu, to jednak ma swoje uzasadnienie. Jakie? Przede wszystkim w strefie zamieszkania to pieszy ma pierwszeństwo. Nie ma znaczenia, w jakim miejscu strefy przechodzi przez jezdnię, ani w jakiej znajduje się sytuacji. Dlatego nie może dziwić wchodzenie na strefę poruszania się pojazdów „na skróty”, bez poszukiwania jakiegoś przejścia dla pieszych.
Znaki drogowe „strefa zamieszkania” oznaczane symbolami D-40 i D-41 (znoszącym strefę) ograniczają też miejsca parkingowe. Nie ma znaczenia, w jakim miejscu strefy chcesz zostawić swój pojazd – jeśli nie jest ona oznakowana znakami pionowymi oraz poziomymi, jako umożliwiająca postój, to nie wolno ci tego zrobić.
Warto też jednak pamiętać, że miejsca parkowania w strefie zamieszkania powinny być prawidłowo oznaczone. W strefie płatnego parkowania nie są wystarczające znaki pionowe. Konieczne są oznaczenia zarówno znakami pionowymi D–18, jak i znakami poziomymi typu P-18. Jeśli miejsce parkingowe nie jest w ten sposób oznaczone, nie jest dozwolone pobieranie opłat za parkowanie w tym obszarze, zgodnie z uchwałą NSA z 9 października 2017 r. sygn. II GPS 2/17.
Parkowanie w strefie zamieszkania – mandat
Zaparkowałeś w strefie zamieszkania i dostałeś mandat? Dlaczego tak jest, skoro zostawiłeś na chodniku przepisowe 1,5 metra dla pieszych? Jak wspomnieliśmy wyżej, parkowanie w strefie zamieszkania możliwe jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Jeśli w strefie zamieszkania nie ma wyznaczonych miejsc do parkowania, nie można tam zaparkować.
Nie ma znaczenia, że zostawiłeś wymaganą na drogach publicznych przestrzeń. Pozostawienie auta obok parkingu również może poskutkować mandatem.
Mandat za parkowanie w strefie zamieszkania – ile wynosi?
Możesz cieszyć się z tego, że pozostawienie pojazdu w miejscu do tego nieprzewidzianym skończyło się jedynie mandatem. Zazwyczaj jest to 100 złotych i po uiszczeniu opłaty nic więcej cię nie spotka. W strefach zamieszkania są jednak newralgiczne miejsca, takie jak droga pożarowa. Na kierowcę bezmyślnie parkującego w takim miejscu może czekać przykra niespodzianka, a mianowicie odholowanie auta. Koszty związane z zabraniem przez służby twojego samochodu są zdecydowanie wyższe niż wspomniane 100 złotych za mandat.
Dodatkowe ograniczenia, które mogą się pojawić w strefie zamieszkania
Parkowanie w strefie zamieszkania to tylko jedna z rzeczy, którą trzeba dobrze opanować po wjeździe na teren oznaczony znakiem D-40. Co jeszcze trzeba uwzględnić? Administrator danego osiedla lub odpowiednie służby mogą postawić tam dodatkowe znaki czy tabliczki. Jednym z nich jest parkowanie przodem do budynku albo po prostu zakaz parkowania tyłem. Trzeba powiedzieć wprost, że nie jest to przepis obowiązujący w każdej strefie zamieszkania. Trzymanie się go jest konieczne tylko tak, gdzie są o tym wyraźne wskazówki w postaci znaków.
A co, jeśli chodzi o parkowanie samochodów ciężarowych w strefie zamieszkania?
Cóż, w tej strefie nie ma przepisów ograniczających ruch aut powyżej 3,5 tony. Dlatego mogą one swobodnie parkować w miejscach do tego przeznaczonych,by np. dostarczyć zaopatrzenie do sklepów osiedlowych. Dlatego wjazd aut ciężarowych i dostawczych do strefy zamieszkania jest jak najbardziej możliwy, chyba że służby lub administracja ustawiły inne znaki.
Pamiętaj, że nieznajomość przepisów nie zwalnia cię z obowiązku ich przestrzegania. Dlatego dobrze zapoznawaj się ze zmianami i przypominaj sobie od czasu do czasu to wszystko, co dotyczy kierowców.