Parownik klimatyzacji samochodowej odpowiada za pochłanianie ciepła, odparowywanie czynnika chłodniczego, ale też oczyszczanie powietrza. Z treści naszego artykułu poznasz najczęstsze objawy uszkodzenia tego podzespołu. Przybliżymy też ci działanie całego układu klimatyzacji.
Co to jest parownik klimatyzacji?
Parownik klimatyzacji odpowiedzialny jest między innymi za końcową temperaturę powietrza, trafiającego do wnętrza auta za pośrednictwem kratek nawiewu. Chłodzi powietrze i osusza, ściśle przy tym współpracując z filtrem powietrza. Ta głęboko ukryta część odpowiada za poprawne funkcjonowanie systemu chłodzenia. Do jego innych zadań należy pochłanianie czynnika chłodniczego, nagrzewanie powietrza i oczyszczanie. Pamiętaj, że do poprawnego działania, klimatyzacja samochodowa wymaga regularnego serwisu.
Najczęstsze problemy z parownikiem
Sam podzespół nie jest szczególnie narażony na usterki, ale znacząco może wpłynąć na komfort przebywania wewnątrz samochodu. Częstym problemem, na który skarżą się użytkownicy aut wyposażonych w klimatyzację, jest przykry zapach docierający z nawiewu, a mający swoje źródło właśnie w parowniku. Do tego elementu docierają i kumulują się w nim wszelkie zapachy z wnętrza samochodu, zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne.
Co bardzo istotne i o czym nie można zapominać to fakt, że nie tylko zanieczyszczenia i brzydkie zapachy docierające do parownika klimatyzacji powodują wydobywanie się z niego przykrej woni. Czasem perfumy, ulubiona choinka zapachowa czy zapach psiej sierści, może w przyszłości zamienić się w nieznośny smród. Podzespół jest schowany bardzo głęboko, dlatego część użytkowników całkowicie o nim zapomina do chwili, kiedy nieprzyjemny zapach pojawia się w kabinie samochodu.
Czy można coś zrobić z nieprzyjemnym zapachem?
Parownik i pozostałe otaczające go elementy mają bardzo złożoną budowę, co sprawia, że podczas procesu odgrzybiania specjalny środek nie trafia do każdego zakamarku, a miejsce, gdzie znajduje się parownik, nie ułatwia zadania. Nim jednak zlecisz komuś wymianę tej części, warto sprawdzić filtr kabinowy, który bardzo często jest źródłem niewidzialnego problemu. Jeśli wymiana filtra nie pomoże, pozostaje demontaż i wymiana parownika.
Jak zadbać o klimatyzację, aby uniknąć przykrych niespodzianek?
Wilgoć i zanieczyszczenia z zewnątrz wprowadzane do obiegu przez dmuchawę powodują zużycie filtrów powietrza, dlatego zaleca się ich wymianę co około 10 tysięcy kilometrów. Unikaj bardzo intensywnych zapachów i unikaj wprowadzania ich do wnętrza auta oraz regularnie odkurzaj samochód. Możesz także wspomóc parownik w samooczyszczaniu się. Wyłączaj klimatyzację na kilka minut przed wyłączeniem silnika, pozwoli to na przepuszczenie przez to urządzenie dużej ilości powietrza, którego osuszy i wspomoże odparowanie wilgoci ze skraplacza.
Czy odgrzybianie ma sens?
Odgrzybianie nie pomoże w przypadku bardzo zaniedbanego parownika klimatyzacji, ale zawsze ma sens. Proces ten usuwa z klimatyzacji groźne dla zdrowia, a w szczególności układu oddechowego grzybnie, a często też wirusy i zarazki. Warto przeprowadzać czyszczenie klimatyzacji w wyspecjalizowanych zakładach, ponieważ tylko wtedy masz pewność dobrze i kompleksowo wykonanej pracy.
Każdy element wyposażenia samochodu wymaga serwisu. Nie inaczej jest z klimatyzacją, w której co jakiś czas należy wymienić gaz i dokonać usuwania szkodliwych grzybów. Stosuj się do zaleceń producenta odnośnie do eksploatacji auta, dzięki czemu dłużej będziesz się cieszył bezawaryjnym jego użytkowaniem.