Parujący wizjer w kasku motocyklowym może mocno ograniczać widoczność i w konsekwencji doprowadzić nawet do niebezpiecznych wypadków. Wizjer kasku pozwoli ci się przed tym zabezpieczyć i zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa na drodze. Ma pewne wady, np. jest nieodporny na zarysowania, ale bez niego właściwie nie możesz wyjechać na drogę. Jak jest zbudowany ten element i do czego właściwie służy? Ile kosztuje? To podstawowa wiedza, którą powinien zdobyć każdy początkujący motocyklista. Kask z pinlockiem powinien znaleźć się na twojej liście zakupów, jeśli masz zamiar jeździć na motorze. Sprawdź, dlaczego jest tak przydatny. Przeczytaj nasz artykuł!
Czym jest pinlock? Jak działa to rozwiązanie? Czy jest skuteczne?
Przypomina szybkę, ale nie jest ze szkła. Pinlock jest wykonywany z organicznego tworzywa. Ma taki sam kształt, jak szybka w kasku, lecz jest przy tym znacznie delikatniejszy i mniej odporny na zarysowania. Mimo to właśnie on skutecznie tworzy barierę ochronną pomiędzy docelową osłoną a zimnym powietrzem. Można go przyczepić tak, aby wytwarzał zamkniętą komorę, dzięki czemu powietrze nie ochładza się i nie osadza się na szybie. Skoro już wiesz, co to jest wewnętrzna wkładka pinlock w kaskach, musisz także uświadomić sobie, że ten element jest wymienny i co jakiś czas będzie trzeba kupić nowy.
Pinlock do kasku motocyklowego – jak powstał?
Pinlock powstał ponad 20 lat temu. Wymyślił go Derek Arnold, angielski wynalazca i odkrywca. Zainspirowały go wyścigi w Holandii, w trakcie których motocykliści nosili kaski z dwiema warstwami szkła. To sprawiało, że nie osadzała się na nich para. Arnold wpadł jednak na pomysł, że lepiej byłoby dostosować już istniejące kaski, aby nie zaparowały… i tak powstał ten wynalazek. Szybko stał się tak popularny, że poszczególni producenci kasków zaczęli tworzyć swoje własne osłonki.
Pinlock a antifog – czym się różnią?
Antifog jest systemem będącym integralną częścią kasku. Oznacza to tyle, że jest do niego przymocowywany już na etapie produkcji i nie da się go ściągnąć ani wymienić. To znacznie odróżnia go od pinlocka. Jego rola jest podobna, ponieważ ma stworzyć wewnątrz barierę powietrzną, która nie dopuści do parowania kasku. Niestety, antifog jest o wiele mniej skuteczny. Już przy temperaturze ok. 10°C taki kask zacznie parować. Z tego powodu najlepiej nadaje się dla osób, które mieszkają w ciepłych krajach albo dla tych riderów, którzy jeżdżą motocyklem jedynie latem. Pinlock będzie zaś sprawdzał się w znacznie trudniejszych warunkach.
Wizjer w kasku – kask musi być dopasowany
Jeśli pinlock ma spełniać swoje zadanie, musi pozwalać na stworzenie szczelnej komory. Powinieneś więc postawić na model dopasowany do konkretnego kasku. Tylko wtedy zyskasz pewność, że twoja ochrona będzie działać! Jeśli dopiero planujesz kupić kask, zwróć uwagę czy ma on miejsce na zamontowanie pinlocka. Poznasz to bez najmniejszego problemu, ponieważ powinien mieć okrągłe wgłębiania, do których można przymocować dodatkową szybę. Wtedy też od razu zorientuj się, czy jesteś stanie dobrać model do swojego kasku. Ważna jest też jego odpowiednia wentylacja. Słabsze, tanie kaski i tak nie pozwolą na jazdę w temperaturze ok. 0°C.
Pinlock – ile kosztuje i jak często trzeba wymieniać pinlocka?
Jeśli odpowiednio zadbasz o swój pinlock, może okazać się, że nie będziesz musiał wymieniać go przez cały okres żywotności kasku. Nie wrzucaj więc do niego rękawic i innych przedmiotów. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, że większość producentów tego ochraniacza na głowę zaleca zakup nowego co ok. 5 lat. W tym czasie kask zużywa się i mogą powstać na nim mikrouszkodzenia, przez które będzie chronił w znacznie mniejszym stopniu. Sam pinlock nie kosztuje zbyt wiele. Znajdziesz go w sklepie motocyklowym za ok. 80-130 zł, zależnie od marki i modelu. Pamiętaj więc, aby:
- szukać kasku z miejscem na pinlock;
- wymieniać osłonkę co jakiś czas;
- wybrać kask z odpowiednią wentylacją, by pinlock był skuteczny.
Pinlock jest dość nowym wynalazkiem, który jednak szybko zdobył popularność wśród motocyklistów jeżdżących w trudnych warunkach. Widoczność podczas jazdy to podstawa bezpieczeństwa, dlatego warto wybrać solidny kask z taką osłoną.