Niektóre elementy pojazdu mogą się zabrudzić i nie dotyczy to tylko auta na zewnątrz. Płukanie układu chłodniczego jest potrzebne wtedy, gdy dojdzie do nagromadzenia zanieczyszczeń. Jak zrobić to szybko i sprawnie? Przede wszystkim ustal plan działania. Nie musisz martwić się tym, że płukanka do układu chłodzenia wyrządzi mu jakąkolwiek krzywdę pod warunkiem, że będziesz stosować się do wszystkich wskazówek.
Czym wypłukać układ chłodzenia i jakie zanieczyszczenia w nim znajdziesz?
Płukanie układu chłodzenia jest konieczne, gdy dojdzie do jego zanieczyszczenia. Co może sprawić, że przestanie on działać poprawnie? Przyczynami mogą być:
- olej, który dostanie się do niego przez uszkodzoną uszczelkę;
- rdza, która może oznaczać powstanie korozji wewnątrz silnika;
- aluminium;
- substancje i ciała obce, które dostały się tam przypadkowo.
Zazwyczaj taki problem jest związany z większą usterką, która obejmuje więcej niż tylko sam układ chłodzenia. Nie jest to jednak normą.
Płukanka do układu chłodzenia – kiedy jej użyć?
Nim dowiesz się, jak wypłukać układ chłodzenia, najpierw musisz stwierdzić, czy jest to konieczne. Dzięki układowi chłodzenia silnik ma zapewnione swobodne działanie. Nie będzie się przegrzewał, a co za tym idzie, nie spali się i będzie działał dłużej w wydajny sposób. Sprawny układ chłodzenia wpływa m.in. na poziom spalania paliwa, odparowywanie szyb czy ogrzewanie kabiny.
Jeśli zauważysz, że twój pojazd ogólnie źle działa, może to oznaczać, że konieczne jest płukanie układu chłodzenia.
Jak oczyścić układ chłodzenia w samochodzie?
Układ chłodzenia możesz oczyścić, korzystając ze specjalnego roztworu chemicznego. Jednak jedną z najważniejszych czynności w trakcie tego zabiegu jest odpowietrzenie układu. Jeśli tego nie zrobisz, twój pojazd może przestać działać. Nadmiar powietrza może zaburzyć działanie układu chłodzącego, powodując przegrzanie silnika. To z kolei prowadzi nawet do jego poważnej awarii. Pamiętaj o tym, decydując się na płukanie układu chłodzenia.
Płukanka do układu chłodzenia – wybierz odpowiednią!
Płukanka do układu chłodzenia to produkt dostępny w większości sklepów motoryzacyjnych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Dostaniesz ją także na stacji paliw. Nie jest droga. Kosztuje ok. 13-15 zł, choć oczywiście możesz postawić także na droższy płyn. Wybierz taki, jaki jest zalecany do modelu twojego pojazdu.
Jak przepłukać układ chłodzenia – wymień płyn!
Wiesz już, jak przepłukać układ chłodzenia. Pamiętaj jednak, aby wybrać też odpowiedni płyn, który wlejesz do niego później. Powinieneś dobrać produkt do modelu swojego samochodu.
Płyn stosowany po płukaniu układu chłodzenia dopasujesz, kierując się prostymi wytycznymi:
- jeśli twój samochód został wyprodukowany przed 1996 rokiem, wykorzystaj płyn typu G11;
- pojazdy produkowane w latach 1996-2008 będą najlepiej działać, jeśli wlejesz do nich płyny typów G12, G12+ lub G12++;
- najnowsze auta będą korzystać z płynów G13, które musisz wymieniać co najmniej raz na 5 lat.
Nie zapominaj, aby płukanie układu chłodzenia przeprowadzać z jak największą dokładnością, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Nie śpiesz się! Płukanie układu chłodzenia nie jest wcale trudne, jednak wymaga odrobiny cierpliwości z twojej strony.