Ponieważ na rynku nie brakuje płynów do spryskiwaczy różnych marek, wybór idealnego produktu nie jest łatwy. Szczególnie że zimowy płyn do spryskiwaczy powinien się przecież różnić od tego letniego, a każde auto ma nieco inną specyfikę. Niełatwo jest znaleźć odpowiedni płyn, który nie zamarznie przy niskich temperaturach oraz taki, który będzie odpowiednio dbał o twój samochód. Postaramy się jednak opisać taki w artykule. Dowiesz się też z tekstu, gdzie wlać płyn do spryskiwaczy.
Płyn do spryskiwaczy – gdzie go wlać?
Płyn do spryskiwaczy jest – oczywiście zaraz po paliwie – najczęściej uzupełnianą substancją w samochodzie. Dlatego, jeśli właśnie kupujesz swoje pierwsze auto, powinieneś dobrze wiedzieć, w którym miejscu należy go wlać. Zwykle zbiornik, w którym możesz sprawdzić jego poziom, znajduje się tuż pod maską pojazdu. Wystarczy więc ją otworzyć i znaleźć symbol przedstawiający szybę samochodową oraz kropelki wody. Uzupełnij płyn, jeśli według wskaźnika jest go mało. Konieczne będzie to też wówczas, gdy kontrolka płynu do spryskiwaczy zacznie się świecić. Środek należy wtedy wlać do pełna.
Jak zrobić płyn do spryskiwaczy w domu?
Co zrobić w chwili, w której płyn do spryskiwaczy się skończył, a ty koniecznie musisz uzupełnić brak? Możesz spróbować wytworzyć go samemu. To nie jest wcale takie trudne. Będą ci potrzebne:
- 4 litry wody demineralizowanej;
- szklanka alkoholu izopropylowego 70%;
- łyżka płynu do naczyń.
Po połączeniu wszystkich składników możesz wlać roztwór do swojego samochodu. Jeśli jednak zależy ci na stanie twojego pojazdu, lepiej stawiaj na płyny sprawdzonych producentów, które będą dodatkowo dbać o twój pojazd. Domową wersję traktuj tylko jako wyjście na nagłą okazję.
Jak rozmrozić płyn do spryskiwaczy? Co robić, gdy zimowy płyn zawiedzie?
Jeśli zaskoczył cię mróz lub twój zimowy płyn do spryskiwaczy nie spełnił swojego zadania, prawdopodobnie będziesz musiał rozmrozić go po nocy z minusowymi temperaturami. Czy jest na to szybkie rozwiązanie? Nie do końca. Musisz po prostu podnieść jego temperaturę. Nie możesz jednak robić tego przy włączonym silniku pojazdu, ponieważ za robienie tego przez więcej niż minutę grozi mandat. Znacznie lepszym wyjściem może okazać się zabranie pojazdu np. do ciepłego garażu, gdzie substancja będzie mogła swobodnie przejść w stan płynny.
Koncentrat płynu do spryskiwaczy, czyli wygodne rozwiązanie
Regularnie kupowanie płynu do spryskiwaczy może być męczące, szczególnie jeśli zużywasz go w dużych ilościach. Dlatego czasem lepiej pomyśleć nad zakupem koncentratu. Możesz wygodnie mieszać go z wodą, jak zaleca producent. Nie zaszkodzi, jeśli zaopatrzysz się w większe ilości. Nie musisz martwić się w tym przypadku o twardość wody, ponieważ tego typu profesjonalne środki zwykle mają w swoim składzie substancje, które działają na nią zmiękczająco. Twarda woda nie zakłóci więc działania koncentratu.
Jak spuścić płyn do szyb w aucie?
Gdy zbliża się zmiana sezonu, warto dowiedzieć się, jak spuścić płyn do spryskiwaczy. To nie jest trudne i nie zajmie ci wiele czasu. Możesz to zrobić na trzy sposoby:
- zużyć go i wlać nowy płyn;
- wyciągnąć wężyki z rozpylaczy pod niskim ciśnieniem;
- wyciągnąć pojemniczek.
Po pierwsze, możesz po prostu go zużyć, a dopiero potem wlać nowy płyn. Dobrym rozwiązaniem może być również wyciągnięcie wężyków z rozpylaczy i naciśnięcie kontroli. Przez znacznie niższe ciśnienie w ten sposób łatwiej będzie ci szybko i sprawnie pozbyć się płynu. Ostatnią możliwością jest wyciągnięcie pojemniczka, jednak warto pamiętać o tym, że zwykle to najbardziej czasochłonny z dostępnych sposobów.
Pompka do spryskiwacza działa, a płyn nie leci. Co to może oznaczać?
Częstym problemem kierowców jest to, że pompka do spryskiwacza działa, a płyn nie leci. Z czego może to wynikać? Po pierwsze, może to wiązać się z zamarzniętym płynem, co musisz koniecznie sprawdzić, jeśli w nocy panowały minusowe temperatury. Być może problemem są nieszczelne rurki, dlatego i te powinieneś sprawdzić. Może też okazać się, że dysza spryskiwacza się zapchała i należy ją po prostu wyczyścić. Problemów może być więc dość dużo i jeśli nie jesteś w stanie odnaleźć źródła kłopotu, po prostu skontaktuj się ze swoim mechanikiem.
Na co zwracać uwagę przy zakupie płynu?
Płyn do spryskiwaczy powinien mieć przede wszystkim dobry skład, dzięki czemu kurz nie będzie osiadał na szybie ani na wycieraczkę. Uważaj na metanol znajdujący się w składzie niektórych płynów, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia. Dobry płyn letni do spryskiwaczy nie powinien pozostawiać smug, powinien być skuteczny oraz wydajny. Zimowa wersja powinna mieć podobne cechy charakterystyczne, jednak dodatkowo nie może zamarzać mimo niskich temperatur. Szukaj więc substancji z odpowiednimi składnikami i wystrzegaj się tych, które mają alkohol metylowy.
Jaki płyn do spryskiwaczy wybrać?
Nie da się ukryć, że rynek spryskiwaczy do szyb cały czas ulega zmianie, dlatego trudno wybrać ten idealny. Najlepiej zrobisz, jeśli po prostu sprawdzisz, co jest dostępne w sklepach. Staraj się też omijać najtańsze płyny do spryskiwaczy, ponieważ ich jakość zwykle pozostawia wiele do życzenia. Nie kupuj też na stacjach benzynowych, które zazwyczaj mają zawyżone ceny. W przypadku zimowych zwracaj uwagę na temperaturę zamarzania płynu. Jak widzisz, płyn do spryskiwaczy to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy. Pamiętaj o doborze odpowiedniego i zmianie na zimę oraz na lato. Jeśli uwzględnisz nasze wskazówki dotyczące zakupu, powinieneś mieć bardzo dobry produkt pod ręką. Oczywiście, masz też porady, jak taki roztwór stworzyć samemu, ale to raczej ciekawostka albo coś na awaryjne sytuacje.
Najczęściej zadawane pytania
Czy można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy?
Jeśli podczas kontroli policyjnej okaże się, że w samochodzie nie ma płynu do spryskiwaczy lub jest zamarznięty, możesz otrzymać mandat. Jego wysokość jest uznaniowa – to funkcjonariusz zadecyduje, ile zapłacisz (może to być kwota od 20 do nawet 5000 zł).
Czy obowiązkowe jest wożenie płynu do spryskiwaczy?
Zapas płynu do spryskiwaczy nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Podczas kontroli policyjnej funkcjonariusz nie będzie sprawdzał, czy go posiadasz. Warto jednak go mieć w razie nieprzewidzianych sytuacji (np. pogorszenia warunków pogodowych).
Ile powinno być płynu do spryskiwaczy?
W zbiorniku powinno być tyle płynu, aby był on widoczny gołym okiem po otwarciu wlewu.
Jak sprawdzić poziom płynu do spryskiwaczy?
Aby sprawdzić poziom płynu do spryskiwaczy w zbiorniku, podnieś korek wlewu i zwróć uwagę, czy widać go w zbiorniku. Jeśli go nie dostrzegasz, to znaczy, że musisz uzupełnić zbiornik.