Znaki dawane przez policjanta na drodze powinien z kursu na prawo jazdy znać każdy kierowca. Z tego powodu warto odświeżyć sobie ich znajomość, aby poczuć się pewniej za kierownicą. W ten sposób poruszanie się będzie po prostu znacznie łatwiejsze. Policjant kierujący ruchem to dzisiaj rzadkość, jednak może pojawić się, gdy na drodze będzie miał miejsce wypadek bądź, gdy zepsuje się sygnalizacja świetlna. Wtedy to jego musisz koniecznie się słuchać, ignorując inne zasady. Zachowaj ostrożność i stosuj się do wszystkich poleceń.
Policjant – kierowanie ruchem drogowym w sytuacji awaryjnej
Policjant kierujący ruchem zwykle pojawia się w sytuacji awaryjnej. Nie da się ukryć, że służby porządkowe mają pełne ręce roboty, dlatego nie ma możliwości, by stały na każdym skrzyżowaniu. Jeśli jednak już są, musisz stosować się do ich poleceń.
Kiedy najczęściej zdarza się ruch kierowany przez policjanta? Przede wszystkim po poważnych wypadkach, gdy czynna jest tylko jedna jezdnia. Czasem takie osoby pilnują porządku na drodze w razie korków, pochodów bądź awarii sygnalizacji świetlnej.
Sygnały dawane przez policjanta – nie możesz ich ignorować!
Znaki dawane przez policjanta zawsze i bez wyjątku mają pierwszeństwo przed innymi sygnałami. Nie bez przyczyny. Znaki czy sygnały świetlne mają ułatwić poruszanie się po drodze, jednak to policjant może zareagować na nagłe i awaryjne sytuacje. Jeśli sygnały dawane przez policjanta są niezgodne ze znakami, i tak musisz się do nich stosować.
Co to jest ruch kierowany?
Zastanawiasz się, co to jest ruch kierowany? Zwykle wiąże się on właśnie z obecnością policjanta na drodze, ale nie tylko. Tak naprawdę ruchem drogowym może kierować każda upoważniona do tego osoba. Może to być np. pracownik pomagający w trakcie remontu drogi. Czasem osoby zarządzające ruchem pojawiają się na przejściach dla pieszych w okolicach szkół.
Co więcej, ruch kierowany to również taki, którym steruje sygnalizacja świetlna. Jeśli więc jeździsz autem, masz z nim regularnie styczność. Policjant kierujący ruchem to tylko jeden z przypadków.
Znaki dawane przez osobę kierującą ruchem – co oznaczają?
Każdy, kto chce wyjechać pojazdem na drogę, musi znać znaki wydawane przez policjanta. Zwykle są to bardzo klarowne i instynktowne gesty, więc nie powinieneś mieć problemów z ich zrozumieniem. Zwłaszcza że taka osoba może ci po prostu pomóc, np. machaniem czy zachęcaniem, jeśli nie będziesz pewny, co zrobić. Jednak policjant kierujący ruchem nie powinien być zmuszony do sięgania po takie środki. Jako kierowca masz obowiązek znać te sygnały.
Kierowanie ruchem przez policjanta – zakaz wjazdu dla uczestników ruchu
Kierowanie ruchem przez policjanta obejmuje takie sygnały, jak na przykład zakaz wjazdu. Jak wygląda ten znak? Policjant kierujący ruchem będzie ustawiony do ciebie przodem lub tyłem, z rękami wyciągniętymi na boki. Będzie to oznaczać, że nie możesz przejechać. Wtedy należy zatrzymać pojazd. Taki sygnał może być wysłany np. na skrzyżowaniu bądź przejściu dla pieszych.
Zasady kierowania ruchem przez policjanta – zmiana kierunku ruchu
Zasady kierowania ruchem przez policjanta obejmują również inne sygnały. Jeśli będzie się odbywać zmiana kierunku ruchu, zobaczysz uniesioną dłoń. Będzie to sygnał do tego, że za chwilę nastąpi zmiana i będziesz mógł ruszyć z miejsca. To odpowiednik pomarańczowego światła w sygnalizacji świetlnej. Odpal silnik, jeśli zgasiłeś go w oczekiwaniu na możliwość ruszenia!
Jak policjant kieruje ruchem? Polecenia i sygnały nadawane przez funkcjonariusza
Policjant lub jakakolwiek osoba, która kieruje ruchem, musi być odpowiednio oznaczona. Przede wszystkim obowiązkowa jest jaskrawa kamizelka odblaskowa. Dlaczego? Jest widoczna już z daleka i w ten sposób zapewnia większy poziom bezpieczeństwa. Policjant kierujący ruchem jest otoczony przez poruszające się pojazdy. Z tego powodu musi zachować jak największą ostrożność i zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół niego. Zazwyczaj pod kamizelką będziesz mógł dojrzeć mundur, a na głowie – czapkę.
Policjant kierujący ruchem zwykle nie ma czasu, aby wystawiać mandaty. Jeśli jednak ktoś w rażący sposób złamie przepisy, może to zrobić. Z tego powodu w otoczeniu takiej osoby zawsze stosuj się do zasad ruchu drogowego i po prostu uważaj. Nie zapominaj, że osoba kierująca ruchem ma ci pomóc i sprawić, by poruszanie się po drodze było płynne oraz bezpieczne.