Najczęściej potrącenie psa ma miejsce w warunkach wiejskich lub niedaleko domków jednorodzinnych. Może skutkować uszkodzeniem auta, ale też, niestety, śmiercią zwierzęcia. Odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia jest możliwe do uzyskania, ale nie w każdym przypadku. Skąd masz więc wiedzieć, czy w twojej sytuacji należy ci się świadczenie pieniężne? Po prostu przeczytaj!
Potrącenie zwierzęcia – gdzie do niego dochodzi?
Kierowca jadący w terenie leśnym jest informowany o zagrożeniu ze strony zwierząt. Wskazują na to:
- znak A-18a – zwierzęta gospodarskie;
- znak A-18b – dzikie zwierzęta.
Potrącenie zwierzęcia w takich warunkach drogowych to w większości przypadków wina kierowcy. Nie zawsze jednak ofiarą jest dziko żyjąca sarna czy przechodząca przez ulicę krowa. Niejednokrotnie ma miejsce też potrącenie psa, który uciekł z posesji lub błąkał się po ulicach, porzucony przez opiekuna. Dlatego, bez względu na to, w jakich warunkach jeździsz, uważaj na potencjalne wtargnięcie zwierzęcia na ulicę.
Potrącenie psa – kto odpowiada za zdarzenie?
Trudno oczekiwać, by zwierzę wiedziało, co robi. Kodeks cywilny w art. 431. par. 1. mówi, że odpowiedzialność za zwierzę ponosi jego właściciel. Więc, gdy następuje potrącenie psa, kto odpowiada za takie zdarzenie? W dużej mierze właśnie osoba opiekująca się danym zwierzęciem gospodarskim. Za takie właśnie uznawany jest pies, który mieszka na posesji na terenie wiejskim. Wtedy potrącenie psa, które spowodowało pewne straty materialne w aucie, może zostać zniwelowane z OC rolniczego właściciela.
Potrącenie psa na drodze – czy właściciel zawsze odpowiada?
Są przypadki, w których właściciel nie może być pociągnięty do odpowiedzialności. Gdy potrącenie psa zajdzie z inicjatywy osób trzecich, doszukiwanie się winy u właściciela mija się z celem. To sytuacje, w których zwierzę zostało bez wiedzy opiekuna zaciągnięte na drogę lub zostało wypuszczone z posesji przez osoby trzecie. Wtedy właściciel nie odpowiada za takie zdarzenie drogowe.
Potrącenie zwierzęcia na drodze – od kogo odszkodowanie?
Najskuteczniejszym źródłem uzyskania świadczenia finansowego jest posiadanie AC. Wtedy ubezpieczyciel z dużym prawdopodobieństwem pokryje szkody spowodowane przez potrącenie psa. Możesz również liczyć na likwidację szkody przez towarzystwo ubezpieczeniowe, gdy wydarzy się potrącenie zwierzęcia na drodze. Warunek jest jeden – zdarzenie drogowe nie może nastąpić z twojej winy. W przeciwnym wypadku nie pomoże ci nawet AC.
Potrącenie dzikiego zwierzęcia – co zrobić?
Przede wszystkim nie panikować i nie próbować udzielać pomocy takiemu zwierzęciu. Dlaczego? Zestresowane i zranione zwierzę może być bardzo agresywne i wykonywać niekontrolowane ruchy. Potrącenie psa zwykle nie jest tak poważne w skutkach, co zderzenie z dzikiem, sarną czy łosiem.
W pierwszej kolejności zadzwoń po policję i karetkę, jeśli ucierpiał ktoś oprócz zwierzęcia. Wypadek z sarną lub innym dzikim zwierzęciem zwykle ma bardzo poważne konsekwencje. Co gorsza, nie zawsze możesz liczyć na odszkodowanie.
Odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia – kiedy go nie dostaniesz?
Uważasz, że zawsze należy ci się odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia? Nie jest to prawda. Jeśli uderzyłeś w dzikie zwierzę w obszarze oznaczonym znakiem A-18b, uzyskanie świadczenia od zarządcy drogi będzie w zasadzie niemożliwe. Znak ten przenosi odpowiedzialność za takie zdarzenie na ciebie, bo jesteś zobowiązany jechać wolniej i obserwować pobocze drogi.
Potrącenie psa nie wpisuje się w ten znak, nawet jeśli jest to pies używany przez polujących niedaleko myśliwych. I ta grupa osób może również być odpowiedzialna za wypadek, gdy dzikie zwierzę było celem polowania.
Potrącona sarna – gdzie dzwonić?
Jeśli w zdarzeniu uczestniczy potrącona sarna, gdzie dzwonić po pomoc? Przede wszystkim do służb za to odpowiedzialnych, czyli na numer 112 lub 997. W przypadku, gdy jesteś pewny co do tego, że zwierzę wpadło pod koła z powodu polowania, możesz ubiegać się o odszkodowanie ze strony koła łowieckiego. Wykaz terytorialny i kontakt znajdziesz w sieci.
Zdarzenie drogowe, w którym ktoś ucierpi, nigdy nie jest przyjemne. Pamiętaj, że nie możesz po potrąceniu dzikiego zwierzęcia albo psa po prostu odjechać. Masz obowiązek wezwać służby i, jeśli to możliwe, w jakiś sposób udzielić zwierzęciu pomocy. Ucieczka z miejsca zdarzenia może skończyć się dla ciebie nawet pozbawieniem wolności!