Pożyczki pod zastaw auta mogą błyskawicznie poprawić sytuację finansową. Co robić, jeżeli bank nie chce udzielić ci pożyczki, bo masz niską zdolność kredytową? Zająć się tym mogą firmy pożyczkowe, które mają mniej rygorystyczne zasady. Pożyczka pod zastaw to po prostu zabezpieczenie dla firmy udzielającej kredytu. Aby otrzymać duży zastrzyk finansowy, można zastawić samochód lub dom. Taki kredyt możesz wziąć bez problemu zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Przy składaniu wniosku będziesz musiał podać dane pojazdu. Jak działa pożyczka pod zastaw samochodu?
Pożyczka pod samochód – co musisz wiedzieć?
Takiej pożyczki udzielić mogą:
- firmy pozabankowe;
- parabanki;
- firmy udzielające krótkoterminowych pożyczek.
Jeśli bierzesz kredyt pod zastaw, to samochód, jego wartość oraz ubezpieczenie autocasco stają się zabezpieczeniem pożyczki.
Kto może ubiegać się o pożyczkę pod zastaw samochodu?
O pożyczkę pod zastaw samochodu może ubiegać się każdy właściciel pojazdu. Warunkiem jest to, że auto nie może przekroczyć pewnego wieku. Zazwyczaj jest to 12 lat, jednak każda firma pożyczkowa może mieć inne zasady. Najczęściej o taką pożyczkę ubiegają się osoby, które:
- nie mają czasu, aby czekać na wydanie decyzji o kredycie z banku;
- nie wykazują zdolności kredytowej;
- mają dodatkowe zadłużenia, które uniemożliwiają staranie się o kredyt.
Osoby, które ubiegają się o pożyczkę pod samochód, mogą także nie być skłonne do zastawienia swojego domu lub mieszkania.
Jak duża może być pożyczka pod zastaw auta?
Maksymalna suma będzie zależała od firmy pożyczkowej. Przykładowo – jedna firma ustali, że najmniejsza suma, jaką można wziąć to, 5 tys. zł a największa kwota to 50 tys. zł. Jednak to, ile będziesz mógł pożyczyć, będzie zależało od wartości twojego auta. Firma może ustalić np., że nie udziela pożyczki wyższej niż 65% wartości pojazdu.
Co się stanie jeżeli nie uda się spłacić kredytu?
W chwili gdy minie termin ostatniej spłaty pożyczonych pieniędzy, firma udzielająca pożyczki stanie się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Wszystkie dokładne informacje na ten temat znajdą się na umowie. Pamiętaj, że niespłacona pożyczka pod zastaw samochodu będzie miała nieciekawe konsekwencje.
Pożyczka pod zastaw samochodu – umowa
Umowa pożyczki pod zastaw samochodu wiąże się z dostarczeniem kilku dokumentów. Taka umowa zobowiązuje do spłacenia kredytu w określonym czasie od udzielenia pożyczki. Są też w niej zapisy, że pożyczkobiorca zrzeka się praw do auta, jeśli nie spłaci zadłużenia w terminie. Do tego będą potrzebne dodatkowe dokumenty przewłaszczenia samochodu, w których firma pożyczkowa stanie się w 51% właścicielem pojazdu. Kolejny dodatkowy dokument to pisemne pełnomocnictwo, które jako kredytobiorca będziesz musiał podpisać. W ten sposób firma zostanie wpisana jako współwłaściciel do dowodu rejestracyjnego.
Umowa pożyczki pod zastaw samochodu
Taką umowę można wraz z firmą sporządzić stacjonarnie, jednak istnieje możliwość złożenia wniosku o pożyczkę przez internet. Dokumenty możesz wysłać pocztą. Inna opcja to wniosek o szybką pożyczkę, który trzeba wypełnić zdalnie. We wniosku potrzebne będą podstawowe dane:
- imię i nazwisko;
- numer PESEL;
- numer dowodu osobistego;
- adres zamieszkania i dane do kontaktu;
- numer telefonu oraz adres e–mail.
Możesz dołączyć również informacje o aktualnym miejscu pracy. Zastawem pod pożyczkę jest samochód, dlatego potrzebne będą również informacje dotyczące pojazdu.
Szczegóły, które muszą się znaleźć w umowie pożyczki pod zastaw samochodu
Te szczegółowe dane to:
- marka samochodu;
- model;
- rok produkcji;
- numer rejestracyjny;
- numer VIN.
Niektóre firmy wymagają także karty pojazdu oraz ważnego ubezpieczenia OC. Po złożeniu tych wniosków trzeba zaczekać na decyzję firmy pożyczkowej. Może wystawić pozytywną decyzję lub odmówić udzielenia kredytu. Dla osób, które nie chcą, aby firma była wpisana jako współwłaściciel pojazdu, dobra będzie pożyczka pod zastaw auta bez wpisu do dowodu rejestracyjnego.
Umowa pożyczki pod zastaw samochodu – ile obowiązuje?
Umowę pożyczki pod zastaw samochodu podpisuje się na określony czas – może być to od 6 do 42 miesięcy. Po spłaceniu długu trzeba po raz kolejny udać się do wydziału komunikacji i przerejestrować pojazd znów, oczywiście tylko na siebie. Od parabanku otrzymasz zaświadczenie, że zabezpieczenie w postaci auta przestaje funkcjonować. Dzięki temu firma nie będzie już z tobą dzielić prawa do pojazdu.
Prywatne pożyczki pod zastaw samochodu
Pożyczek finansowych zazwyczaj udzielają firmy, które się tym zajmują i biorą pod zastaw samochody, domy lub mieszkania. W takim wypadku sporządzona jest umowa, w której zapisane są wszystkie prawne aspekty i warunki. Czasem można trafić na ofertę prywatnej pożyczki.
Prywatna pożyczka a ryzyko pożyczkobiorcy
Pożyczki pod zastaw auta w takiej formie to bardziej ryzykowne rozwiązanie, ponieważ jeśli zostaniesz oszukany, pozostaje ci tylko jak spór na drodze sądowej. Warto dodać, że w razie problemów z firmą pożyczkową, możesz udać się do radcy finansowego, który pomoże uporać się z problemem pożyczkowym. Zaciąganie pożyczki od osoby prywatnej wiąże się z ryzykiem. Można również zostać łatwo oszukanym, dlatego musisz uważać.
Pożyczka pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania
W ostatnich wprowadzono parę zmian dotyczących możliwości korzystania z pojazdu. Pożyczka pod zastaw samochodu, którym nadal jeździsz, jest możliwa. Przez ostatnie kilka lat firmy udzielające pożyczek żądały, aby samochód, który jest zabezpieczeniem kredytu, stał na parkingu firmy. Był to jednak nieprzemyślany zabieg, ponieważ znacznie opóźniał oddawanie przez klientów pożyczki, a czasem ją całkowicie uniemożliwiał.
Jakie zmiany zaszły w tej kwestii?
Niektóre osoby bez samochodu nie miały transportu do pracy, co stanowiło znacznie utrudnienie. To się zmieniło, dlatego obecnie osoby pobierające kredyt pod zastaw auta mogą korzystać z pojazdów. Musisz jednak pamiętać, że użytkowanie samochodu jest wciąż ograniczone. Gdy współwłaścicielem auta staje się parabank, klient nie może modyfikować pojazdu ani go sprzedać.
Zastaw samochodu w lombardzie – opłaca się?
Co będzie z twoim autem, jeśli zastawisz go w lombardzie? Będzie on musiał stać na parkingu lombardu. Pożyczka pod zastaw samochodu zaciągnięta w takim miejscu może ci utrudnić dojazd do pracy, a w konsekwencji – samą spłatę. Pożyczki brane w lombardzie są jednymi z najdroższych do spłacenia i są najmniej opłacalne.
Wady zastawiania auta w lombardzie
Oddając auto, będziesz mógł pobrać pożyczkę w wysokości 40-50% wartości pojazdu. Jest to znacznie mniejsza kwota niż ta, którą proponują firmy pożyczkowe. Miej na uwadze, że to pracownicy lombardu oceniają wartość auta, więc raczej nie będą działać na swoją niekorzyść. Kolejnym utrudnieniem jest czas spłaty pożyczki. Masz na to maksymalnie 30 dni, co na pewno nakłada sporą presję.
Pożyczka pod zastaw samochodu może ci pomóc, jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej. Przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się z warunkami umowy i swoimi obowiązkami. Musisz także pilnować terminu spłaty pożyczki, bo jego przekroczenie oznacza, że auto przechodzi na własność pożyczającego.