Wyczyszczenie pojazdu nie jest niczym skomplikowanym, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Trzeba zetrzeć kurz z deski rozdzielczej, odkurzyć podłogę i fotele, wyprać tapicerkę lub skórę i odpowiednio zaimpregnować plastiki. W praktyce jednak możesz popełnić mnóstwo błędów, które odbiją się na trwałości wnętrza samochodu. Pranie tapicerki samochodowej jest bardziej skomplikowane, niż myślisz! Jak je przeprowadzić krok po kroku i jakie wykorzystać metody? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Profesjonalne pranie tapicerki samochodowej – kiedy oddać samochód do fachowca?
Sytuacji wymagających ingerencji profesjonalisty może być kilka. Fachowiec będzie potrzebny do wyczyszczenia całego wnętrza pojazdu. Jest to czasochłonne zajęcie i wymaga również zastosowania wielu narzędzi i urządzeń, których możesz nie mieć. Wiąże się także z dotarciem do zakamarków np. wentylacji i klimatyzacji albo wyczyszczeniem newralgicznych miejsc, takich jak podsufitka. Osoba, która zna się na rzeczy, zrobi to przy użyciu odpowiednich preparatów. Wizyta u specjalisty może być też konieczna, jeśli auto jest wyjątkowo zabrudzone.
Ile kosztuje pranie tapicerki?
Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej? Na koszt wpływa:
- wielkość auta;
- poziom zabrudzeń;
- lokalizacja.
Średnia kwota za wyczyszczenie wszystkich tapicerowanych elementów (siedzenia i kanapy) to ok. 170-200 zł. Oczywiście, nikogo nie interesuje doprowadzenie do porządku jedynie siedzeń, więc trzeba jeszcze do tego doliczyć odkurzanie, usuwanie kurzu, a także prace nad boczkami i podsufitką. A wtedy całość zamyka się w kwocie między 300 a 350 zł.
Czyszczenie tapicerki w samochodzie – jak to zrobić samodzielnie?
Jeśli cena takiej usługi przekracza twoje możliwości finansowe, możesz samemu zakasać rękawy i wyczyścić wnętrze. Nie jest to bardzo skomplikowane. Pranie tapicerki samochodowej musi być jednak przeprowadzone niezwykle starannie, z wykorzystaniem odpowiedniej chemii, akcesoriów porządkowych i w ustalonej kolejności. Dzięki temu będziesz mógł przywrócić odpowiedni stan wnętrzu auta. Bez tego efekt twojej pracy szybko przestanie być widoczny, a części materiałowe mogą ulec uszkodzeniu.
Jak wyprać tapicerkę w samochodzie? Kolejność prac
Skoro decydujesz się na samodzielne pranie wnętrza, to musisz kolejne czynności wykonywać krok po kroku. Uprzyjemni ci to pracę, skróci jej czas i zapewni właściwy efekt. Jak powinno zatem wyglądać czyszczenie tapicerki w kolejnych etapach? Oto one:
- usuń warstwę kurzu i drobinki piasku i brudu;
- pozbądź się niepotrzebnych rzeczy z podłogi i schowków;
- odkurz fotele i podłogę.
Zacznij od pozbycia się kurzu i drobinek brudu
Najpierw weź do ręki odkurzacz i przejedź nim po wykładzinie i podsufitce. Wiadomo, że kurz znajdujący się w niej będzie opadał w trakcie czyszczenia, więc lepiej to zrobić, zanim zabierzesz się za fotele. Staraj się odkurzać dokładnie, ale pamiętaj, że przy nieumiejętnym i mocnym dociskaniu odkurzacza do materiału może się on odkleić. Sporo zależy od stanu auta i jego wieku. Potem zbierz kurz z innych elementów pojazdu – z deski rozdzielczej, kratek wentylacji, rozmaitych szczelin i okolic przycisków. Użyj do tego pędzelka.
Pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów ze schowków i podłogi
Zanim zabierzesz się za odkurzanie, najlepiej będzie sprawdzić zakamarki i wszelkie schowki. Mogą znajdować się tam opakowania po produktach spożywczych, chusteczki, ściereczki, butelki, woreczki foliowe, a także elementy wyposażenia auta, np. worek pochłaniający wilgoć. Czyszczenie tapicerki samochodowej nie będzie komfortowe, jeśli nie pozbędziesz się dywaników. Przed odkurzaniem zabierz je z wnętrza.
Dokładnie odkurz fotele i podłogę w samochodzie
Tutaj też rozpocznij od góry, czyli od zagłówków. W kolejnych etapach przejdź w dół i staraj się nie wzbijać kurzu w powietrze, bo będzie osiadał na już wyczyszczonych elementach. Pamiętaj też, że najwięcej brudu i zanieczyszczeń znajduje się w zakamarkach, dlatego fotele kierowcy i pasażera prawdopodobnie będziesz musiał maksymalnie rozłożyć do tyłu. Dzięki temu późniejsze pranie tapicerki samochodowej będzie o wiele przyjemniejsze, bo nie znajdziesz w niej zabrudzeń stałych.
Pranie tapicerki w samochodzie – główny punkt programu
Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności możesz przejść do właściwego etapu. Pamiętaj, że im lepiej przygotujesz sobie materiał poprzez dokładne odkurzenie i pozbycie się niepotrzebnych elementów, tym sprawniej pójdzie ci z praniem. Tutaj możesz posłużyć się kilkoma metodami i różnymi urządzeniami. Co najlepiej wybrać?
Jaki odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej wybrać?
Na rynku znajdziesz urządzenia piorące do tapicerki i odkurzacze z funkcją prania. Które z nich przydadzą się w domowym czyszczeniu tapicerki samochodowej? Zdecydowanie te drugie. Dlaczego? Ponieważ pomogą ci wykonać dwie czynności – odkurzyć tapicerkę i ją wyprać. To połączenie jest bardzo ważną zaletą tego urządzenia, bo w ten sposób zyskujesz uniwersalny sprzęt wysokiej jakości. W domowych sposobach czyszczenia nie potrzebujesz drogiego sprzętu w kilku wariantach, bo takie pranie tapicerki samochodowej wyjdzie cię bardzo drogo.
Co zamiast odkurzacza z funkcją prania?
A co, jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na dodatkowe urządzenie czyszczące? Możesz skorzystać z dostępnych na rynku kosmetyków. Do mniejszych zabrudzeń niewymagających prania sprzętem profesjonalnym przyda się spray lub pianka. Możesz je nanieść na fotel w podanej przez producenta odległości od materiału i pozostawić do wniknięcia. Aby pozbyć się lekkich plam, użyj miękkiej gąbki, a te trudniejsze usuń szczotką. Kiedy to zrobisz, zbierz resztki użytego środka wilgotną szmatką.
Dokładne i ostrożne czyszczenie podsufitki w aucie
Słowo przestrogi – do tego materiału nie stosuj szorstkich ani twardych akcesoriów czyszczących. Podsufitkę należy delikatnie prać przy pomocy detergentu i pieluchy tetrowej. Nie nanoś też przesadnie dużo detergentu w to miejsce, bo wilgoć może narazić podsufitkę na odklejenie i odpadanie.
O czym jeszcze musisz pamiętać? Pranie tapicerki samochodowej przeprowadzaj w ciepłe dni. Po zakończeniu prac pozostaw otwarte drzwi lub szyby, żeby wnętrze auta wyschło.
Czyszczenie tapicerki samochodowej – finisz kokpitu
Na samym końcu, gdy już tapicerka w środku wyschnie, zabierz się za nanoszenie odpowiednich preparatów na deskę rozdzielczą. Oczywiście, przed odkurzaniem wnętrza musisz dokładnie wyczyścić wszystkie plastiki, ale to już wiesz. Teraz przydadzą ci się kosmetyki konserwujące i pozostawiające powłokę antystatyczną. Możesz je wybrać pod kątem finiszu matowego lub błyszczącego. Jeżeli nie chcesz, to nie musisz tego robić, ale jeśli użyjesz takich środków, utrzymasz efekt czystości na dłużej.
Co jeszcze warto wyczyścić przy okazji prania tapicerki?
Pranie tapicerki samochodowej to tylko jedna z prac pielęgnacyjnych, które możesz wykonać. Skoro zabierasz się za gruntowne sprzątanie wnętrza, przyjrzyj się też elementom karoserii wewnątrz drzwi. To progi i słupki, które często są zaniedbywane. Nie dociera do nich woda podczas mycia na myjni, ale za to świetnie czuje się tam kurz. Przyda ci się mokra szmatka z detergentem, by dotrzeć do tych zakamarków. Gdy wyczyścisz te elementy, możesz także sprawić, że brud z progów nie przedostanie się do wnętrza pojazdu. Jeśli chcesz, możesz także wykonać ozonowanie wnętrza samochodu.
Czyszczenie samochodu – a co z praniem i czyszczeniem bagażnika?
Tutaj również powinieneś zajrzeć. Zacznij od odkurzania i oczywiście usuń wcześniej wszystkie zbędne przedmioty. Potem możesz zabrać się za pranie tapicerki samochodowej, która w bagażniku zazwyczaj jest bardziej wytrzymała. Możesz solidnie ją wyszorować, szczególnie jeśli ma spore zabrudzenia.
Na koniec wymienimy kilka najważniejszych zasad, które musisz uwzględnić podczas prac. Wiesz już, ile kosztuje czyszczenie tapicerki samochodowej, więc nic dziwnego, że raczej chcesz sam wziąć się do pracy. Postaraj się, aby:
- było ciepło – auto musi mieć kilka godzin na wyschnięcie;
- zapewnić sobie sprzęt – nie ma nic gorszego niż przerywanie pracy w połowie przez brak akcesoriów;
- wykonywać prace w określonej kolejności;
- stosować sprawdzone detergenty, które nie zniszczą ci tapicerki i nie spowodują zacieków.
Jeśli podczas prania tapicerki samochodowej weźmiesz sobie do serca nasze wskazówki, będziesz cieszyć się z odświeżonego wnętrza. Gruntowne odświeżenie auta jest przecież istotne nie tylko na zewnątrz, lecz również w środku. Szczególnie jeśli podróżujesz bardzo często i twój samochód jest czymś w rodzaju drugiego domu.