Gdy sprzedajesz samochód, zwykle ma on OC ważne jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. To w końcu obowiązek – każdy jeżdżący po polskich drogach samochód musi je posiadać. Jak jednak w takiej sytuacji wygląda przepisanie ubezpieczenia OC? Co, jeśli nie chcesz tego w ogóle robić? To pytania, na które powinieneś znać odpowiedź, jeszcze nim zaczniesz szukać nowego samochodu. Przepisanie polisy OC to zwykle dobry pomysł, ale czy aby na pewno zawsze? Sprawdź!
Przepisanie OC na nowego właściciela – dokumenty w trakcie sprzedaży
Gdy dochodzi do sprzedaży czy darowizny auta, jego dotychczasowy właściciel ma obowiązek przekazać nowemu komplet dokumentów pojazdu. Oznacza to nie tylko dowód rejestracyjny, ale także numer polisy OC. Warto o tym pamiętać, bo w innym przypadku może okazać się, że niepotrzebnie ubezpieczysz auto drugi raz.
Przepisanie OC na nowego właściciela ma miejsce już po zakończeniu wszystkich formalności związanych z procesem kupna-sprzedaży. Nie zapomnij podpisać odpowiedniej umowy! W innym przypadku zabraknie ci dowodu, który potwierdzi zakup pojazdu. Przepisanie ubezpieczenia OC będzie łatwiejsze, gdy dopilnujesz wszelkich formalności.
Czy ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela samoistnie, odpowiedź brzmi: nie! Ponadto, ważne jest też to, czy osoba sprzedająca pojazd posiada w ogóle ważne OC.
Może się okazać, że ubezpieczenie już wygasło i wtedy będziesz musiał wykupić nowe już po tym, jak pojazd będzie twój. Zrób to jak najszybciej, aby móc bez problemu korzystać ze swojego nowego samochodu. Jeśli jednak auto było ubezpieczane stosunkowo niedawno, wtedy możliwe jest przepisanie ubezpieczenia OC.
Czy można przepisać OC na nowego właściciela?
Przepisanie ubezpieczenia OC jest właściwie dość proste. Jednak musisz wiedzieć, że to, ile będzie ono kosztować, zależy m.in. od długości twojego stażu jako kierowcy oraz częstotliwości wypadków, w których bierzesz udział. Towarzystwo ubezpieczeniowe może postanowić zmienić składkę, co może wiązać się z dopłatą z twojej strony.
Nie musisz obawiać się też, czy można przepisać OC na nowego właściciela, gdy ten pochodzi z innej części Polski. Nie jest istotne to, czy pojazd będzie zarejestrowany w Katowicach, czy w Gdańsku!
Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC?
Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC? W zasadzie zwykle tak. Jeśli kupisz auto, masz 14 dni na to, aby poinformować o zmianie właściciela ubezpieczalnię. Jednak, jeśli nie chcesz współpracować z danym towarzystwem ubezpieczeniowym, możesz wypowiedzieć umowę.
Najkorzystniej jest wykupić drugą polisę OC, a następnie zrezygnować z poprzedniej. Dlaczego tak? OC jest obowiązkowe i jeśli go nie posiadasz, rezygnacja może być problematyczna! Przepisanie ubezpieczenia OC jest więc paradoksalnie najłatwiejszą drogą do rezygnacji z niego.
Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela – czy polisa działa tak samo?
Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela nie zmienia samego działania oferty. W związku z tym, jeśli dojdzie do kolizji bądź wypadku z twojej winy, osoba pokrzywdzona będzie miała wypłacone zadośćuczynienie, a ty nie będziesz się musiał tym szczególnie martwić.
Istnieje jednak jest drobna różnica w funkcjonowaniu polisy. Przepisanie ubezpieczenia OC będzie się wiązać z tym, że nie zostanie ono automatycznie przedłużone na kolejny rok. To sprawia, że nie musisz martwić się jego wypowiedzeniem, ale jednocześnie musisz pamiętać, aby niedługo ponownie ubezpieczyć samochód.
Jak przepisać ubezpieczenie OC? Sprawdź!
Nie musisz martwić się o to, jak przepisać ubezpieczenie OC. To czynność naprawdę prosta.
Najpierw upewnij się, że poprzedni właściciel auta przekazał ci wszystkie konieczne dokumenty, razem z numerem polisy. Potem skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Tam zostaniesz dokładnie poinstruowany co do dalszych działań. Wypełniaj polecenia i podaj wszystkie dane. Wtedy dowiesz się też, czy musisz dokonać jakiejś dopłaty.
Przepisanie ubezpieczenia OC powinno mieć miejsce w ciągu 14 dni od zakupu samochodu. W innym wypadku mogą czekać cię nieprzyjemne konsekwencje, także finansowe.
Czy jest możliwe przepisywanie OC na odległość?
Jak najbardziej tak! Przepisania ubezpieczenia OC możesz dokonać za pomocą internetowego formularza lub listownie. Nie musisz więc nawet wychodzić z domu, pod warunkiem, że posiadasz internet.
Dokładny proces przepisywania ubezpieczenia OC różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Duże przedsiębiorstwa zwykle mają dobrze opracowany system przepisywania polisy. Nie będziesz musiał martwić się jego przebiegiem, a w razie problemów będziesz mógł liczyć na pomoc profesjonalistów.
Warto wiedzieć, że najważniejszy obowiązek leży i tak po stronie sprzedającego. Aby uwolnić się od składek, powinien on skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym.
Przepisanie polisy OC – uważaj na podwójne ubezpieczenie!
Gdy kupujesz pierwszy samochód, możesz nie być w pełni świadomy całego tego procesu. Wtedy właśnie dochodzi do wykupienia podwójnego OC. Nie sprawi to jednak, że w razie wypadku osoba poszkodowana dostanie więcej pieniędzy – po prostu będziesz opłacał podwójne składki. Zwróć na to szczególną uwagę w chwili, gdy pojazd jest darowizną.
Przepisanie ubezpieczenia OC – pamiętaj o ponownym zakupie
Ubezpieczenie OC po przepisaniu nie przedłuża się samoistnie. W związku z tym pamiętaj, aby zapisać sobie gdzieś datę jego wygaśnięcia. Jazda bez ważnej polisy może cię drogo kosztować. Jeśli dojdzie do wypadku, może okazać się, że będziesz musiał zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z tego powodu trzymaj rękę na pulsie. Oczywiście, jeśli nie chcesz się tym przejmować, zawsze możesz złożyć wypowiedzenie i samodzielnie wykupić nową polisę.
Każdej ubezpieczalni zależy na posiadaniu jak największej liczby klientów. Z tego powodu nie musisz martwić się tym, że w trakcie dopełniania formalności zostaniesz źle potraktowany. Wręcz przeciwnie! Zazwyczaj przepisanie ubezpieczenia OC to naprawdę szybki proces.