Jaka jest pozytywna informacja w związku z corocznym podsumowaniem zdarzeń drogowych? Liczba wszystkich kolizji i wypadków spada. Nie zmienia tego fakt, że w Polsce cyklicznie wzrasta liczba samochodów osobowych. Chociaż takich przykrych zdarzeń jest coraz mniej, nadal się zdarzają. Jakie są przyczyny wypadków drogowych?
Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce
Zwykle przyczyny wypadków drogowych są po stronie człowieka. Liczba zdarzeń, w których wina leży po stronie wady fabrycznej auta lub jakiegoś losowego wydarzenia, jest marginalna. Zdecydowanie częściej to ludzie ponoszą odpowiedzialność za kolizje, stłuczki i wypadki. Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych biorą na siebie kierujący pojazdami. W dalszej kolejności jest to wina:
- pieszych;
- pasażerów;
- wspólna odpowiedzialność.
Przyczyny wypadków komunikacyjnych a ich liczba w 2024 roku
Jak zostało wspomniane na początku, zdarzeń na drogach jest coraz mniej. Jak to widać w konkretnych liczbach? Oto zestawienie:
- wypadki drogowe – 23 540;
- zabici – 2 491;
- ranni w wypadkach – 26 463.
W każdej z tych statystyk widać tendencję spadkową, co bez wątpienia jest bardzo pozytywną informacją. Przyczyny wypadków komunikacyjnych są jednak nadal podobne do tych obserwowanych w latach ubiegłych.
Główne przyczyny wypadków drogowych w 2024 roku
Pamiętasz z pewnością, że przyczynami wypadków drogowych są błędy i czynnik ludzki. Można jednak nazwać je i pogrupować, by zobaczyć, które miały największy wpływ na liczbę zdarzeń:
- wymuszenie pierwszeństwa przejazdu – 5 708;
- niedobranie prędkości do warunków panujących na drodze – 5 516;
- nieprawidłowe wykonywanie manewrów – 3 791;
- nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych – 2 318;
- brak bezpiecznej odległości między pojazdami – 1 535.
Oto główne przyczyny wypadków drogowych, które miały miejsce w Polsce w 2024 roku. Wśród nich można wymienić jeszcze kilka innych.
Jakie są przyczyny wypadków drogowych poza tym?
Suma wszystkich wypadków, które miały miejsce w ubiegłym roku w Polsce, to 23 540. To, jakie są przyczyny wypadków drogowych, widać na powyższym zestawieniu. Odpowiadają one za 80% wszystkich zdarzeń. Jakie jeszcze są powody, przez które na polskich drogach dochodzi do nieszczęśliwych wydarzeń? Inne spotykane przyczyny to:
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej – 344;
- zmęczenie lub zaśnięcie – 415;
- gwałtowne hamowanie – 192;
- nieprzestrzeganie znaków pionowych i sygnalizatorów – 110;
- omijanie pojazdu przed przejściem dla pieszych – 37.
Jeśli chodzi o przyczyny wypadków drogowych, zdecydowanie najczęściej w mediach mówi się o kierowaniu pojazdem pod wpływem alkoholu. Jak przedstawiają się statystyki właśnie pod tym względem?
Okoliczności wypadków drogowych – alkohol i kierowanie pojazdem
Piętnowanie pijanych i nietrzeźwych kierowców trwa w najlepsze. Mają w tym udział media, akcje społeczne i częste kontrole policyjne. Dzięki temu na drogach jest mniej wypadków z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu. Okoliczności wypadków drogowych w takich sytuacjach można podzielić na:
- pijanych lub nietrzeźwych sprawców;
- pijanych lub nietrzeźwych uczestników.
Nie zawsze przyczyny wypadków drogowych należy upatrywać w alkoholu. Jednak w zdecydowanej większości przypadków takie osoby odpowiadają na zdarzenia drogowe, a nie tylko są ich uczestnikami.
Przyczyny zdarzeń drogowych pod wpływem alkoholu w liczbach
Jak prezentują się statystyki pijanych kierowców, którzy mieli swój udział w wypadkach? Przyczyn 2 540 zdarzeń drogowych należy upatrywać właśnie w alkoholu. Chociaż liczba ta spadła w porównaniu do roku 2019, to jednak nadal jest bardzo wysoka. W zasadzie ludzi, którzy kierują pojazdami po wypiciu alkoholu, jest z pewnością dużo więcej.
Na szczęście konsekwencja w formie ograniczenia czasowego lub pozbawiania uprawnień działa odstraszająco na niejednego nieodpowiedzialnego kierowcę. Czy te wszystkie przyczyny wypadków drogowych da się jeszcze bardziej ograniczyć?
Wypadki samochodowe – przyczyny i ich niwelowanie
Jednym ze skuteczniejszych sposobów na spadek liczby wypadków jest zwiększenie świadomości kierowców w kwestii bezpieczeństwa. Już na szkoleniach kursantów widoczne jest skupienie się na roli kierowcy w niwelowaniu liczby zdarzeń na drogach. Przyczyny wypadków drogowych są ogólnie znane, jednak wiele osób nie przyjmuje do wiadomości, że im też może się to zdarzyć. Ma to związek z pasją do szybkiej jazdy, dostępem do odpowiednich aut czy rozproszeniem uwagi wskutek używania smartfonów.
Jak zmniejsza się liczbę wypadków drogowych?
Poza tym, wypadki drogowe i ich przyczyny niweluje się przez podnoszenie kar dla sprawców. Jednym z ostatnich pomysłów jest drastyczne zwiększenie maksymalnych kar finansowych dla piratów drogowych. Maksymalny wymiar nałożonej grzywny to 30 tysięcy złotych.
Nie trzeba jednak obawiać się, że taką kwotę otrzyma się za drobne przewinienie. Jest ona zarezerwowana dla sprawców tragicznych wypadków lub osób jeżdżących bez uwzględniania przepisów. W ten sposób niweluje się w pewnym stopniu przyczyny wypadków drogowych.
Zmniejszenie liczby wypadków a zmiany w przepisach
Poza nakładaniem większych kar na sprawców dokonuje się też nowelizacji zasad. Jedną z najważniejszych, która weszła w życie niedawno, jest pierwszeństwo dla pieszych zbliżających się do przejścia. Przyczyny wypadków drogowych z pieszymi w roli głównej zwykle polegają na nieustąpieniu pierwszeństwa na przejściu lub w strefach zamieszkania. Ta zmiana na zrzucić odpowiedzialność na kierowców i sprawić, by umożliwiali pieszym przejście przez jezdnię.
Przyczyny wypadków drogowych – podsumowanie artykułu
Teoretycznie liczba wypadków się zmniejsza. To bardzo dobra wiadomość, która powoduje, że uczestnicy ruchu drogowego czują się bezpieczniej. Nie ma jednak powodów, by popadać w nadmierny entuzjazm. Nadal konieczne jest utrzymywanie koncentracji i stosowanie się do przepisów. W ten sposób bierzesz na siebie odpowiedzialność za podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Jak sprawić, aby w ogóle nie pojawiały się wypadki samochodowe? Przyczyny takich zdarzeń powinny być po prostu wyeliminowane, co jest praktycznie niemożliwe.