Jeśli jesteś kierowcą i złamiesz przepisy, to możesz otrzymać mandat. Inną formą kary są właśnie punkty karne. Mają charakter informacyjny i to dzięki nim służby porządkowe mogą kontrolować kierowców i wykluczać na dłużej z ruchu drogowego te osoby, które często łamią drogowe prawo. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo innych korzystających z drogi. W końcu pieszy czy rowerzysta nie ma szans przy spotkaniu z szybko pędzącym samochodem. Jeśli też masz coś na sumieniu, zastanawiasz się pewnie, jak zbić punktu karne? Na to i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule!
Czym są punkty karne? To musisz wiedzieć
Punkty karne są prawną sankcją i formą kary. Są przyznawane tylko kierowcom i tylko w sytuacji, w której udowodniono, że dana osoba poruszała się pojazdem i popełniła wykroczenie. Należy pamiętać, że takiej karze nie podlegają osoby spoza Polski bez karty pobytu. Nieco inaczej jest w innych krajach. Coraz więcej państw europejskich przyznaje punkty także przybyszom z innych krajów. Dotyczy to między innymi Austrii, Niemiec i Czech. Jeśli tam jedziesz, szczególnie pamiętaj o przestrzeganiu przepisów drogowych.
Ile kierowca może mieć punktów karnych? Czy możesz stracić prawo jazdy?
Jako kierowca możesz zdobyć maksymalnie 24 punkty karne. Jeśli osiągniesz ten pułap, prawo jazdy zostanie ci odebrane i będziesz musiał powtarzać egzamin. Nie dla wszystkich jednak ta liczba jest taka sama.Ile punktów karnych może mieć młody kierowca? Osoby, które prawo jazdy mają krócej niż rok, mogą zdobyć maksymalnie 20 punktów karnych. Nie bez przyczyny. Młodzi kierowcy często poruszają się na drogach mniej pewnie lub brawurowo. Jeśli któryś z nich tak często narusza i łamie przepisy ruchu drogowego, powtórzenie egzaminu może zweryfikować wiedzę i umiejętności. Niższy limit punktów i taki zapis wprowadzono w trosce o bezpieczeństwo na drodze.
Punkty karne – taryfikator. Ile ci się ich należy za poszczególne wykroczenia?
Każde przewinienie na drodze ma przypisaną konkretną liczbę punktów karnych. Oto przykładowe sytuacje, za które możesz dostać punkty:
- przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami bezpieczeństwa – 4 punkty karne;
- nieprzestrzeganie przepisów związanych z transportem dzieci i osób nieletnich – 2 punkty karne;
- popełnienie przestępstwa drogowego – 10 punktów karnych;
- nieudzielenie pomocy ofierze wypadku – 10 punktów karnych;
- spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa osoby poza strefą zabudowaną – 6 punktów karnych;
- jazda po chodniku dla pieszych – 5 punktów karnych.
Jak więc widać, niektóre przewinienia są niewielkie i mogą zdarzyć się częściej. Jednak jeśli spowodujesz wypadek lub twoja jazda będzie stanowić bezpośrednie zagrożenie życia innych osób, możesz bardzo szybko stracić dokument prawa jazdy i uprawnienia do kierowania pojazdem.
Ile punktów karnych za przejazd na czerwonym świetle?
Przejazd na czerwonym świetle może zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób. W ten sposób bardzo łatwo możesz spowodować wypadek. Jeśli przejedziesz przez skrzyżowanie, a będzie czerwone światło, grozi ci mandat w wysokości 300-500 zł. Jednocześnie do twojego konta zostanie przypisane aż 6 punktów karnych. W latach 2009-2014 nieprzestrzeganie zakazu przejazdu na czerwonym świetle doprowadziło do aż 4,5 tys. wypadków na polskich drogach.
Czy straż miejska może dać punkty karne?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej tak! Jeśli chodzi o przyznawanie punktów karnych, straż miejska ma dokładnie takie same możliwości, jak policja. I są to dokładnie te same punkty, które sumują się. Choć przyznają je inne służby, niczego to nie zmienia. Należy jednak pamiętać, że ich ewidencję prowadzi wyłącznie policja. To ona jest odpowiedzialna za ich kontrolowanie. Dlatego jeśli zauważysz jakiś błąd, kieruj swoje zażalenia, uwagi czy pytania do komisariatu policji. Straż miejska ma w tej kwestii zdecydowanie mniejszą władzę.
Jak się kasują punkty karne?
Skoro wiesz już, za ile punktów karnych zabierają prawo jazdy, pewnie zastanawiasz się nad tym, czy pozostają one z tobą do końca życia. Otóż nie! Są one ważne przez rok od wystawienia mandatu. Pamiętaj, że nie kasują się 1 stycznia, ale po 365 dniach od wystawienia kary.
Jak sprawdzić punkty karne online w 2022 roku?
Aktualnie to, ile masz punktów karnych, możesz sprawdzić online. Wystarczy, że wejdziesz na stronę obywatel.gov.pl i zarejestrujesz się. Jak wejść w zakładkę z punktami karnymi? Będziesz do tego potrzebował swojego własnego profilu zaufanego. Aby go założyć, nie musisz jednak opuszczać domu. Wiele banków oferuje stworzenie go przez swój własny profil. Jeśli skorzystasz z tej opcji, będziesz musiał wprowadzić na stronie jednorazowy kod. Pozwoli ci on sprawdzić w ewidencji kierowców, ile w danej chwili masz punktów karnych. Odnalezienie zaświadczenia zajmie ci najwyżej kilka minut.
Zbieranie punktów jest popularne w różnych miejscach, ale punkty karne bynajmniej nie należą do tych, które dają jakieś korzyści. Pamiętaj o przepisowej jeździe i ostrożności. Jeśli jesteś młodym kierowcą, miej na uwadze, że przepisy są tu bardziej restrykcyjne.