Radioterapia a prowadzenie samochodu – czy są przeciwwskazania? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Poznasz także metodę walki z chorobami nowotworowymi.
Radioterapia – na czym polega?
W terapii wykorzystuje się promieniowanie jonizujące, które niszczy komórki w guzie nowotworowym oraz przerzutach. Radioterapia jest uważana za bezpieczną metodę i wbrew stereotypowym opiniom chory nie zostaje napromieniowany i nie stanowi zagrożenia dla otoczenia. Za pomocą przyspieszaczy, czyli urządzeń, za pomocą których uzyskuje się promieniowanie jonizujące. Promieniowanie działa bezpośrednio na komórki nowotworowe i je niszczy.
Radioterapia a prowadzenie samochodu
Radioterapia a prowadzenie samochodu? Leczenie promieniowaniem jonizującym nie ma większego wpływu na funkcje motoryczne pacjenta, dlatego nie ma też przeciwwskazań do prowadzenia auta. Musisz jednak wiedzieć, że tyczy się to tylko i wyłącznie pacjentów, u których nie wystąpiły powikłania, a terapia przynosi pozytywne skutki. Zawsze powinieneś dopytać lekarza prowadzącego, jakie ma dla ciebie zalecenia.
Działania niepożądane radioterapii
Radioterapia a prowadzenie samochodu – czasem pojawiają się przeciwwskazania. Szczególnie w przypadku wystąpienia powikłań po leczeniu promieniowaniem, które powodują spadek ogólnej koncentracji i osłabienie. Takie objawy dają wczesne działania niepożądane, występujące do maksymalnie sześciu miesięcy po radioterapii.
Powikłania dotyczą komórek występujących w przewodzie pokarmowym, drogach moczowych czy szpiku kostnym. Często występują też ogólne objawy jak na przykład problemy z koncentracją, zasypianiem i osłabienie. Jeśli zauważyłeś u siebie te symptomy, to radzimy nie siadać za kierownicę samochodu.
Zły stan pacjenta onkologicznego
Radioterapia a prowadzenie samochodu – zły stan pacjenta wyklucza możliwość prowadzenia przez niego auta. W takich przypadkach powinien zadecydować lekarz i zdrowy rozsądek. Każdy przypadek jest inny, a samo leczenie promieniowaniem nie jest powodem do rezygnacji z auta. Czasem jednak stan chory pacjenta nie pozwala na wykonywanie niektórych czynności. Pamiętaj, że bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Jeśli nie czujesz się na siłach, poproś rodzinę czy znajomego o podwózkę.
Radioterapia a samochód – zapytaj lekarza
Jeśli masz wątpliwości czy powinieneś prowadzić samochód, najlepszym rozwiązaniem jest dopytanie o to lekarza. W większości przypadków nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, jednak warto być ostrożnym, ponieważ siadając za kierownicę auta, a nie będąc w pełni zdolnym do kierowania autem, stwarzasz zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.