Nasz ranking zimowy może ci pomóc w znalezieniu ogumienia, które zapewni stabilną jazdę, a także da krótki czas hamowania, czy przyczepność podczas pokonywania zakrętów. Zapoznaliśmy się ze specyfiką kilku odmian najlepszych opon zimowych na rynku. Na podstawie standardów testów opon zimowych m.in. instytucji takich jak ADAC, a także opinii klientów i przystępnych cen, wybraliśmy nasz ranking opon zimowych. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule!
Michelin X-Ice Xi3 – podium w rankingu opon zimowych i najważniejsze informacje
Nasz ranking opon zimowych rozpoczynamy od modelu Michelin X-Ice Xi3. Jest to bezkolcowa opona zimowa, która idealnie sprawdzi się w praktycznie każdych, wymagających warunkach drogowych, gdzie dochodzą też dodatkowe wymagania spowodowane niską temperaturą.
Michelin X-Ice Xi3 nadaje się zarówno na suchą, jak i mokrą, ośnieżoną, zlodowaciałą, czy błotnistą nawierzchnię. Model sprawdza się dobrze również przy pokonywaniu zakrętów, gdzie podłoże jest pokryte wodą. Pomimo tego, że model Michelin X-Ice Xi3 został zaprezentowany kilka lat temu, to wciąż znajduje się w czołówce wielu zestawień opon zimowych – również w naszym rankingu.
Opony zimowe są sprawdzone i przetestowane przez tysiące kierowców, ponadto ogumienie jest dostępne w wielu rozmiarach. Pasuje zarówno do samochodów osobowych, jak i SUV-ów, a nawet lekkich ciężarówek. Ze względu na połączenie wysokiej jakości wykonania, a także niezmiennie dobrych recenzji Michelin X-Ice Xi3 znajduje się na czele naszego rankingu opon zimowych.
Bridgestone Blizzak LM005 – ogumienie, na które warto zwrócić uwagę
Bridgestone Blizzak LM005 to ogumienie, które zebrało świetne noty przy ocenie zdolności hamowania w suchych i mokrych warunkach na drodze, w trakcie zimy. Mając to ogumienie na kołach swojego auta (typowego sedana), pojazd może się zatrzymać nawet o 30 cm wcześniej w porównaniu z pozostałymi odmianami z tego rankingu.
Tajemnicą tak dobrych osiągów Bridgestone Blizzak LM005 jest technologia zastosowana przez producenta. Rozwiązania z grupy Nano Pro-Tech® polegają na budowie ogumienia na poziomie molekularnym. Jednym ze sposobów jest projektowanie cząsteczek gumy, łączących się w prostszy sposób z cząsteczkami krzemionki. Jest to kluczowa kwestia w kontekście przyczepności auta na mokrej powierzchni. Za sprawą technologii Nano Pro-Tech®, a także sprawdzonej konstrukcji bieżnika, komfort jazdy łączy się z bezpieczeństwem. Ze względu na to Bridgestone Blizzak LM005 zajmuje drugie miejsce w naszym rankingu opon zimowych.
Dunlop Winter Maxx WM02 – dobry wybór na opony zimowe
Dunlop Winter Maxx WM02 to kolejna opona zimowa, która jest wysoko oceniana. Cechuje się asymetryczną rzeźbą bieżnika. Zapewnia też dobrą trakcję na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej modeli Bridgestone i Michelin, produkt Dunlop ma pewne znaczące wady.
Wśród dotychczasowych użytkowników często pojawiają się negatywne opinie dotyczące długiej drogi hamowania na oblodzonej nawierzchni, a także przyspieszania w głębokim śniegu. Tym samym Dunlop Winter Maxx WM02 zajmuje trzecie miejsce w rankingu opon zimowych – odpowiednio reaguje w trakcie jazdy, jednak ruszanie i zatrzymywanie się pojazdu może być problemem.
General AltiMAX Arctic – tańsza propozycja ogumienia
General AltiMAX Arctic to model z możliwością kolcowania. Ogumienie jest sprzedawane w różnych rozmiarach i dobrze sprawdza się w większości warunków zimowych. Zapewnia stabilną trakcję na mokrej i suchej nawierzchni, a także jezdniach, które są pokryte śniegiem.
Dzięki temu General AltiMAX Arctic pozytywnie wpływa na ogólny komfort jazdy. General AltiMAX Arctic ma ponadto kierunkowy wzór bieżnika, co optymalizuje osiągi pojazdu na różnych nawierzchniach. Ogumienie General AltiMAX Arctic jest tańszą propozycją w porównaniu ze wcześniej wspomnianymi modelami, jednak czwarte miejsce w naszym rankingu opon zimowych potwierdza jej dobrą jakość i zadowalające parametry.
Continental Winter Contact TS830 – element wyposażenia aut klasy premium
Opony klasy premium Continental Winter Contact TS830 są przeznaczone dla właścicieli samochodów klasy wyższej i aut sportowych. Czym charakteryzuje się ten rodzaj ogumienia? Opony zimowe Continental WinterContact TS830P cechują się elastycznością oraz zapewniają przyczepność podczas poruszania się po drodze przy niskich temperaturach.
Ogumienie cechuje się również szerokimi blokami barkowymi, które pozytywnie wpływają na trakcję na suchej nawierzchni. Z kolei odpowiednio zaprojektowana konstrukcja bieżnika chwyta przy tym zarówno lód, jak i śnieg. Continental Winter Contact TS830, które zajęły w naszym rankingu opon zimowych 5. miejsce, sprawdzają się też przy dynamicznej jeździe i wysokich prędkościach w deszczu, a także przy zimnej i suchej nawierzchni.
Czym właściwie są modele opon zimowych?
Na koniec warto powiedzieć więcej na temat tego, czym właściwie są opony zimowe. To rodzaj ogumienia, który zaprojektowano w ten sposób, żeby zapewnić przyczepność, a tym samym bezpieczną jazdę podczas poruszania się pojazdem po śniegu, lodzie, mokrej nawierzchni a także w każdych warunkach utrudniających warunkach jazdę. To możliwe za sprawą specjalnych mieszanek gumy oraz właściwie wyprofilowanych bieżników.
Oznaczenia i pozostałe modele, które dobrze zdecydowali się ocenić eksperci
Opony zimowe mają oznaczenie w postaci symbolu płatku śniegu o trzech szczytach – 3PMFS. Dodatkowo taki rodzaj ogumienia może być sygnowany skrótem M+S, co oznacza Mud + Snow (tłum. ang. błoto i śnieg. Trzeba mieć tutaj na uwadze, że nie wszystkie opony ze znakiem M+S to odmiana zimowa. Do najlepszych producentów i modeli ogumienia zaliczają się, oprócz wcześniej wymienionych przykładów, też m.in.: Goodyear ultragrip performance, Michelin Alpin 6, Nokian, Fulda, Barum, Semperit, czy Kleber Krisalp HP3.