Co to jest regres ubezpieczeniowy? Pojęcie to związane jest oczywiście z ubezpieczeniem OC. Kiedy jednak do niego dochodzi? Dlaczego regres ubezpieczeniowy jest aż tak dużą zmorą dla wszystkich kierowców? Niestety, w sytuacji, w której każdy chce zarobić – z ubezpieczalnią włącznie – może dochodzić do nadużyć lub różnych interpretacji zapisów umowy. Z tego powodu musisz pozostać czujnym i świadomym konsumentem oraz kierowcą. Dowiedz się wszystkiego o regresie OC.
Co to jest regres ubezpieczeniowy?
Regres ubezpieczeniowy to roszczenie, które prawnie przysługuje ubezpieczalni. Może ona wnieść żądanie zwrotu wypłaconych środków za naprawę samochodu w razie wypadku. Czasem okazuje się, że dana osoba musi zapłacić np. kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za usługi mechanika. W innym przypadku będzie zmuszona do pokrycia pozostałych kosztów poniesionych przez towarzystwo ubezpieczeniowe w trakcie wypadku. Nie ma się co dziwić, że regres OC jest czymś, czego naprawdę boją się kierowcy.
Regres OC – kiedy może do niego dojść?
Towarzystwo ubezpieczeniowe może wystąpić o regres OC w kilku sytuacjach. Dlatego najlepiej zrobić wszystko, aby wypadek bądź stłuczka nie były jedną z nich. Przede wszystkim, będzie to miało miejsce, kiedy sprawca celowo dokona szkody. Przykładowo, jeśli umówisz się z kimś, że wjedziesz przypadkiem w jego samochód, ubezpieczalnia może żądać zwrotu kosztów. Regres ubezpieczeniowy może się także zdarzyć, jeśli:
- uciekniesz z miejsca zdarzenia;
- będziesz prowadził pod wpływem alkoholu i/lub środków odurzających;
- nie będziesz mieć uprawnień do kierowania autem w dniu zdarzenia.
Sprawdź, jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego
Regres ubezpieczeniowy może ci grozić szczególnie wtedy, gdy umyślnie doprowadzasz do szkód. To jednak zdarza się naprawdę rzadko. Częściej dochodzi do niego, gdy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia. W stresie po prostu łatwiej jest podjąć naprawdę irracjonalną decyzję. Dlatego, jeśli doszło do wypadku lub stłuczki, zatrzymaj się i przyznaj się do winy. Wtedy poniesiesz najmniejsze konsekwencje!
Gdy z kolei miejsce ma stłuczka parkingowa, dopilnuj, aby właściciel samochodu miał na ciebie namiary. Możesz np. zostawić swoje dane bądź kontakt do siebie za wycieraczką. Wtedy ubezpieczalnia nie będzie mogła wnioskować o regres OC.
Regres ubezpieczeniowy – po jakim czasie się przedawnia?
Regres ubezpieczeniowy przedawnia się po 3 latach od chwili wypłaty pieniędzy poszkodowanemu. Oznacza to, że wtedy nie będzie mogła odbyć się rozprawa sądowa w danej sprawie.
Warto zwrócić uwagę na to, że poszkodowany ma prawo ubiegać się o pieniądze na naprawę samochodu w ciągu 3 lat od jego naprawy. Z tego powodu może minąć w sumie nawet do 6 lat, zanim sprawa się przedawni. Jednak, mimo wszystko, nie jest to bardzo długi czas. W efekcie przedawnienie regresu ubezpieczeniowego może pomóc ci się wyplątać z problemów finansowych.
Regres ubezpieczeniowy – jak się bronić?
Są sytuacje, w których ubezpieczalnie nie zachowują się w pełni sprawiedliwie. Mogą wnioskować o regres OC, mimo że postąpiłeś zgodnie z zasadami. Wtedy nie pozostaje ci nic innego, jak skutecznie stawić opór.
Jak bronić się przed regresem ubezpieczeniowym? Twoją główną bronią jest odwołanie się od decyzji. Jak to zrobić? Będziesz musiał wypełnić jeden z wniosków, który pozwoli ci albo zachować pieniądze, albo wygospodarować lepszy czas na zapłatę. Możesz zdecydować się na wniosek:
- o całkowite umorzenie sprawy;
- o częściowe umorzenie sprawy, czyli zmniejszenie kwoty;
- o rozłożenie kwoty na raty;
- o odroczenie spłaty.
Regres ubezpieczeniowy – kiedy możesz się bronić?
Gdy dostaniesz informacje o tym, że ubezpieczalnia zdecydowała się na regres ubezpieczeniowy, będziesz miał do 30 dni na wnioskowanie o umorzenie sprawy. Wezwanie do zapłaty nie może dłużej czekać. Po tym terminie twoja sprawa nie będzie już rozpatrywana pod tym kątem.
Sprawa może zostać umorzona w sytuacji, gdy:
- regres nastąpił niesłusznie;
- masz trudną sytuację majątkową;
- ciężko chorujesz;
- masz trudną sytuację materialną, co oznacza, że np. nie posiadasz domu, który możesz sprzedać, aby opłacić towarzystwo ubezpieczeniowe.
Regres ubezpieczeniowy – odpowiednio wybieraj ubezpieczalnie
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą sobie pozwolić na wypłacenie odpowiedniej ilości roszczeń z OC. Z tego powodu odpowiednio je wybieraj. Wtedy zyskasz pewność, że nikt nie będzie próbował cię oszukać, a do regresu ubezpieczeniowego dojdzie tylko w sytuacji, w której faktycznie zawinisz.