Jeśli chcesz zacząć zajmować się odnawianiem starych pojazdów, może okazać się, że łatwiej rozpocząć od jednośladu. Renowacja motocykla okaże się łatwiejsza, ponieważ jest on lżejszy i wiele elementów łatwiej będzie się dało wymienić. Stare pojazdy mają swój nietuzinkowy wygląd, a jednoślady są naprawdę szczególne pod tym względem. Renowacje motocykli muszą być jednak przeprowadzane w odpowiedzialny sposób, abyś nie musiał martwić się o mandat. Dowiedz się, jakie przepisy obowiązują w związku z majsterkowaniem przy pojazdach. Przeczytaj, jak odrestaurować motocykl!
Renowacje motocykli przed domem?
Każda gmina w Polsce ma swoje przepisy związane z ochroną środowiska. Bardzo często występują więc różne restrykcje. Renowacje motocykli (tak samo jak np. mycie auta) nie mogą być przeprowadzane w niezabezpieczonym miejscu, w którym płyny będą wsiąkać w ziemię i ją zanieczyszczać. W końcu detergenty, oleje i różne znajdujące się w pojazdach ciecze mogą bardzo negatywnie wpłynąć na glebę. Renowacja motocykla powinna być więc przeprowadzona z dala od miejsca publicznego, w zabezpieczonej przestrzeni. Może to być chociażby prywatny lub tymczasowo wypożyczony garaż.
Na czym polega renowacja starych motocykli?
Renowacja starych motocykli polega na tym, aby wymienić niedziałające części, jednocześnie zostawiając z oryginalnego pojazdu tyle, ile to tylko możliwe. Dlatego to wcale nie jest takie proste zadanie. Renowacja motocykla sprzed lat wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, lecz również dostępu do starych części. Jeśli dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z naprawianiem pojazdów, lepiej nie zaczynaj więc od antyków. Najpierw naucz się naprawiać nowsze modele. To będzie znacznie łatwiejsze.
Renowacja motocykli zabytkowych w warsztacie
Jako początkujący majsterkowicz możesz mimo wszystko chcieć mieć pod swoim dachem zabytkowy pojazd. Nie ma w tym nic złego! W takiej sytuacji renowacja motocykli zabytkowych będzie cię jednak prawdopodobnie słono kosztować. Najbezpieczniejsza opcja to znalezienie wyspecjalizowanego warsztatu. Nie oznacza to, że będzie to rozwiązanie bez wad. Co prawda pracujący tam profesjonaliści prawdopodobnie również kochają pojazdy i chętnie zajmą się zabytkową perełką, jednak renowacja motocykla to trudne zadanie. Może okazać się, że naprawa przewyższy koszt pojazdu. Czasem jednak po prostu warto to zrobić.
Odrestaurowanie motocykli – mierz siły na zamiary
Zanim kupisz stary jednoślad, zastanów się, czy renowacja motocykla będzie w ogóle w twoim zasięgu finansowym. Jeśli nie będzie na rynku dostępnych części, koszt renowacji może być naprawdę wysoki. Z tego powodu najpierw zorientuj się w cenach. Odrestaurowanie motocykli to naprawdę wspaniałe hobby, jednak jeśli kupisz białego kruka, wyzwanie może cię przerosnąć. Często dobrym wyborem są japońskie pojazdy z lat 80. XX wieku. Pasuje do nich wiele dostępnych na polskim rynku części i dalej świetnie wyglądają!
Co zwykle obejmuje restaurowanie motocykli?
To nie zawsze jest trudna praca. Jeśli kupisz pojazd w relatywnie dobrym stanie, restaurowanie motocykli może wiązać się z:
- przemalowywaniem ich;
- szlifowaniem zepsutych elementów;
- usuwaniem rdzy.
Może okazać się, że będziesz musiał także wymienić zużyte zawory i zająć się sprzęgłem. Jednak kupując stary pojazd, tak naprawdę nigdy nie wiesz, co wewnątrz niego siedzi. Renowacja motocykla czasem może zatem wymagać pomocy specjalisty. Przed zakupem zabytkowej maszyny bądź w kontakcie z mechanikiem, który wesprze cię i powie, kiedy będziesz musiał udać się do profesjonalnego warsztatu. Nie wszystko opłaca robić się na własną rękę. Czasem wystarczy jeden niewielki ruch, aby wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Jak odrestaurować motocykl? Kolejne etapy
Jedną z pierwszych rzeczy, jaką musisz zrobić podczas renowacji motocykla, jest rozłożenie wszystkiego na części. Wtedy możesz dokładnie obejrzeć każdy element i zdecydować, który wymaga wymiany, a który jedynie drobnych poprawek. Gdy to zrobisz, możesz przejść do dalszej pracy. Wszystkie stare powłoki lakiernicze musisz usunąć, aby w następnej kolejności nałożyć je od nowa. To sprawi, że pojazd odzyska swój dawny blask. Jak odrestaurować motocykl, który trafi już do ciebie w częściach? Musisz zacząć od inspekcji części. Sprawdź, czego ci dokładnie brakuje, aby móc kupić nowe elementy, które będą pasowały.
Renowacja motocykla – ozdób go szparunkami
Szparunki to tak naprawdę zwieńczenie prac lakierniczych. Na samym końcu, gdy twój pojazd będzie wyglądał niemal jak nowy, możesz je kupić, zamówić lub je zrobić. Przydadzą ci się taśmy. To dzięki nim będziesz w stanie stworzyć na pojeździe unikatowe wzory, które przyciągną wzrok. Nie będziesz tego żałować! Spraw, aby twój motocykl wyróżniał się na tle innych i pokaż, jak kreatywną osobą jesteś. W końcu renowacja motocykla to jedno, ale uczynienie z niego wyjątkowego egzemplarza – to drugie.
Kiedy możesz dostać żółtą tablicę motocyklową?
Kiedy renowacja motocykla została zakończona, możesz starać się o żółtą tablicę! Aby jednak do tego doszło, twój pojazd musi spełniać kilka wytycznych:
- jego wiek to co najmniej 25 lat;
- jego produkcja zakończyła się 15 lat temu (lub wcześniej);
- musi mieć przynajmniej 75% oryginalnych części.
Renowacja motocykla nie zawsze jest łatwa i tania, ale miłośnicy zabytkowych jednośladów, którzy chcą odnowić klasyczną maszynę, mogą się jej podjąć. Jeśli koszty i poziom skomplikowania prac cię nie przerosną, spróbuj odrestaurować motor samodzielnie. Powodzenia!