Poszukując konkretnych informacji na temat wieku opon, znajdziesz prędzej czy później oznaczenie DOT. Czym ono jest? To skrót od Department of Transportation, czyli po polsku „Wydział Transportu”. Rok produkcji opon znajduje się zawsze na profilu w obecności skrótu DOT. Jak wygląda ten zapis i co oznacza? Dowiedz się więcej!
Jak wygląda data produkcji opon?
Przyglądając się oponie od strony jej boku, dostrzeżesz napis „DOT” oraz kilka kodów umieszczonych za nim. W zależności od producenta mogą to być:
- oznaczenia informujące o miejscu wyprodukowania opony;
- kod rozmiaru;
- znak znamionowy.
Ostatnie miejsce w ciągu zajmują 4 (dawniej 3) cyfry, które określają właśnie rok produkcji opon. Mogą one występować bez wyraźnego odstępu między sobą, a także w widocznym obramowaniu.
Jak sprawdzić rok opony założonej w aucie?
Jeśli znasz już nr DOT opony, rozszyfrowanie daty produkcji opon jest bardzo proste. Posłużymy się przykładem. Na profilu ogumienia znajdziesz ciąg cyfr, np. 3107. Co on oznacza? Pierwsza liczba, czyli 31, oznacza tydzień produkcji opony w danym roku. Druga natomiast to końcówka danego rocznika, czyli w tym wypadku 2007. Prawda, że proste? Jednak nie zawsze jest to tak banalne. Dlaczego?
Jak sprawdzić wiek starszej opony?
A co z egzemplarzami wyprodukowanymi przed rokiem 2000? Teoretycznie nie powinno być już ich w obiegu ze względu na poziom wyeksploatowania. Załóżmy jednak, że spotkasz egzemplarz oznaczony cyframi 279 z dodatkowym trójkątem na końcu. Początek nie stanowi problemu, bo 27 to tydzień w danym roku. 9 natomiast i trójkąt za cyfrą oznacza rok 1999. Producenci nie mieli pomysłu na odróżnienie roku produkcji opon z lat 80. i 90. XX wieku. Dlatego te produkowane w ostatniej dekadzie XX wieku dodatkowo oznaczali trójkątem. Od 2000 roku zaczęto wprowadzać ciąg 4 cyfr i problem został rozwiązany.
Wiek opony a przepisy, czyli ile lat może mieć ogumienie?
Wiele osób zastanawia się, ile lat mogą mieć opony. Co ciekawe, przepisy nie określają, dopuszczalnego wieku opony. Nie spotkasz się z reakcją policjanta, który powie, że skoro masz 8-letnie ogumienie, powinieneś je wymienić. O stanie wyeksploatowania świadczy głównie wysokość bieżnika. A ten nie może być niższy niż 1,6 mm. Jeśli „DOT” na oponie wskazuje, że ma ona już kilka lat, ale nie widać śladów nadmiernego zużycia, to nadal śmiało możesz jej używać.
Czy rocznik opony ma wpływ na jej właściwości?
Opony są elementami eksploatacyjnymi, więc ich zużycie nie jest równomierne w każdym aucie. Ba, nie jest równomierne nawet w jednym samochodzie pomiędzy osiami. Dlatego nie sposób powiedzieć, że po upływie określonego czasu ogumienie nadaje się do wymiany. To tak, jakby stwierdzić, że skoro turbosprężarka w aucie ma już 10 lat, to na pewno trzeba ją zamienić na nową. Odpowiednio eksploatowana może żyć bardzo długo. I podobnie jest z oponami, których żywotność zależy głównie od troski właściciela pojazdu.
Ile lat może mieć opona, by zapewniała odpowiednią przyczepność?
Jednak z wiekiem nawet najlepiej konserwowana część poddawana ciągłej eksploatacji po prostu się zużywa. Chociaż żywotność opon nie jest z góry określona, są pewne sugestie firm oponiarskich co do momentu ich zmiany. O jak długim okresie mówimy? To ok. 10 lat. Trzeba jednak stwierdzić bez ogródek, że bardzo niewiele opon przetrwa dekadę. Rok produkcji opon nie będzie więc kluczowy i zwracaj raczej uwagę ich stan techniczny i wizualny.
Żywotność opon – ile km wytrzymują poszczególne typy?
Producenci określają w specyfikacji technicznej orientacyjny przebieg konkretnych modeli. Oczywiście, nie da się go ustalić sztywno, bo ktoś może jeździć naprawdę bardzo delikatnie i opony wystarczą mu na dłużej. Kierowca lubiący ostrą jazdę wyeksploatuje swoje ogumienie o wiele wcześniej. A jak dokładnie wygląda to w liczbach?
Ile lat można jeździć na oponach zimowych?
Rok produkcji opon sporo mówi o ich stanie, ale nie wszystko. W przypadku egzemplarzy zimowych ma jednak znaczenie. Guma przygotowana do produkcji takich opon jest zdecydowanie bardziej miękka. Dlatego z czasem twardnieje, szczególnie gdy koła są nieodpowiednio przechowywane. Przyjmuje się jednak, że 6 lat to górna granica dla opon zimowych. Sporo zależy też od momentu ich zmiany – jeśli temperatura przewyższa 10-15oC, ścierają się one szybciej niż podczas mrozów.
Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?
Na żywotność letniego ogumienia zdecydowanie największy wpływ ma styl jazdy kierowcy. Warto pamiętać również o rotowaniu oponami, jeśli nie masz w zanadrzu egzemplarzy kierunkowych. Wtedy opony zużywają się równomiernie. Kierowcy najczęściej osiągają przebiegi rzędu 60-100 tysięcy kilometrów na dobrej jakości oponach letnich. Oczywiście, rok produkcji opon nie może wskazywać, że mają więcej niż 10 lat, bo ich jakość wtedy się pogarsza.
Żywotność opon wielosezonowych – ile wynosi?
Kierowcy, którzy jeżdżą na oponach wielosezonowych, zauważają, że niszczą się one nieco szybciej od dedykowanych. Nic w tym dziwnego – muszą mieć mieszankę odpowiednią na zimę i lato. Czasem różnica temperatur między porami roku może wynieść nawet 50oC, więc ma to ogromne znaczenie dla żywotności. Dlatego zazwyczaj na egzemplarzach całorocznych dobrej jakości można przejechać do 50 tysięcy kilometrów.
Wiesz już, jakie znaczenie ma rok produkcji opon. A jak zachować ogumienie w dobrym stanie przez długi czas? Przede wszystkim – dbaj o odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach. Unikaj ostrego hamowania i przyspieszania z piskiem opon. Staraj się rotować kołami przy poszczególnych zmianach kół. Zachowuj także prawidłowe warunki przechowywania. Wtedy ogumienie na pewno posłuży ci dłużej.
Najczęściej zadawane pytania
Jak sprawdzić rok produkcji opon?
Na boku opony znajdziesz numery DOT. Określają one różne parametry ogumienia. Na końcu tego kodu znajdziesz cztery cyfry, które określają datę produkcji opony.
Czy opona ma datę ważności?
Przyjmuje się, że opony powinno się użytkować przez maksymalnie 10 lat, ponieważ właśnie przez taki okres zachowują swoje właściwości. Oprócz wieku opony ważna jest wysokość jej bieżnika – jeśli wynosi mniej niż 1,6 mm – musisz wymienić opony na nowe.
Jakie znaczenie ma rok produkcji opon?
Opony są elementem eksploatacyjnym auta, od którego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jazdy. Rok produkcji może być sugestią, że dana opona wymaga kontroli bieżnika lub całkowitej wymiany. Przyjmuje się, że jeśli opona skończy 5 lat, należy ją mniej więcej co 12 miesięcy kontrolować.