Znak ruch okrężny jest umieszczany zazwyczaj w odległości 25 m od skrzyżowania. Dzięki temu uczestnicy ruchu mogą we właściwym czasie dowiedzieć się o charakterystyce trasy, którą będą przemierzali. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym popularnym oznaczeniu,
Znak ruch okrężny – podstawowe informacje
Po zapoznaniu się z treścią oznaczenia kierujący jest zobowiązany do poruszania się, zazwyczaj wokół wysepki czy placu, w wyznaczoną stronę w trybie okrężnym. Warto też wiedzieć, że jeżeli znak C-12 jest zastosowany samodzielnie, kierujący pojazdem na obowiązek ustępować pierwszeństwo autom wjeżdżającym, kierując się zasadą prawej ręki.
Wjazd na rondo – kiedy ustąpić pierwszeństwa?
Jeśli znak C-12 występuje łącznie ze znakiem A-7, oznacza to pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym na rondo.
Czy przy zmianie pasa ruchu na rondzie należy używać kierunkowskazu?
Przepisy nie nakazują włączania kierunkowskazu przed wjazdem na rondo (w praktyce kierujący jedzie prosto). Jednak biorąc udział w ruchu okrężnym, należy używać kierunkowskazu przy zjeździe z ronda i przy manewrze skręcania na skrajny prawy pas jezdni.
Jak wygląda oznaczenie ronda?
Wygląd oznakowania jest bardzo charakterystyczny – to tarcza w kształcie koła, na której znajduje się niebieskie pole i cienkie, białe obramowanie z czarnymi krawędziami. W środku znajdują się trzy strzałki kierunkowe o białym kolorze, które nakazują ruch okrężny w stronę odwrotną do wskazówek zegara.
Z czego robi się znaki drogowe?
Najczęściej wykonuje się je z blachy ocynkowanej. Dzięki temu znaki są odporne na standardowe uderzenia mechaniczne, a jednocześnie na tyle lekkie, aby w razie ewentualnej kolizji z dowolnym pojazdem nie stanowić większego zagrożenia.
Ocynkowana powłoka sprawia, że znaki są trwałe i nie wykazują podatności na wymagające warunki atmosferyczne – wahania temperatur, deszcz czy promienie słoneczne. Niekiedy producenci stosują także specjalną warstwę odblaskową. Takie folie dzieli się na typ I i II. Cechują się one różną trwałością.
Z tego powodu kolory naniesione na ich powierzchnię utrzymują swój odcień, a sam znak jest odporny na korozję. Trzeba też zauważyć, że krawędzie oznaczenia są zagięte i zaokrąglone. Dlatego znak nie jest zagrożeniem, na przykład dla pieszych.
Naklejka znamionowa na oznaczeniu – czego można się z niej dowiedzieć?
Na wielu znakach, w tym na oznaczeniu ruchu okrężnego, można zauważyć emblematy o połyskującej strukturze. Są to naklejki znamionowe z ważnymi informacjami na temat elementu.
Z ich treści można się dowiedzieć, jaki dokładnie symbol przypisany konkretnemu oznaczeniu, jaką ma grubość blachy, wymiary, a także jaka firma jest jego producentem i kiedy go stworzyła. Całość uzupełniają dane na temat zamierzonego zastosowania, typu mocowania, chromatyczności, współczynnika odblasku czy okresu przydatności.
Jakie przepisy regulują produkcję znaków drogowych?
Znaki drogowe, takie jak oznaczenie dotyczące ruchu okrężnego, muszą spełniać konkretne warunki. Wytycza je Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Tylko taki element może spełniać rolę znaku drogowego zgodnie z prawem.