Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jaki samochód do 550 kg warto kupić, przeczytaj poniższy artykuł, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Przedstawiliśmy w nim wszystkie wady i zalety tego typu samochodów. Dodatkowo wyjaśniliśmy różnice między pojazdami na kategorię AM a kategorię prawa jazdy B1. Sprawdź, co warto wiedzieć o poruszaniu się samochodem przed skończeniem 18. roku życia.
Samochód do 550 kg – co warto wiedzieć?
Samochody, którymi mogą poruszać się nieletni, stają się coraz bardziej popularne. Wśród młodzieży stają się wręcz hitem. Mini car jest niewielkim autem dwuosobowym, które rozwija maksymalną prędkość 45 km/h. Wyróżniamy dwa rodzaje tego typu aut – o wadze do 350 kg oraz poniżej 550 kg. Nazywane są również czterokołowcami lekkimi.
Rozwiązanie to jest wygodne, komfortowe, a przede wszystkim ułatwia codzienne życie. Bez problemu młodzież jest w stanie dostać się do szkoły i w inne miejsca. Mini auta są dopuszczalne dla osób, które ukończyły 16. rok życia.
Samochód bez prawa jazdy – czy prowadzenie pojazdu jest możliwe?
Osoby niepełnoletnie, które muszą na co dzień korzystać z komunikacji miejskiej, z pewnością docenią możliwość poruszania się po mieście pojazdem samochodowym. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz martwić się rozkładem jazdy oraz nieciekawą pogodą za oknem. Wystarczy wsiąść w auto i cieszyć się jazdą.
Osoba posiadająca samochód do 550 kg jest w stanie również komfortowo poruszać się zimą, kiedy dni są krótkie, a często pada deszcz i śnieg. Polskie prawo umożliwia rejestrowanie samochodów osobowych o masie własne nieprzekraczającej 550 kg jako motorowery.
Samochód bez prawka – kto może prowadzić mikrosamochody?
Tak naprawdę trzeba zdać prawo jazdy, jednak do prowadzenia pojazdu samochodowego o masie własnej nieprzekraczającej 350 kg, wystarczy kategoria AM. Samochody tego typu są traktowane jako motorowery, więc wystarczy, że masz 16 lat i zdałeś egzamin państwowy po kursie na prawo jazdy kat. AM.
To wygodna opcja, ponieważ kat B jest dostępna wyłącznie dla pełnoletnich. W przypadku samochodów do 550 kg potrzebne jest prawo jazdy kat. B1. Czas trwania kursu B1 jest średnio o 10 godzin dłuższa niż w przypadku kursu na prawo jazdy kategorii AM.
Samochód osobowy dla kategorii AM
Jak łatwo można zauważyć, auta o masie do 550 kg są znacznie szybsze, cięższe i mocniejsze niż pojazdy czterokołowe z kategorii AM. Warto jednak wiedzieć, że masa nie jest jedynym wyznacznikiem w przypadku dopuszczenia do jazdy.
Maksymalna moc silnika dla auta kategorii B1 nie może przekraczać 15 kW, co przekłada się na nieco ponad 20 KM. Maksymalna prędkość tego typu auta wynosi 100 km/h. Można poruszać się nim po drogach publicznych.
Auto bez prawa jazdy kategorii B – czy warto?
Przede wszystkim tego typu pojazdy są kupowane z zamiarem użytkowania raczej krótkoterminowego. Z tego powodu z łatwością można znaleźć modele zadbane, a rynek wtórny jest całkiem liczny.
Do tego warto wiedzieć, że aua te charakteryzują się niskimi przebiegami i marginalnym zużyciem. Jeśli posiadasz około 10 tysięcy złotych, bez problemu możesz znaleźć zadbany egzemplarz. Modele z salonu kosztują nawet ponad 40 tysięcy złotych.
Prawo jazdy kategorii AM a prawo jazdy B1 – różnice
W przypadku kategorii AM kierowca może poruszać się mniejszymi i słabszymi pojazdami niż kierowca posiadający uprawnienia na kategorię B1. Jednakże już 14-latek może rozpocząć kurs przygotowujący go do zdania egzaminu na czterokołowca lekkiego. Jeśli nastolatek chciałby poruszać się autami do 550 kg, musi mieć ukończone 16 lat.
Prawo jazdy kategorii B1 – wymagania
Kategoria prawa jazdy, która upoważnia do prowadzenia samochodów o masie własnej do 550 kg, jest kat B1. Po zaliczeniu 30 godzin teorii i takiej samej ilości godzin praktyki, kursant może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Do podjęcia szkolenia kandydat potrzebuje również zgody opiekunów.
Jakie wymagania trzeba spełnić na prawo jazdy kat. AM?
Jeśli chciałbyś nabyć uprawnienia do prowadzenia czterokołowców lekkich, musisz ukończyć 14. rok życia. Jednocześnie wymagana jest zgoda opiekunów prawnych lub rodziców. Warunkiem uzyskania pozwolenia na posiadanie prawa jazdy jest pozytywne zaliczenie egzaminu państwowego.
Poprzedzony jest on kursem szkoleniowym, który pomoże ci uzyskać prawo jazdy. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu możesz poruszać się tzw. czterokołowcami lekkimi o masie własnej do 350 kg. Jednocześnie pojazdy te nie mogą przekraczać 45 km/h.
Charakterystyka samochodów z homologacją do 550 kg
Pojazdy typu mini car, czyli tak zwane samochody, na które nie trzeba „normalnego” prawa jazdy, mogą budzić pewne obawy i kontrowersje. Przede wszystkim wątpliwości rodzi ich bezpieczeństwo i umiejętności kierowców. Tak naprawdę jednak samochody te są projektowane w taki sposób, aby były jak najbardziej stabilne. Wszystko ze względu na odpowiednio rozłożony ciężar.
Świetnie sprawdzają się zarówno w dobrych warunkach pogodowych, jak i w śniegu i deszczu. Do tego każdy z nich posiada wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak pasy bezpieczeństwa, wycieraczki, lusterka i światła. Ogromną zaletą tego typu aut jest ich mały rozmiar, przez co korzystanie z nich w mieście jest banalnie proste. Do tego często posiadają automatyczną skrzynię biegów CVT.
Jaki samochód do 550 kilogramów?
Aktualnie coraz więcej producentów decyduje się na wzbogacenie swojej floty o pojazdy samochodowe do 550 kg. Do najpopularniejszych bez wątpienia należy Smart. Poza tym popularność zdobywa Renault Twiza oraz Aixam.
Jesteś już świadomy, czym jest samochód do 550 kg. Jeśli jesteś nastolatkiem i chciałbyś wcześniej poruszać się pojazdami samochodowymi, uprawnienia kategorii AM lub B1 będą dla Ciebie świetnym rozwiązaniem! Nie musisz czekać do 18 lat, ponieważ mini samochody umożliwiają nieletnim poruszanie się po drogach!