W przeciwieństwie do aut osobowych, które często są wybierane dla rodziny lub jako środek transportu do firmy, samochód dostawczy przeznaczony jest do cięższych zadań. Codziennie jest on narażony na jazdę pod maksymalnym obciążeniem i może też mocno dostawać w kość na trasie. Wszystko to sprawia, że do tego rodzaju pojazdów przykłada się mniejszą wagę pod kątem serwisowania, a dostawczaki są wyeksploatowane o wiele bardziej od osobówek. Jak w takim gąszczu ofert nie trafić na minę i wybrać dobry samochód?
Samochody dostawcze – jaki jest ci potrzebny?
Wśród aut o DMC do 35 ton znajdziesz różne typy pojazdów, z których wszystkie wpisują się w kategorię dostawczaków. Są to:
● pickupy;
● auta skrzyniowe;
● furgony;
● chłodnie;
● pojazdy kontenerowe.
Co charakteryzuje każdą z tych konstrukcji?
Samochody dostawcze – busy i nie tylko, czyli pickupy
Pick-up to również samochód dostawczy. Chociaż jest bardzo popularny głównie w Ameryce, to w Polsce również zyskuje wielu zwolenników. Charakterystyczną cechą jest tutaj skrzynia ładunkowa umieszczona zaraz za kabiną pasażerską. Zazwyczaj pickup jest czymś w rodzaju auta osobowego lub terenowego z możliwością transportowania ładunku. W Polsce do tej pory spotykanym autem tego typu był Daewoo Polonez Truck.
Auta skrzyniowe, czyli kolejne samochody dostawcze
Pojazdy skrzyniowe są wykorzystywane szczególnie podczas transportu materiałów sypkich. Ich nadwozie składa się z kabiny pasażerskiej oddzielonej od strefy załadunkowej. Posiada ona zazwyczaj burty boczne i tylne, a w wielu przypadkach ma również zadaszenie plandekowe. Jest to wariant samochodów dostawczych skonstruowanych na podwoziu popularnych busów.
Jak wyglądają furgony?
Furgony to auta o odmiennej budowie w porównaniu do dwóch poprzednich konstrukcji. Ich nadwozie jest zamknięte i sztywne na całej długości, wyposażone często w drzwi przesuwne boczne i otwierane na boki drzwi tylne. Może występować w formie przeszklonej lub nie i służy głównie do przewożenia towarów.
Chłodnie i pojazdy kontenerowe
Podobne zastosowanie mają samochody dostawcze wyposażone w chłodnię i kontener. W zasadzie są to często bardzo zbliżone do siebie konstrukcje. Auto-chłodnia ma zwartą zabudowę nadwozia oddzieloną często od kabiny pasażerskiej. Skonstruowana jest z materiałów, które zapewniają utrzymywanie stałej niskiej temperatury. Dzięki temu można ochronić transportowane produkty. Podobnie wygląda kontener, który dodatkowo może być wyposażony w windę ułatwiającą rozładunek towaru.
Jaki samochód dostawczy warto kupić?
Kup taki, który będzie dostosowany do potrzeb firmy. Nie szukaj furgona w stylu Iveco Daily, jeśli do przewożenia masz niewiele ładunku. Bierz jednak pod uwagę, że planowanie zakupu busa dostawczego na styk pojemności również jest nierozsądne. Dlatego dobrze przemyśl, jaka ładowność i przestrzeń robocza jest ci potrzebna. Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, wybierając dostawczaka używanego, to jego stan techniczny. Przyjrzyj się zawieszeniu, progom, nadkolom i podłodze, ale wybadaj również silnik i sprawdź jego aktualny stan. Przystępując do poszukiwania konkretnego modelu, pamiętaj o powyższych podpowiedziach.
Samochody dostawcze – używane auta warte uwagi
Kiedy masz już sprecyzowane oczekiwania i potrzeby, możesz spokojnie przystąpić do przeglądania ogłoszeń i aukcji. Słowo „spokojnie” jest tu istotne, bo samochód dostawczy na firmę nie może być kupowany w pośpiechu. Łatwiej trafić na minę niż na okazję. Poniżej przedstawimy propozycje interesujących aut dostawczych, których zakup warto rozważyć.
Iveco Daily 35c
Ze względu na ramową konstrukcję podwozia jest bezkonkurencyjne w kwestii wytrzymałości na ładunek. To, co jest sporą zaletą tych samochodów dostawczych, okazuje się też wadą, ponieważ przy zakupie używanych egzemplarzy trzeba bardzo dobrze zbadać zawieszenie i stan podwozia. W wersji furgon to Iveco ma sporo miejsca na ładunek. Pamiętaj jednak, że to może z czasem odbić się na jego trwałości. Do najcięższych zadań będzie idealny.
Mercedes Sprinter II
Chociaż zdania na jego temat są podzielone, to jednak da się zauważyć sporą popularność tego modelu w różnych firmach. W tej generacji na szczególną pochwałę zasługują silniki, osprzęt, układ hamulcowy, a także przeniesienie napędu. Natomiast największy kłopot to rdza. Dlatego warto szukać auta już zakonserwowanego lub ewentualnie samemu zadbać o ochronę antykorozyjną.
Volkswagen Transporter T5
Chociaż trudno zmieścić w nim tyle, co w poprzednikach, VW T5 jest dobrym kompanem w wielu firmach. W wersjach osobowych zapewnia transport dla dużej rodziny. Model tego samochodu dostawczego przeznaczony do przewożenia ładunku gwarantuje zaś odpowiednie osiągi i wygodę podczas jazdy. Do cięższych prac polecane są szczególnie silniki 2.5 TDI.
Fiat Ducato III
Jeśli chodzi o tanie samochody dostawcze używane, to Ducato II wpisuje się w ten schemat w pełnej rozciągłości. Ta wersja charakteryzuje się dobrymi jednostkami napędowymi, cichą kabiną i nie najwyższym apetytem na paliwo. Dlatego szczególnie na początku rozwoju działalności jest ciekawym wyborem jako auto za przewożenia ładunków. Warto jednak zwrócić uwagę na zjawisko brania oleju przez silnik i sprawdzać jego stan na bieżąco.
Renault Trafic II
Jest to jedno z aut dostawczych, o które nie trzeba przesadnie dbać. Prostota wykończenia i materiałów może niekiedy drażnić, ma to jednak swoje plusy, ponieważ niewiele elementów się psuje. Na wyróżnienie zdecydowanie zasługuje gama jednostek napędowych, wśród których znajdzie się też benzynowy 2.0 120 KM. Użytkownicy chwalą też odporność na korozję i dobrą widoczność podczas jazdy. Auto godne zainteresowania.
Przedstawiliśmy zestawienie najlepszych dostawczaków. Marki samochodów dostawczych, których modele znalazły się w rankingu cieszą się renomą rynkową i bez wątpienia warto właśnie rozważyć ich zakup.