Myślałeś kiedyś o aucie na raty? Jak to wygląda i czy jest częstym sposobem finansowania? Ta forma opłacania pojazdu staje się coraz popularniejsza od tradycyjnej płatności gotówką od razu przy zakupie.
Kupno samochodu wiąże się z dużym wydatkiem, który nie wszyscy są w stanie od razu zrealizować. W dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez samochodu wydaje się prawie niemożliwe. Czy samochód na raty to rozsądny wybór?
Samochód na raty – jakie są możliwości?
Auto na raty to opcja najczęściej dostępna w salonach dealerskich. Możesz jeździć nowym samochodem i będziesz płacił niewielkie sumy raz w miesiącu, aż do momentu spłacenia pojazdu. Jest to inne rozwiązanie niż podjęcie auta w leasing.
Dzięki tej opcji można cieszyć nowszym modelem samochodu bez konieczności płacenia dużej sumy pieniędzy od razu. Czy opłaca się brać samochód na raty?
Czy warto kupić nowy samochód na raty?
Nowy samochód na raty jest ciekawą opcją dla tych, którzy chcą mieć auto prosto z salonu. Jeśli kupisz samochód na kredyt, koszty będą niższe od tych przy zakupie samochodu za gotówkę. Okres spłacania samochodu może być bardzo długi, nawet do 10 lat, co jest kolejnym plusem.
Raty za auto, które zapłacisz co miesiąc, mogą zmaleć przez tak długi okres ratalny. Banki oferują różnorodne rodzaje kredytów, dlatego można wybrać najlepszy dla siebie.
Nowe auto na raty – gdy nie masz całej kwoty
Auto na raty z salonu jest praktycznym rozwiązaniem. Kupno samochodu od razu oznacza comiesięczne odkładanie sporej gotówki. Płatność ratalna sprawia, że także możesz cieszyć się wymarzonym pojazdem, a jednocześnie nie musisz za jednym razem wydawać dużej kwoty.
Wielkość rat możesz dobrać do swoich możliwości finansowych. Samochody na raty z salonu to jednak nadal niemały wydatek, choć rozłożony w czasie.
Samochód na raty – niezbędne formalności
Przed zakupem samochodu warto zapoznać się z każdą umową, którą oferują dealerzy samochodów. Jeśli chcesz wziąć auto na raty, wszystko załatwisz w salonie i nie będzie wielu formalności. Powinieneś sprawdzić oferty różnych salonów samochodowych, aby wybrać najlepszą, a nawet skorzystać z promocji.
Zalety samochodu na raty:
- auto jest twoją własnością;
- nie musisz wykładać dużej sumy od razu;
- formalności nie są skomplikowane.
Wady samochodu na raty:
- obowiązkowe jest zabezpieczenie kredytu;
- nie unikniesz opłat co miesiąc;
- w momencie sprzedaży nieopłaconego pojazdu obowiązkowy jest kontakt z bankiem.
Przy podpisywaniu umowy w salonie będziesz mógł dopasować wysokość comiesięcznych rat i rozłożyć je na taki czas, jaki ci odpowiada.
Samochód używany na raty – jak to wygląda?
Jeśli nie celujesz w nowe auto z salonu, masz też możliwość zakupu samochodu używanego na raty. Jest to opcja dla osób, które nie chcą latami spłacać nowego samochodu, którego wartość może przez ten czas znacząco spaść. Jeśli chcesz kupić używane auto na raty, możesz wziąć:
- kredyt gotówkowy;
- kredyt na samochód.
Najkorzystniejszą opcją jest kredyt gotówkowy, który można dostać bardzo szybko. Będziesz też mógł od razu wykupić ubezpieczenie samochodu.
Kredyt na samochód a kwestia właściciela auta
Dlaczego kredyt na samochód jest rzadziej wybierany? Przede wszystkim:
- bank staje się współwłaścicielem pojazdu, przez co jego funkcjonowanie jest ograniczone;
- podczas spłacania rat nie możesz dokonywać żadnych zmian w samochodzie;
- nie możesz jest sprzedać pojazdu.
Przy kredycie na samochód będziesz musiał wraz z autem wykupić ubezpieczenie OC i AC. Używany samochód na raty będzie na pewno tańszy niż pojazd z salonu, jednak przy używanym aucie oprocentowanie spłaty będzie wyższe.
Nie jest to jednak złe rozwiązanie, jeśli nie masz zbyt dużo pieniędzy. Gdy chcesz kupić auto na raty, komis nie jest złym pomysłem.
Kredyt na używany samochód – podstawowe informacje
Jeżeli chcesz uzyskać kredyt na samochód używany, będziesz musiał wykazać się zdolnością kredytową. Bez tego żaden bank nie udzieli ci pożyczki. Banki często nie chcą dawać kredytów na pojazdy, które są starsze niż 7 lat.
Niektóre robią jednak wyjątki co do wieku samochodu, a czasem nie biorą tej kwestii pod uwagę. Jeśli chcesz wziąć starszy samochód na raty, sprawdź i porównaj oferty.
Samochód na raty używany a wpłata własna
Kolejnym warunkiem, który musisz spełnić, aby dostać kredyt, jest często wpłata własna. Jeśli bierzesz używany samochód na raty, może ona stanowić 30% jego wartości. Czasem jednak ta zasada nie obowiązuje.
Samochód na raty – warunki pobrania kredytu na samochód
Każdy zainteresowany samochodem na raty musi otrzymać ocenę zdolności kredytowej. Jest to konieczny warunek, na podstawie którego banki mają pewność, że dana osoba spłaci zadłużenie. Będziesz musiał przedstawić następujące dokumenty:
- dowód tożsamości;
- wyciągi z konta i zaświadczenie o dochodach;
- przeważnie również zaświadczenie o zatrudnieniu.
Samochód na raty – kolejny krok to zarejestrowanie auta
Kiedy już kupisz auto na raty, będziesz musiał zarejestrować je w wydziale komunikacji oraz wykupić ubezpieczenie. Jeśli chcesz szybko zakupić pojazd na raty, możesz wybrać taki salon, który współpracuje z twoim bankiem, dzięki czemu oszczędzisz mnóstwo czasu. Jeśli będziesz chciał wziąć kredyt na zakup samochodu, będą ci potrzebne:
- dowód tożsamości;
- zaświadczenie o dochodach;
- dokumentacja nabywanego pojazdu.
Auto na raty bez zdolności kredytowej
Inną opcją są samochody na raty bez banku. Z tej opcji korzystają osoby, które mają zbyt niską zdolność kredytową. Jeśli zaciągniesz pożyczkę w parabankach, to firma pożyczkowa staje się współwłaścicielem pojazdu.
Samochodów na raty bez banku poszukuje wiele osób. Wiele z nich chce znaleźć auta na raty bez BIK i KRD. Banki sprawdzają bowiem historię zadłużenia i zdolność kredytową, co uniemożliwia niektórym wzięcie pojazdu w ratach poprzez bank.
Auto na raty – prywatnie czy z banku?
Aby otrzymać dobre zabezpieczenie, przed poborem pieniędzy możesz skontaktować się z doradcą finansowym. Firmy pożyczkowe oferują również przystępne spłaty rat, podobnie jak banki. Możesz wybrać sumę comiesięcznej opłaty oraz czas spłacania.
Bardziej ryzykowną opcją jest branie auta na raty prywatnie. Jeżeli zostaniemy oszukani przez osobę prywatną, pozostaje tylko spór na drodze sądowej. Nie jest to odpowiednia opcja pożyczki przy tak dużych sumach.
Samochody raty 0% – jak szukać?
Są banki, które oferują niekiedy roczną stopę oprocentowania wynoszącą 0. Jest to korzystne rozwiązanie tylko teoretycznie. W praktyce inne opłaty bankowe mogą wzrosnąć, przez co rzeczywiste roczne oprocentowanie będzie wyższe niż w ofercie ze standardowym oprocentowaniem.
Możesz trafić na kredyty, w których faktycznie oprocentowanie będzie wynosić 0. Są to jednak pożyczki na krótki termin i służą bardziej polityce banku niż kredytobiorcom. Jeśli chcesz wziąć samochód na raty w salonie, jest to bardzo proste i nie wymaga wielu formalności. Dla banku najważniejsza jest zdolność kredytowa. Dzięki niej można pobrać kredyt, aby kupić auto na raty.
Samochód na raty jest opłacalną opcją, ponieważ można samemu ustalić okres spłaty i wysokość miesięcznej kwoty. Jeśli chcesz wziąć kredyt w banku na samochód używany, powinieneś pamiętać, że istotnym czynnikiem są parametry pojazdu i od nich zależy często, czy dostaniesz pożyczkę.