Katalizator – budowa i działanie. Do czego służy urządzenie katalizujące?

Wśród użytkowników pojazdów przyjęło się mówić, że element oczyszczający spaliny to właśnie katalizator. Jednak prawidłowe nazewnictwo to urządzenie katalizujące. W jego wnętrzu umieszczone są membrany w kształcie plastrów miodu, które pokryte są różnymi metalami szlachetnymi np. platyną, rodem i palladem. To one są katalizatorami, ponieważ umożliwiają reakcję chemiczną substancji celem oczyszczenia jej ze szkodliwych czynników. Pomijając ten fakt, można założyć na potrzeby artykułu, że całe urządzenie nazywa się katalizatorem.

Moduł komfortu – wygoda kierowcy i pasażerów przede wszystkim! Jak nim sterować? Jakie są jego najczęstsze usterki?

Jak wskazuje nazwa, moduł komfortu odpowiada za uprzyjemnienie podróży kierowcy i pasażerom. W obecnie produkowanych pojazdach jest normą i steruje wieloma urządzeniami elektronicznymi, które dotyczą wszystkiego, co ma związek z poprawą jakości przebywania w aucie. Co jest sercem tego urządzenia i w jaki sposób rozwijało się ono na przestrzeni lat?

Bagnet w samochodzie – jak sprawdzić poziom oleju?

Każdy kto ma samochód, powinien wiedzieć czym jest, gdzie się znajduje, a także jak używać bagnet. W samochodzie ten element służy do mierzenia oleju silnikowego. To długi, metalowy i płaski pręt, który jest zazwyczaj wyposażony w plastikowy uchwyt w kształcie pierścienia. Dzięki niemu można sprawdzić poziom oleju, a także wykorzystać do innych funkcji. Co jeszcze warto wiedzieć na temat elementu?

Chlapacze – praktyczny dodatek czy zbędny element? Czy warto zamontować chlapacze samochodowe?

Kawał gumy umieszczony za kołami każdej osi może zdziwić niejednego kierowcę. Dlaczego? Producenci aut wiele lat temu przestali montować te elementy. Są one dostępne oczywiście za dodatkową opłatą, ale raczej rzadko w standardzie. Wielu kierowców zastanawia się zatem, czy chlapacze jako dodatkowy element, są konieczne w aucie, naczepie czy innych środkach transportu. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Wał korbowy w samochodzie. Jak wygląda działanie i budowa wału korbowego?

Istotnym elementem każdego auta jest wał korbowy. Jest on wyposażony w specjalne czopy, przesunięte względem własnej osi. Wykonany z wysokiej jakości stali niestopowej wał korbowy charakteryzuje się odpornością na intensywną eksploatację w pojazdach osobowych oraz ciężarowych. Musisz pamiętać, że w trakcie jazdy musi on przenosić bardzo duże obciążenia. Przeczytaj nasz artykuł i zadbaj o stan techniczny silnika!

Lusterko fotochromatyczne – bezpieczne prowadzenie auta po zmroku

Nowoczesne lusterko fotochromatyczne możesz znaleźć w większości nowych samochodów osobowych poruszających się po drogach publicznych. Pomogą Ci one w bezpiecznym i komfortowym podróżowaniu w godzinach późnowieczornych oraz nocnych. Przy słabych warunkach oświetleniowych Twoje oczy są narażone na silne i nagłe zmiany natężenia oświetlenia. Technologia fotochromowa doskonale rozwiązuje ten problem natychmiast, reagując na światło emitowane przez mijające nas samochody. Przyciemnia powierzchnię lustrzaną, niwelując odbłyski.

Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Sprawdź, jakie ostrzeżenia widać na desce rozdzielczej

Deska rozdzielcza samochodu jest elementem pojazdu, na którym znajdują się zegary czy liczniki pozwalające na kontrolowanie prędkości jazdy i liczby obrotów silnika na minutę. Kontrolki w samochodzie mogą pojawić się w wielu przypadkach. Ich prawidłowa interpretacja sprawi, że będziesz mógł bezbłędnie ocenić, co dzieje się z twoim autem w danym momencie. Sprawdź zatem, co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej w samochodzie.

Jak działa alternator samochodowy? Budowa i objawy awarii w samochodzie

Układ zapłonowy, działanie komputera, mnóstwo czujników bezpieczeństwa, ale też elektryczne szyby, światła czy radio potrzebują prądu. I to prawda, że bierze się on z akumulatora, ale ten ma ograniczoną pojemność. Jakie więc zadanie ma alternator i po co on właściwie jest w aucie? Przekonaj się, jak istotną funkcję pełni alternator samochodowy!