Silnik V8 – czym wyróżnia się ten model silnika?

Dzięki temu, że producenci montują w autach silnik V8, mogą zapewnić wysoki komfort jazdy adekwatny do jakości aut luksusowych. Ta jednostka napędowa sprawdza się również w przypadku sportowych samochodów, SUV-ów, czy pickupów, zapewniając im niezbędną moc. Dowiedz się więcej na temat tej jednostki napędowej z naszego artykułu.

Charakterystyka silnika V8

Ta jednostka napędowa charakteryzuje się tym, że ma dwa rzędy cylindrów, które są ustawione względem siebie najczęściej pod kątem 90°. V8 jest najpopularniejszą odmianą silnika, zaraz po silniku rzędowym. Dostępne są odmiany: wolnossące, z kompresorem i turbosprężarką.

W jakich samochodach montowany jest silnik V8?

Silniki V8 zapewniają dużą przyjemność z jazdy – cechują się sporą pojemnością skokową, rasowym brzmieniem, a także potężną mocą. Kontrowersje budzi jedynie ich niezbyt ekologiczna charakterystyka – emitują CO2 w dużych ilościach. Z tego powodu coraz częściej zastępuje się je zelektryfikowaną jednostką napędową V6. Samochody, w których zamontowano silnik V8 to m.in. Audi RS 7 Sportback, Chevrolet Corvette C8 Stingray, Ford Mustang GT Convertible, Lexus LC 500, BMW M5 Competition, czy Mercedes-AMG GT.

Jak działa jednostka napędowa?

Silnik V8 działa w ten sposób, że mieszanka paliwowo-powietrzna przedostaje się do ośmiu cylindrów poprzez zawory wlotowe. W procesie działania jednostki uczestniczą także tłoki znajdujące się w cylindrach, które sprężają mieszankę paliwowo-powietrzną. Następnie świece zapłonowe powodują jej zapłon, a przez zawory wydechowe przedostają się spaliny i cały proces przebiega ponownie. To wszystko sprawia, że tłoki poruszają się w górę i w dół. Trzeba zauważyć, że w tej jednostce osiem tłoków jest połączonych ze sobą za sprawą obracającego się wału korbowego, znajdującego się w dolnej części „litery V”. Pracujący wał korbowy przekazuje moc do skrzyni biegów, potem przechodzi ona do kół za pośrednictwem wału napędowego lub wałów przegubowych. 

Czy w każdym przypadku większa pojemność skokowa ma przełożenie na moc?

W większości przypadków tak się dzieje. Są jednak pewne odstępstwa od tej reguły, które są również obecne, jeżeli chodzi o V8. Można to zauważyć w przypadku Dodge’a Challengera, gdzie model z doładowanym silnikiem V8 o pojemności 6,2 litra jest mocniejszy niż wolnossący 6,4 litra – przy tym samym modelu auta. Dzieje się tak z tego względu, że wymuszona indukcja wygenerowana za pośrednictwem turbosprężarki lub doładowania sprawia, że mniejszy silnik ma większą moc.

Zalety motoru V8

Jako atut tej jednostki można na pewno wskazać wysoką moc znamionową. Właśnie z tego powodu V8 jest stosowane w przypadku samochodów sportowych, które cechują się znakomitymi osiągami, czy w ciężarówkach z dużą mocą. Motor V8 jest też doceniany za prostotę konstrukcji, szczególnie jeżeli chodzi o odmianę wolnossącą. Z tego powodu właśnie ten typ jest wybierany zamiast bardziej złożonej wersji wyposażonej w wymuszoną indukcję. V8 jest także doceniane ze względu na charakterystyczny dźwięk, który w wielu przypadkach przyprawia o przyjemne dreszcze – rasowy warkot zapewnia jeszcze większą przyjemność z jazdy.

Wady motoru V8

W przypadku tego silnika można również wskazać pewne wady. Pierwszą z nich jest wydajność. Wysokie osiągi i moc mają swoją cenę. V8 będzie pobierać więcej paliwa niż słabsze odmiany – sześciocylindrowe, czy czterocylindrowe. Niektórzy kierowcy zauważają też, że masa tej jednostki negatywnie wpływa na sterowanie samochodem. Motor umieszczony pod przednią maską samochodu sprawia, że sterowanie autem w trakcie jazdy jest dla niektórych trudniejsze. Wyższe wydatki w przypadku auta z V8 będą też związane z samą ceną zakupu. Samochody wyposażone w ten motor, zarówno prosto od dealera, jak i z rynku wtórnego, są droższe.

V8 i V6 – jakie są różnice pomiędzy tymi jednostkami?

Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice pomiędzy odmianą V8 i V6 – poza ilością cylindrów. Jednostka z sześcioma cylindrami jest tańsza w produkcji, a także ma mniejszą masę. Zapewnia przy tym większą moc niż czterocylindrowa odmiana. Praca tego silnika jest również płynniejsza. Do największych zalet zalicza się oszczędność paliwa, a także lepsze sterowanie autem – ze względu na niższą wagę, szczególnie w porównaniu właśnie z V8. Z kolei wersja V8 zapewnia lepsze przyspieszenie i dużą moc. Zapewnia stabilność i nadaje się zarówno do dynamicznej, sportowej jazdy, jak i do celów użytkowych, na przykład holowania. Cechuje się też wyższą kulturą jazdy.

Czy warto zdecydować się na samochód z V8? Podsumowanie

Przed doborem auta warto doprecyzować, czego oczekuje od niego przyszły kierowca. Jeżeli ktoś szuka prawdziwych i mocnych motoryzacyjnych doznań, to auto z V8 będzie zdecydowanie dobrym wyborem.

Dodaj komentarz