Współczesne samochody bazują na różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Na pewno słyszałeś już o silnikach Diesla, które są coraz popularniejsze na polskich drogach. Niektóre pojazdy wykorzystują jednak nieco inną technologię. Poznaj silnik Wankla, aby dowiedzieć się, w jaki sposób działa i jak można go naprawić. Do jakich pojazdów nadaje się najlepiej i jakie ma wady? Przekonaj się i sprawdź, czy warto kupować auto właśnie z taką jednostką napędową!
Co to jest silnik Wankla? Jaka jest zasada działania?
Nazwa jednostki (podobnie jak w przypadku silników Diesla) pochodzi od konstruktora. Opatentował ją w 1963 roku niemiecki mechanik Felix Wankel. Silnik został wykorzystany w dwudrzwiowym sportowym kabriolecie NSU Spider. Już cztery lata później wykorzystano go po raz kolejny. Pojazd Mazdy z nim pod maską także rozwijał duże prędkości. Silnik Wankla opiera się na działaniu tłoka, który jest wewnątrz cylindra. To dość prosta konstrukcja, dzięki czemu nie ma tendencji do psucia się lub zacinania. Zapłon we wnętrzu urządzenia ma miejsce w chwili, gdy dochodzi do maksymalnego sprężenia powietrza.
Konstrukcja silnika Wankla – jak wygląda od wewnątrz?
Silniki Wankla wyróżnia właśnie prostota konstrukcji. W jednostce jest trójkąt Reuleaux znajdujący się w samym jej centrum. To figura geometryczna, która została stworzona na bazie trójkąta równobocznego, jednak ma zaokrąglone boki. To właśnie dzięki temu elementowi silnik działa dokładnie tak, jak powinien. Na samym środku można znaleźć umieszczony mimośrodowo wirnik, który pozwala trójkątowi na poruszanie się. Urządzenie pracuje w 4 stadiach. Są to:
- ssanie;
- sprężanie;
- praca;
- wydech.
Chociaż budowa nie jest skomplikowana, to tego rodzaju silnik może wygenerować naprawdę sporą moc.
Czy jednostka Wankla jest cicha?
Jeśli szukasz stosunkowo cichego silnika, to może być dobry wybór dla ciebie. Dlaczego? W przeciwieństwie do innych urządzeń silnik Wankla jest pozbawiony zaworów. A to właśnie one wywołują hałas w przypadku tradycyjnego silnika benzynowego. Sam dźwięk pojazdów napędzanych w ten sposób jest jednak dość charakterystyczny i może kojarzyć się z wyścigami samochodowymi. Jaki jest jeszcze haczyk? O ile podstawowa wersja silnika jest cicha, o tyle po modyfikacjach jednostka może wydawać z siebie głośniejsze dźwięki.
Samochód z silnikiem Wankla – jakie są zalety?
Jakie są atuty silnika Wankla? Przede wszystkim, jest kompaktowy. Zajmuje niewiele przestrzeni, dlatego dobrze sprawdza się w mniejszych pojazdach. Ma też mało elementów, a to sprawia, że jest dość niezawodny i rzadko się psuje. Ponadto, niemal nie wibruje i generuje bardzo dużo mocy w stosunku do swojej wagi. Nie jest może zbyt popularny, ale to coś dla miłośników wygodnej i jednocześnie szybkiej jazdy, którzy cenią sobie wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne.
Jaka jest faktyczna moc tego silnika?
To silnik, który ma najlepszy przelicznik pojemności do swojej mocy. 1,3 litra wystarczy, aby mógł osiągnąć aż 231 KM, co pozwala szybko rozwinąć naprawdę wysokie prędkości. Tak dobra relacja pojemności do mocy na pewno spodoba się kierowcom, którzy chcą poczuć dynamikę jazdy i solidne przyspieszenie w krótkim czasie.
Silnik Wankla – spalanie
Duża moc nie zawsze idzie w parze z oszczędnością. To, ile będzie palił samochód z takim silnikiem, zależy w dużej mierze od sposobu jazdy oraz wagi samego pojazdu. Właśnie waga ma wpływ to, ile siły potrzeba do rozpędzenia auta. Niestety, silnik Wankla uchodzi raczej za taki, który pali stosunkowo dużo paliwa. Nie jest dobry wybór dla osób, które cenią sobie ekologiczną i oszczędną jazdę. W końcu to silnik wykorzystywany w samochodach sportowych!
Wady silnika Wankla
Silnik Wankla ma nie tylko zalety, które wymieniliśmy, lecz także wady. Przede wszystkim, ma problem z uszczelnianiem komory spalania, przez co powstają przedmuchy. Nie pomaga także wysoka emisja spalin. Rozległa komora spalania sprawia wewnątrz często powstają naprężenia termiczne. Nie bez powodu jest więc montowany tylko w pojedynczych modelach samochodów. Nie spodziewaj się zatem, że znajdziesz go np. w pojeździe miejskim.
Remont silnika Wankla – ile kosztuje?
Naprawa silników Wankla niestety zalicza się do tych kosztownych, a ponieważ nie jest on już seryjnie produkowany, zakup używanego staje się coraz trudniejszy. Jeśli musisz wyremontować serce swojego samochodu, musisz liczyć się z kosztem od 10 tysięcy złotych wzwyż. Samochody z tymi silnikami mają więc obecnie jedynie ich miłośnicy, którzy zrobią wiele, aby usłyszeć jego charakterystyczne brzmienie i poczuć jego moc na trasie. Jeśli koszty remontu cię nie przerażają i zaliczasz się do pasjonatów, możesz kupić auto z takim silnikiem.
W jakich samochodach znajdziesz silnik Wankla?
Jeśli masz zamiar kupić auto z silnikiem Wankla, musisz wiedzieć, jakie modele są nim napędzane. Przede wszystkim, cały czas z tych jednostek korzysta Mazda, która w 2018 roku ogłosiła, że będzie używała tej technologii także w… silnikach elektrycznych. Jeśli jednak marzy ci się prawdziwie historyczny pojazd, zwróć uwagę na model Mazda 110 S Cosmo. To pierwszy samochód z tym silnikiem, który trafił do seryjnej sprzedaży. Jeżeli jesteś kolekcjonerem pojazdów, po prostu musisz go mieć u siebie.
Silnik Wankla to rozwiązanie bardzo ciekawe, ale jednocześnie niezbyt szeroko stosowane. To oczywiście przekłada się na kłopoty z naprawą i o wiele większymi jej kosztami. Jeśli jednak jesteś pasjonatem aut, które mogą w krótkim czasie się rozpędzić, warto rozważyć zakup auta z taką jednostką.