Sprzęgła hydrokinetyczne – objawy uszkodzenia i regeneracja sprzęgieł

Sprzęgło to jedna z najważniejszych części samochodu, choć nie zawsze będziesz znał jego działanie. Prawidłowe wykorzystanie przekładni będzie gwarantować efektywną jazdę, czyli właściwą szybkość pojazdu, dobry napęd i nieduże spalanie paliwa. Niekoniecznie musisz wiedzieć, czym są sprzęgła hydrokinetyczne. Z pewnością orientujesz się, jak funkcjonuje sprzęgło w manualnej skrzyni biegów, którego pedał mamy pod lewą stopą. 

W samochodach z automatyczną skrzynią biegów rzecz wygląda inaczej. Nie ma tam przecież żadnego pedału. Automat będzie też jednak je posiadać. Nie jest to jednak sprzęgło cierne tak jak w przypadku skrzyni biegów, ale właśnie hydrokinetyczne. Bardzo często ten element jest określany konwerterem momentu obrotowego albo po prostu konwerterem. Zdania na jego temat są podzielone.

Niektórzy unikają automatów, wychodząc z założenia, że jeżeli przekładnia w takim pojeździe się zepsuje, to bardzo trudno będzie ją naprawić. Najczęściej jednak dla sprawnego mechanika regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego nie powinna stanowić problemu. Takie naprawy można zrealizować w większości zakładów mechaniki pojazdowej i każdym autoryzowanym serwisie obsługi.

Zasada działania sprzęgła hydrokinetycznego i napędu

sprzęgło hydrokinetyczne - działanie

Najważniejsze, abyś wiedział, że sprzęgła hydrokinetyczne nie powodują stałego połączenia silnika z kołami samochodu. W tym przypadku energia kinetyczna będzie przenoszona przez płyn, tym samym wykorzystując bezwładność cieczy. Jest on wprawiany w ruch wirowy za pomocą łopatek pompy. Są one elementami silnika, które pracują zawsze razem z nim. Ważna w budowie takiego sprzęgła jest turbina. Jest ona czymś w rodzaju lustrzanego odbicia pompy. Jej zadanie to przejmowanie większego momentu obrotowego wywołanego opływaniem łopatek przez ciecz, która również wpływa na poślizg sprzęgła. W przekładni turbina jest połączona ze skrzynią biegów, a więc łączy się także z kołami. 

Gdy rozruch silnik będzie na wolnych obrotach, to w konwerterze ruch płynu będzie nieznaczny, ale wystarczający, aby samochód zaczął jechać, gdy puścisz hamulec. Warunkiem jest włączenie biegu. Jednostka napędowa nie gaśnie, pomimo że płyn będzie stawiać opór. Nie będzie on jednak na tyle duży, aby silnik się zadusił. 

Z kolei gdy dodasz gazu i obroty będą zwiększone, to wtedy płyn zacznie krążyć bardzo szybko po konwerterze. To natomiast spowoduje znaczniejszy napór na łopatki wirnika turbiny. Wówczas właśnie samochód będzie nabierać prędkości. Gdy zwiększy się ona do pewnego poziomu, to skrzynia biegów automatycznie przełączy się na wyższy bieg. Naturalnie poza zasadą działania tego elementu warto byś wiedział, jakie sprzęgło hydrokinetyczne objawy będzie sygnalizować, gdy się zepsuje.

Objawy uszkodzenia i regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego

sprzęgło hydrokinetyczne - objawy uszkodzenia

Według zapewnień producentów objawy uszkodzonego sprzęgła hydrokinetycznego nie powinny właściwie występować. Twierdzą, że w idealnych warunkach konwerter momentu obrotowego po prostu nie ma prawa się zużyć. Dlaczego? Ponieważ nie ma tam tarczy z okładzinami ciernymi. One właśnie występują w skrzyni manualnej i zużywają się na skutek zwykłej eksploatacji. 

Jeżeli zaś chodzi o przekładnię hydrokinetyczną, cała energia będzie przekazywana przez ciecz. Ona w teorii nie powinna być przyczyną żadnych uszkodzeń wewnętrznych części. Niestety możliwe, że przekonałeś się już, że w rzeczywistości idealne warunki nie występują. Czasami, gdy jest eksploatowane sprzęgło hydrokinetyczne, regeneracja będzie niezbędna. 

Bardzo wielu kierowców będzie po prostu ignorować konieczność wymiany oleju w skrzyni automatycznej. W konsekwencji będzie on mógł być bardzo zanieczyszczony. Takie zanieczyszczenia to np. drobiny okładziny z tarczek sprzęgłowych. Może to skutkować tym, że pojazd będzie jeździł coraz wolniej i będziesz musiał dodawać więcej gazu, aby ruszył z miejsca. W końcu może nawet przestać jechać. Pamiętaj, że jest to na tyle skomplikowany element, że tylko doświadczony mechanik będzie wiedział, jak prawidłowo powinno działać sprzęgło hydrokinetyczne i jak sprawdzić ewentualną usterkę.

Zalety i wady przekładni hydrokinetycznej

sprzęgło hydrokinetyczne - wady i zalety przekładni hydrokinetycznej

Jeśli pokrótce przeanalizujesz charakterystykę tego mechanizmu i dowiesz się, jak działa przekładnia hydrokinetyczna, możesz dostrzec praktyczność tego rozwiązania. Pamiętaj, że oprócz zalet występują wady. Co do plusów, nie jest wymagana obsługa sprzęgła, dlatego zawsze ruszysz płynnie. Podczas jazdy samochód nie będzie szarpać, a motor nie zgaśnie, gdy się zatrzymasz. Takie sprzęgło nie zużywa się tak jak cierne. 

Wadą jest jednak generowanie dużej ilości ciepła oraz spore straty mocy. Poza tym taki mechanizm ma dużą masę i spore rozmiary. Musisz się liczyć z tym, że jeżeli wystąpi jakaś duża usterka, to zakup nowego sprzęgła hydrokinetycznego będzie kosztowny. W rozstrzygnięciu, który rodzaj sprzęgła wybrać kieruj się sprawdzonymi opiniami innych kierowców i zaufanych mechaników.

 

Dodaj komentarz