To prawda, że zakup kompletu wyposażenia motocyklisty może przyprawić o zawrót głowy. Ceny nie są niskie, a jeśli chcesz mieć wszystkie elementy zestawu, potrzebujesz:
- kasku;
- kurtki;
- rękawic;
- spodni;
- butów;
- dodatkowych akcesoriów.
Strój motocyklowy powinieneś wybierać nie tylko pod kątem wizualnym. Musisz przede wszystkim z uwzględniać swoje bezpieczeństwo. Jaki strój na motor będzie spełniał te warunki? Przeczytaj!
Strój na motor damski i męski – jak wybierać?
Każdy z elementów stroju musisz wybrany starannie i mieć na uwadze ochronę swojego ciała. Przedstawiamy teraz po kolei to, co składa się na ten ochronny zestaw.
Kask – dlaczego jest najważniejszy?
Ten element chroni kierowcę, który ma dzięki niemu spokojną głowę i wyjdzie z opresji z twarzą. Strój motocyklisty zaczyna się właśnie od odpowiedniego kasku, który absolutnie musi być nowy. Używane (nawet markowe) egzemplarze nie zagwarantują ci odpowiedniej ochrony. Nie wiesz dokładnie, co taki sprzęt przeszedł i czy jest w pełni stabilny. Najtańsze kaski to jedynie sztuka dla sztuki. Przy upadku chcesz mieć przy sobie model, który ochroni twoją twarz i głowę. Nie idź na kompromis.
Kombinezon motocyklowy damski i męski – czy warto?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego typu odzieży:
- kombinezon motocyklowy jednoczęściowy;
- kombinezon na motor dwuczęściowy.
Najczęściej spotkasz kombinezony ze skóry, ponieważ jest to materiał, który nie uszkodzi się szybko na skutek upadku. Do jazdy po torze wybierz modele jednoczęściowe. Dają bowiem najlepszą ochronę. W pozostałych warunkach w zupełności wystarczą te dwuczęściowe.
Buty a strój motocyklowy damski i męski
Buty na motor to kolejna niezbędna część stroju motocyklowego. Nie da się bezpiecznie i komfortowo jeździć bez odpowiedniego obuwia. Do wyboru masz buty:
- miejskie;
- turystyczne;
- sportowe;
- na off-road.
Dobieraj buty do motocykla i dostosuj je do tras, jakie pokonujesz. Pamiętaj, że najlepiej jest wybrać buty odporne na deszcz, żeby nie trzeba było z nich później wylewać wody.
Kombinezony motocyklowe a obowiązkowe rękawice
Tutaj nie ma mowy o kompromisach w postaci rękawic bez palców czy modeli przystosowanych do sportów zimowych. Rękawice mają mieć protektory o dużej wytrzymałości. Motocykliści wybierają zazwyczaj modele tekstylne lub tekstylno-skórzane. Do jazdy po mieście (i w szczególności dla kobiet) dobre będą stylowe modele skórzane.
Kombinezony na motocykl a dodatki
O jakich dodatkach mowa? Strój motocyklowy warto uzupełnić o chustkę na szyję i bieliznę termoaktywną. Dzięki tym elementom w upalne dni nie przegrzejesz swojego ciała i ochronisz kark, a gdy zaskoczy mróz – nie przemarzniesz na kość. Szczególnie chustkę możesz uznać za zbędną. Jednak nie patrz na to w ten sposób. Nie pogorszy ona komfortu jazdy, a może uchronić przed bólem gardła i chorobą.
Kombinezon motocyklowy używany – czy warto?
Są elementy ubioru ridera, których lepiej nie używać po kimś. Flagowym przykładem jest kask. Jednak kombinezon na motor męski lub damski możesz jak najbardziej nabyć z drugiej ręki. Warto takiego kompletu lub stroju jednoczęściowego poszukać na znanych portalach ogłoszeniowych. Dlaczego? Sporo osób kupiło nowe egzemplarze, ale nie zaprzyjaźniło się z motocyklem na dobre. W efekcie bardzo dobrej jakości kombinezony, które są tanie i nienaruszone, trafiają na sprzedaż poprzez licytację lub ogłoszenie. Kombinezon motocyklowy skórzany możesz oczywiście kupić również w sklepie.
Jak dobrać kombinezony na motocykl?
W strojach dwuczęściowych najbardziej „mobilna” jest kurtka. Jeśli jest za duża, ochraniacze będą przesuwać się z miejsca w miejsce. Będzie to niewygodne i nie ochroni cię w razie upadku. Nie przesadzaj jednak w drugą stronę i unikaj takich kombinezonów, których założenie wymagałoby wzięcia głębokiego wdechu. Strój motocyklowy nigdy nie będzie wygodnym sweterkiem, ale powinien zapewniać odpowiedni komfort. Rzecz najważniejsza to długość rękawów. Nie mierz ich na stojąco, ale po przyjęciu odpowiedniej pozycji na motocyklu. Tylko wtedy zobaczysz, czy kurtka ma właściwą długość.
Czy strój motocyklowy może być tani?
Wbrew pozorom kombinezon na motor męski lub damski wcale nie musi być drogi. Mowa nie tylko o modelach używanych i niesfatygowanych, lecz także o nowych egzemplarzach. Rzecz jasna, najtańsze okażą się egzemplarze tekstylne, które możesz kupić już za nieco ponad 500 zł. Zapewniają podstawową ochronę, ale nie są wykonane z papieru i dadzą pewien komfort podczas jazdy. Najlepsze stroje motocyklowe to modele skórzane, ale ich ceny niekiedy osiągają wartości rzędu 3 tysięcy i więcej. To jasne, że nie każdy zdecyduje się na taki zakup, szczególnie gdy wydał tyle na motocykl.
Czego unikać kompletując strój motocyklowy?
Przede wszystkim, trzymaj się z daleka od zamienników. W konfigurowaniu całego kombinezonu i dodatków nie chodzi tylko o to, by ładnie wyglądać lub zakładać pewne elementy jako sztuka dla sztuki. Kombinezony motocyklowe mają za zadanie ochronić twoje ciało, bo asfalt jest mało amortyzującym materiałem. Tę rolę odgrywa głównie głównie kask, ale to także funkcja kurtki lub kombinezonu jednoczęściowego. Zakładanie na motocykl butów prosto z hali nie jest najlepszym pomysłem.
Gdzie najlepiej kupować ubiór na motocykl?
Pamiętaj o bardzo ważnej zasadzie – nie przymierzyłeś, nie kupuj. To prawda, że niekiedy te same produkty w internetowych sklepach znajdziesz w niższych cenach. Nie sprawdzisz tu jednak najważniejszej rzeczy, czyli dopasowania do swojego ciała. Strój motocyklowy musisz założyć, podobnie jak buty, a rękawice – zacisnąć na manetce. Tego nie da ci internetowy sklep. Masz jeszcze jedną opcję, jeśli koniecznie chcesz trochę zaoszczędzić. Możesz przymierzyć w sklepie i kupić w internecie. Ale czy warto komplikować sprawę dla paru groszy?
To prawda, że wszystkie te elementy kosztują. To prawda, że w koszulce na ramiączkach i krótkich spodenkach jest taniej i bardziej przewiewnie. Jednak rozsądek podpowiada, że strój motocyklowy nie powinien być atrapą, lecz solidną ochroną. Musisz ubrać się adekwatnie do stylu jazdy i swojej maszyny, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. I tej zasady trzymaj się podczas zakupów.