Interesują cię szybkie superslide’y i jazda na tylnym kole przez całą długość toru asfaltowego? Idealnym rozwiązaniem dla ciebie będzie supermoto 250, bo jest względnie lekkie, ale też mocne i zapewnia dużo wrażeń na torze i w mieście. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wyskoczył w teren takim pojazdem. W tej kategorii jednośladów kluczowy jest ma wybór między dwu- a czterotaktem. Co musisz wiedzieć o supermoto 250?
Dlaczego akurat supermoto 250 ccm?
Supermoto 250 to sprzęt, który może być dobry do nauki jazdy na motocyklu. Wersje do 125³ cm są dostępne dla nawet dla osób z prawem jazdy kat. B, ale w tym przypadku musisz dysponować odpowiednimi uprawnieniami, czyli A2 i oczywiście A. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie siadałeś na motocyklu (oprócz kursu prawa jazdy), taka pojemność w kategorii supermoto może nie być dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Dla kogo supermoto 250 będzie złym wyborem?
Supermoto 250 ccm to prawie zawsze blisko 30 KM i nieco ponad 100 kg masy własnej. A to może sprzyjać nieoczekiwanym zachowaniom motocykla szczególnie na zakrętach. Ten sposób prowadzenia motocykla wymaga od ciebie znajomości techniki jazdy po asfalcie. Musisz umiejętnie przesuwać środek ciężkości z jednej strony na drugą i sprawnie dosiadać motocykl w off-roadzie. Tego rodzaju pojazd dla mniej doświadczonych riderów nie będzie zbyt dobry.
KTM EXC 250 supermoto – czy warto?
Sporo zależy od silnika i twojego stylu jazdy. Jeśli brać pod uwagę całokształt, to KTM 250 supermoto EXC jest jednym z lepszych konstrukcyjnie motocyklem w na rynku w swojej kategorii. W opinii użytkowników świetnie sprawdza się on zarówno do jazdy off-roadowej, jak i na torze czy po ulicznym asfalcie. To jedna z tych konstrukcji, które stanowią punkt odniesienia dla innych motocykli w swoim segmencie.
Czym wyróżnia się ten model KTM?
Czym dokładnie charakteryzuje się ten supermoto 250 w wersji z dwusuwem? To przede wszystkim bardzo trwały motor i nie trzeba serwisować zbyt często. W jego przypadku 80 mth (3600 km) to zalecany limit wymiany tłoka przy amatorskiej jeździe. Zdarza się jednak, że przy odpowiednim serwisowaniu i konserwacji można przesunąć interwał wymiany (szczególnie mamy na myśli dbałość o filtr powietrza). Znane są przypadki przekroczenia 100 mth przy naprawdę ostrej jeździe.
KTM supermoto 250 – 2T czy 4T?
Dwutakt nie wybacza błędów, bo każde gwałtowne przekręcenie manetki powoduje, że stracisz przyczepność. Mimo większego „ucywilizowania” niż w modelach produkowanych przed laty, nadal trzeba uważać, gdy operujesz gazem. Supermoto 250 4T będzie dobre przede wszystkim dla mniej doświadczonych riderów. Wynika to z faktu, że czterotakt jest sporo cięższy i nie rozwija mocy tak gwałtownie jak 2T. Dlatego jest lepszy do nauki wymagającego stylu jazdy supermoto.
Koszty eksploatacji supermoto 2T i 4T 250
Dla hobbystów liczy się nie tylko przyjemność prowadzenia pojazdu. Istotny jest jeszcze jeden czynnik czysto pragmatyczny – koszt eksploatacji i napraw. A te cały czas są niższe po stronie jednośladów dwusuwowych. W przypadku supermoto 250 4T trzeba dokonywać interwałów olejowych lub poważnych napraw takich elementów jak: korbowód, łańcuch rozrządu czy tłok. Supermoto 250 KTM w wersji 2T jest zdecydowanie tańszy. A to często jest kluczowe dla osób, które nie decydują się na zawodową jazdę.
Za jaką kwotę możesz dostać supermoto 250?
Oczywiste jest, że za jakość trzeba odpowiednio zapłacić. Jeśli chcesz kupić KTM EXC-F 250 supermoto, to niestety nie znajdziesz zbyt wielu ogłoszeń zadbanych motocykli. Dlaczego? Bo są świetne i niewiele osób decyduje się na ich sprzedaż, jeśli wszystko jest z nimi w porządku. Jednak w przypadku kilkuletnich modeli kwota blisko 20 tys. złotych powinna wystarczyć. Poza tym egzemplarzem warte zainteresowania są jeszcze:
● Yamaha WR 250X (12-16 tys. zł);
● Gas Gas EC 250F (13-15 tys. zł);
● Honda CRF 250 (powyżej 15 tys. zł).
Oczywiście zaraz po zakupie używanego motocykla potrzebny jest serwis i często wydatek dodatkowych kilka tysięcy na remont. Dlatego sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to gra warta świeczki.
Jak widzisz, modele supermoto 250 są bardzo ciekawą opcją zarówno do spokojnej jazdy, jak i na off-road. Pamiętaj, aby przed zakupem wziąć pod uwagę nie tylko samą cenę pojazdu, lecz również sprawdzić koszt eksploatacji, wymian i napraw. To istotne, abyś sprawdził, czy zakup będzie opłacalny.