Świece zapłonowe ma każdy samochód. To ostatni element układu zapłonowego, dzięki któremu pojazd może w ogóle ruszyć. Czasem jednak świece wymagają wymiany. Choć są stosunkowo tanie, warto pomyśleć nad wyborem dobrze sprawdzającego się modelu. W tym przypadku nie opłaca się iść na kompromisy! Sprawdź, jakie są rodzaje świec. Dowiedz się też, jak są zbudowane. Przeczytaj, kiedy konieczna będzie wymiana świec zapłonowych i ile kosztuje. Odpalamy nasz artykuł o świecach zapłonowych!
Czym są świece zapłonowe w samochodzie?
To niewielki element, który znajduje się na końcu układu zapłonowego. Świece mają zapłon iskrowy, co oznacza, że w chwili włączania pojazdu wytwarzają wyładowanie elektryczne. To z kolei powoduje, że samochód może zacząć działać. Źródło iskry tkwi pomiędzy elektrodą centralną a kilkoma elektrodami bocznymi. Ich rolą jest stworzenie takiego zapłonu, aby ogień mógł funkcjonować samoistnie. Dobrze dobrane świece zapłonowe mają więc naprawdę duży wpływ na to, ile będzie palił twój samochód. I choć do dziś są to dość proste konstrukcje, to zmieniają się wraz z rozwojem silników.
Ewolucja świec zapłonowych
Świeca zapłonowa powinna być dostosowana do nowoczesnego silnika. Ważna jest zatem jej wytrzymałość. Świece muszą być tworzone z materiałów odpornych na naprawdę wysokie temperatury. Powinny być przy tym możliwie długowieczne i wytrzymałe. W końcu to one odpowiadają za niezawodny zapłon silnika, a to jest niezwykle istotne dla każdego kierowcy. Nie możesz się przecież spóźnić do pracy z powodu źle działającej świecy.
Budowa świecy zapłonowej
Świece zapłonowe to stosunkowo niewielkie i proste urządzenia, a właściwie – części większych mechanizmów. Bardzo ważnym elementem świecy jest nakrętka kontaktowa, dzięki której energia może zostać przekazana do kółka kontaktowego. Tuż za nią znajduje się izolator ceramiczny, a następnie – kołek kontaktowy. Zwykle na samym końcu urządzenia mieszczą się elektroda boczna i środkowa. Muszą być one wykonane ze specjalnych stopów metali. Te materiały zapewnią wysoką trwałość i odporność na wspomniane już temperatury, które są bardzo wysokie.
Jakie są rodzaje świec zapłonowych?
Nie istnieje coś takiego, jak uniwersalna świeca zapłonowa. Zwykle trzeba dopasować element do konkretnego typu silnika, a tych jest przecież wiele! Popularny diesel czy pojazd zasilany benzyną to przecież zaledwie dwa z wielu rodzajów dostępnych na rynku. Można jednak podzielić świece zapłonowe na trzy podstawowe typy:
- świece standardowe;
- świece irydowe, które dzięki irydowej końcówce są odporne na wysokie temperatury;
- świece platynowe, których zaletą jest bardzo długi czas eksploatacji.
Świece zapłonowe – cena
Warto zwrócić uwagę na to, że świece zapłonowe mogą znacznie różnić się od siebie cenami. Koszt standardowych to często zaledwie ok. 10-15 zł. Platynowe mogą kosztować nawet powyżej 100 zł za sztukę. Najważniejsze jednak, aby odpowiednio dobrać produkt do swojego samochodu.
Dobór świec zapłonowych – oznaczenia świec zapłonowych
Dobór świec zapłonowych to coś dla znawcy tematu i powinien zająć się tym fachowiec. Jeśli nie jesteś mechanikiem samochodowym, ale mimo tego samodzielnie chcesz zakupić świece, musisz odpowiednio dobrać je do silnika swojego pojazdu. Jak to zrobić? Zacznij od sprawdzenia oznaczeń świec zapłonowych. Dzięki nim rozszyfrujesz, które będą nadawać się do twojego pojazdu. Zwróć uwagę na:
- wartość cieplną (im wyższy numer, tym świeca jest cieplejsza);
- średnicę gwintu świecy;
- długość gwintu;
- typ budowy świecy (oznaczone literami L, M. P, R itd.);
- rodzaj konstruktorów;
- konstrukcję.
To tylko kilka z podstawowych cech, na jakie musisz zwrócić uwagę, wybierając swoją świecę. Nie da się ukryć, że trochę ich jest!
Zwróć uwagę na zdolność świecy do samooczyszczania
Świece zapłonowe mają zdolność samooczyszczania, ale musi to iść w parze z wysoką temperaturą. Świeca może w poprawny sposób się oczyszczać, gdy poziom ciepła jest odpowiedni. Kiedy będziesz wybierać swój model, sprawdź parametry termiczne. Podana przez producenta wartość jest oczywiście temperaturą minimalną. Ważna będzie także temperatura żarzenia się. To ona określa, jak gorąco może być wokół urządzenia, aby to mogło działać skutecznie, bez spalenia się lub topienia.
Jak rozpoznać, że świeca się zużywa?
Świece zapłonowe, jak każdy element samochodu, mogą się zużywać. Rozpoznasz to bez większego problemu. Przede wszystkim, gdy twoje auto zacznie mieć problemy z zapłonem, może okazać się, że winna jest właśnie zużyta świeca. Ponadto, twoją uwagę powinien zwrócić gasnący silnik pojazdu. Gdy to zauważysz, możesz samodzielnie wykręcić świece lub odwiedzić swojego mechanika. Specjalista bardzo szybko powinien być w stanie określić, czy twoja świeca wymaga wymiany. Nie martw się jednak, bo ewentualna zamiana elementu na nowy nie będzie zbyt kosztowna.
Świece zapłonowe to element, który powinien być dopasowany do twojego auta. Staraj się właśnie na ten aspekt zwracać uwagę. Nie kieruj się ceną, ale tym, czy są trwałe i odporne na wysokie temperatury. Jeśli nie wiesz, jakie wybrać do swojego modelu, odwiedź specjalistę. On pomoże ci również wtedy, gdy świece będzie trzeba wymienić.