Często kierowca nie ma wpływu na to, co dzieje się na drodze. Wiele sytuacji wymaga szybkiej reakcji. Zawsze dostosuj prędkość do warunków pogodowych i widoczności na drodze. W ten sposób unikniesz awaryjnego hamowania. Pieszy wyszedł ci na drogę? Grozi ci kolizja? Jeśli masz auto z awaryjnym systemem zatrzymania, na pewno unikniesz nieprzyjemności. Jak działa system automatycznego hamowania? Sprawdź!
System autonomicznego hamowania – jak działa?
Nowoczesny system hamowania awaryjnego wykrywa ruch przed pojazdem. W razie nadmiernego zbliżenia do innego auta ostrzega kierowcę oraz zarządza mocą hamowania. Zastanawiasz się, jak w praktyce działa ta funkcjonalność w nowoczesnych samochodach? Wystarczy, że na twojej drodze pojawi się niespodziewana przeszkoda, a system natychmiast wykona manewr wyhamowania pojazdu. Układ zmechanizowanego hamowania opiera się na trzech podstawowych zasadach:
- wykrywanie intencji kierowcy w innym pojeździe;
- wprowadzenie procedury systemu nagłego spowalniania;
- ingerencja w działanie układu hamulcowego.
Masz taki system w swoim aucie? Prawdopodobnie unikniesz zderzenia. Czujnik wykryje wszelkie niespodziewane sytuacje na drodze. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku.
Opcja hamowania awaryjnego – kiedy się przydaje?
Nowoczesne systemy hamowania w razie niespodziewanych sytuacji pozwalają na zatrzymanie samochodu z prędkości nawet do 50 km/h. Wspomaganie hamowania to w 100% automatyczny system. Przydaje się w wielu sytuacjach takich, jak:
- wtargnięcie pieszego na jezdnię;
- nagłe zahamowanie innego pojazdu;
- zmiana toru jazdy samochodu obok;
- zaśnięcie kierowcy.
Pamiętaj, że zautomatyzowany system hamowania stworzony został z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach. W żadnym przypadku nie polegaj całkowicie na elektronice. Kiedy prowadzisz samochód, zawsze rób to z maksymalnym skupieniem. AEB zmniejsza ryzyko kolizji nawet o kilkadziesiąt procent. A to wszystko dzięki szybszej reakcji pojazdu, gdy zagapisz się jako kierowca.
W jakich samochodach dostępny jest awaryjny asystent hamowania?
Awaryjne systemy bezpieczeństwa takie, jak ABS i AEB, świetnie ze sobą współpracują. Natychmiastowa reakcja po wykryciu zagrożenia i hamowanie to nie wszystko. W tym przypadku ważne jest zachowanie stabilności pojazdu. Obecnie we wszystkim nowoczesnych samochodach radar nagłego hamowania to standard. Według najnowszych danych w roku 2022 praktycznie każdy pojazd z salonu otrzyma ten system.
AEB, czyli oprogramowanie awaryjnego hamowania – podsumowanie
Asystent nagłego spowalniania i wykrywania pieszych świetnie sprawdza się w miastach. Chcesz uniknąć kolizji? Nie wiesz, czy poprzedzający pojazd nie jest za blisko? Kup samochód wyposażony w stabilizację toru jazdy i system automatycznego hamowania. Dzięki temu unikniesz wielu stresujących sytuacji na drodze. Według specjalistów system samoczynnego hamowania awaryjnego to duży krok w przyszłość autonomicznej motoryzacji. Jeśli jako kierowca nie zareagujesz, system na 99% wyprowadzi cię z opresji.