Niebieska tablica rejestracyjna zwraca uwagę już z daleka, podobnie jak żółta czy zielona. Ona pełni funkcję specjalnego oznaczenia. W tym przypadku chodzi o to, że osoba znajdująca się w pojeździe jest:
- dyplomatą;
- przedstawicielem konsulatu;
- kimś na specjalnej misji państwa obcego;
- jest częścią personelu takich osób.
Jak wyglądają niebieskie tablice? Wymiary są dokładnie takie same, jak w przypadku klasycznie białych, czyli 520 × 114 lub 305 × 214 mm. Dowiedz się, jakie przywileje dadzą kierowcy auta rejestracje dyplomatyczne.
Dyplomatyczne tablice rejestracyjne. Poznasz auta nie tylko po nich!
Choć to tablice dyplomatyczne najbardziej rzucają się w oczy, to pojazdy mogą być oznaczone również w inny sposób. Jeśli autem porusza się przedstawiciel konsulatu, wówczas pojazd będzie miał oznaczenie CC. Dla przedstawicieli dyplomatycznych obowiązuje z kolei oznaczenie CD. Takie oznaczenia wynikają z polskich przepisów prawa, a konkretniej z rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku. Po tych dwóch literach możesz więc szybko i sprawnie rozpoznać, skąd jest dany pojazd.
Niebieskie tablice dyplomatyczne w Polsce. Ile ich jest?
Nie da się ukryć, że tablice dyplomatyczne widywane i wydawane są dość rzadko. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców podaje, że w 2020 roku wydano ich 209. Rejestrowane są one zawsze przez wojewodę mazowieckiego. Aż 90% z nich pojawiło się na pojazdach osobowych. Czym najczęściej poruszają się przedstawicielstwa dyplomatyczne? Najpopularniejszą marką jest Toyota, a zaraz za nią uplasowało się BMW. Popularne są też Skoda i Mercedes. Tablice przysługują także 5 motocyklom i 3 samochodom dostawczym oraz przyczepom. Takie pojazdy najczęściej można spotkać w Warszawie.
Jakimi samochodami poruszają się dyplomaci?
Około połowy pojazdów dyplomatycznych zarejestrowanych w 2020 roku to auta wyprodukowane także w tamtym roczniku. Spora część też jest nowa, bo 22% to pojazdy z lat 2018-2019. Z kolei najstarszym modelem samochodu, który pojawił się na polskich drogach z tablicami dyplomatycznymi, jest Toyota Land Cruiser z 1994 roku. We wrześniu na polskich drogach pojawiły się 34 nowe pojazdy z niebieskimi tablicami, czyli najwięcej w ubiegłym roku. To zatem naturalne, że takie modele będą wyróżniać się spośród innych aut jeżdżących na drogach. W Polsce królują samochody używane, które mają średnio 10-15 lat.
Przywileje pojazdów dyplomatycznych
Tablice rejestracyjne dyplomatyczne wiążą się z przywilejami. O ile policja ma prawo skontrolować taki pojazd, o tyle nie może wręczyć mu mandatu ani nawet zmusić do użycia alkomatu. Jeśli zatrzymana osoba słania się na nogach i jest wyraźnie pijana, służby mogą jedynie zachęcić do zbadania poziomu alkoholu we krwi oraz powstrzymać kierowcę od jazdy, a następnie poinformować o wszystkim Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pojazdy tego typu nie mogą zostać również sprawdzone pod kątem technicznym. Z tego powodu policja niezbyt chętnie je kontroluje, chyba że sytuacja na drodze koniecznie tego wymaga.
Tablice rejestracyjne państw. Na czym polegają ich oznaczenia?
Na tablicach rejestracyjnych tego typu zawsze znajdują się:
- pierwsza litera, czyli oznaczenia województwa, w którym pojazd został zarejestrowany (bez wyjątku jest to „W”, oznaczające województwo mazowieckie);
- kolejne trzy cyfry na tablicach dyplomatycznych, czyli oznaczenia państw lub organizacji międzynarodowych na samochodach;
- ostatnie cyfry, które określają przeznaczenie pojazdu.
Czy można znaleźć spis rejestracji, który pokaże, do czego dane auto jest wykorzystywane? Tak, to informacje jawne. Można określić na przykład, że numery 011-199 oznaczają prywatne pojazdy personelu dyplomatycznego ambasady, a 900-901 to służbowe pojazdy konsula generalnego. Jeśli zobaczysz takie auto na ulicy, możesz bez problemu określić, kto się nim porusza.
Z jakim państwem związany jest ten pojazd? Sprawdź!
Numery od 001 do 116 to oznaczenia krajów (przynajmniej zazwyczaj). Istnieje kilka wyjątków od tej reguły. 061 oznacza na przykład Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), a 078 jest oznaczeniem Międzynarodowej Organizacji Pracy. Warto zauważyć, że państwa wcale nie są ponumerowane alfabetycznie. Numer 001 jest przypisany USA, 002 z kolei oznacza Wielką Brytanię, zaś 033 to Francja. Ostatni, czyli 116 jest przypisany do przedstawicieli Bangladeszu. Co ciekawe, numer 095 nie jest nikomu przydzielony i takich pojazdów nie da się znaleźć na ulicach.
Wiesz już, jak rozpoznać tablice dyplomatyczne, więc będziesz mógł bez problemu rozszyfrować kto jedzie autem z nietypową rejestracją. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że warto byłoby mieć takie tablice choćby dla opisywanych przywilejów w stanie nieważkości…