Tankowanie na stacji benzynowej nie musi być trudne. W wielu sytuacjach ktoś po prostu zrobi to za ciebie. Badania pokazują, że 56% Polaków napełnia bak maksymalnie raz w miesiącu. Dwukrotnie tankuje 21% mieszkańców kraju. Zanim jednak zasiądziesz za kierownicę i zrobisz to po raz pierwszy, musisz uważać, aby nie pomylić substancji, którą będziesz wlewać do swojego baku. Dowiedz się też, jak tankować do pełna i dlaczego to często najzdrowsze rozwiązanie dla silnika twojego pojazdu. Tankowanie paliwa nie będzie dla ciebie żadną tajemnicą!
Jak zatankować samochód krok po kroku
Tankowanie diesla i benzyny nie różni się szczególnie od siebie, zwłaszcza na samym początku. Oto podstawowe etapy tankowania paliwa:
- gdy podjedziesz na stację i staniesz w odpowiednim miejscu, przede wszystkim wyłącz silnik;
- następnie wybierz paliwo, które jest dopuszczane w twoim pojeździe. Powie ci o tym identyfikator znajdujący się po wewnętrznej stronie wlewu;
- możesz przy okazji otworzyć wlew, a następnie wsunąć do środka końcówkę pompy;
- zakończ czynność w chwili, gdy dystrybutor sam przerwie pracę. Będzie to oznaczać, że zbiornik jest pełen.
Teraz już wiesz, jak zatankować do pełna. Tankowanie paliwa jest bardzo proste!
Diesel – tankowanie bez pomyłek
Tankowanie benzyny jest zwykle bezpieczniejsze, ponieważ takie auta mają zwykle mniejszy wlew.Dzięki temu nie ma możliwości, aby wlać do silnika olej napędowy. Co tankować do diesla? Na pewno nie benzynę! Sprawdź dwa razy, czy sięgnąłeś po odpowiednią pompę. Unikniesz pomyłki, która może być zabójcza dla silnika twojego samochodu. Tankowanie auta napędzanego olejem niestety często kończy się problemami z jednostką napędową. Jeśli zorientujesz się o pomyłce jeszcze na stacji, nie włączaj pojazdu! Od razu wezwij pomoc drogową, która zabierze cię do najbliższego warsztatu. Tam twój błąd zostanie naprawiony.
Czym tankować diesla? Odpowiedź jest prosta
Silnik napędzany dieslem należy tankować jedynie olejem napędowym, który spełnia normy EN 590. Tylko pojedyncze modele będą równie sprawnie działać na innych rodzajach paliwa. Tylko niewielka część z nich może być napędzana przez bioestry lub ich mieszanki. Dlatego naprawdę zwracaj na to szczególną uwagę. Unikaj oleju opałowego. Takie tankowanie samochodu może doprowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji dla twojego pojazdu, których na pewno wolałbyś uniknąć. Koszty naprawy mogą zdecydowanie przerosnąć kwotę, którą poprzez tankowanie paliwa w ten sposób pozornie zaoszczędzisz.
Tankowanie do pełna – dlaczego to dobra praktyka?
Skoro już wiesz, jak tankować paliwo do pełna, przyda ci się też odpowiedź, dlaczego warto to robić. W końcu może to być duże obciążenie dla twojego portfela! Chociaż taki wydatek jest jednorazowo większy, w gruncie rzeczy opłaca się bardziej. Rzadziej wjeżdżasz na stacje, dzięki czemu zużywasz na drogę mniej paliwa i tracisz na to mniej czasu. Dodatkowo, w ten sposób po prostu dbasz o swój pojazd, zapewniając dłuższą żywotność całego układu. Jazda z niewielkim zapasem paliwa w baku ma negatywny wpływ na stan twojego auta, a więc lepiej jej unikać, gdy to tylko możliwe.
Jak działa dystrybutor paliwa na stacjach?
To, co widać na stacji paliwowej gołym okiem, jest jedynie niewielkim wycinkiem całości. Tankowanie paliwa jest w gruncie rzeczy tajemnicze i ciekawe, bo w zbiornikach może mieścić się nawet do stu tysięcy litrów płynów! Warto wiedzieć, że paliwo lepszej jakości zwykle jest uszlachetniane właśnie w chwili tankowania, nie wcześniej. Sam dystrybutor jest stworzony tak, by korzystanie z niego było jak najwygodniejsze. Jak już wspominaliśmy, rura pistoletu sama wyczuwa, kiedy bak jest pełny i odcina paliwo. Sama budowa stacji jest naprawdę skomplikowana, dlatego musi przechodzić regularne testy, by dobrze działać.
Tankowanie do kanistra – jaki zbiornik wybrać?
Jeśli używasz kosiarki na paliwo lub też wyjeżdżasz w trasę, warto mieć zawsze u siebie zapas odpowiedniego paliwa. Powinieneś przewozić je w kontenerze. Najlepiej będzie, jeśli zawsze znajdzie miejsce w bagażniku twojego pojazdu. Dzięki temu będziesz mógł zareagować, jeśli w trasie zaskoczy cię pusty bak lub też będziesz mógł go zawsze sprawnie napełnić. Pamiętaj, aby zawsze stawiać na kanister przeznaczony właśnie do transportu paliwa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie musisz się obawiać niebezpieczeństwa, jakie może nieść za sobą korzystanie z tego typu substancji.
Tankowanie paliwa to dla wielu kierowców rutyna i nic trudnego. Jednak szczególnie dla początkujących cenne będą wskazówki, jak tankować. Napełnianie baku nie tą substancją, co trzeba, jest bardzo niebezpieczne dla auta. Pamiętaj, aby patrzeć na oznaczenia i wybierać odpowiednią substancję, która napędzi twój samochód.