Liczba wypadków drogowych w Polsce z każdym rokiem spada. W 2020 roku było ich 23 540. Dane te nie uwzględniają oczywiście zdarzeń drogowych, w których policja nie musiała interweniować. A takie również mają miejsce i wiążą się z likwidowaniem szkód. Aby bezkosztowo przejść ten proces, konieczne jest ubezpieczenie samochodu. Jakie rodzaje polis masz do wyboru?
Ubezpieczenie obowiązkowe – dlaczego w ogóle istnieje?
Najpopularniejszym i w zasadzie jedynym obowiązkowym pakietem ubezpieczeń jest OC. To polisa od odpowiedzialności cywilnej, która wykupywana jest przez właściciela pojazdu na każde posiadane przez niego auto. Ubezpieczenie samochodu OC jest obligatoryjne według prawa wielu państw.
Dzięki OC możliwe jest usunięcie szkody bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Polisa ma za zadanie chronić poszkodowanego, ale też w pewnym stopniu również sprawcę. Dzięki temu, że ubezpieczenie obowiązkowe jest dla każdego posiadacza pojazdu, nie musisz remontować auta na własny koszt, jeśli jesteś poszkodowany.
Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – jakie jeszcze są dostępne?
Ubezpieczenie samochodu OC nie jest jedynym oferowanym na rynku. TU posiadają również pakiety:
- AC;
- NNW;
- Assistance.
Jaki zakres ochrony realizowany jest przez te polisy? Sprawdź!
Ubezpieczenia samochodowe AC – co musisz wiedzieć?
Przede wszystkim jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe. Oznacza to, że właściciel pojazdu sam decyduje o tym, czy chce płacić firmie ubezpieczeniowej za dodatkowy pakiet ochrony. Zwykle decydują się na nie posiadacze młodych i drogich aut. Inną grupą są ci, którzy mają tylko jedno auto i chcą je chronić w jeszcze większym stopniu. Tego rodzaju ubezpieczenia samochodowe zapewniają wsparcie w obliczu:
- kradzieży pojazdu lub jego zniszczenia przez osoby trzecie;
- uszkodzeń powstałych na skutek działania sił przyrody;
- kolizji pojazdu z przedmiotami, zwierzętami lub osobami.
Czy AC naprawdę się opłaca?
Zdania na ten temat są podzielone. Opisywane ubezpieczenie samochodu zwykle kosztuje więcej niż obowiązkowa polisa OC. Szkody, kolizje i wypadki nie zdarzają się tak często, by każdego roku odzyskiwać sumę włożoną w polisę. Z drugiej jednak strony, ubezpieczyciel zwraca praktycznie całą kwotę, na jaką wyceniono wartość pojazdu, w momencie powstania szkody całkowitej lub zniszczenia w wyniku zdarzenia losowego. Pamiętaj, że ubezpieczenie samochodu OC nie zapewni ci takiego wsparcia.
Czym jest ubezpieczenie samochodu NNW?
Zasadniczo nie jest to polisa związana ze szkodami mienia, a zdrowia i życia. Ma jednak związek z ubezpieczeniem samochodu, bo zwykle jest dodatkiem do pakietu jednej z polis oferowanych przez TU.
NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Właściciel pojazdu, który decyduje się na wykupienie takiego produktu ubezpieczeniowego, zapewnia ochronę każdemu pasażerowi, który jest przez niego przewożony. W ten sposób znosi z siebie odpowiedzialność za ewentualne koszty leczenia dla pasażerów z uszczerbkiem na zdrowiu.
Czy ubezpieczenie komunikacyjne NNW ma sens?
Te rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych, które zapewniają ochronę ludziom, nie zawsze postrzegane są jako potrzebne. Nie brakuje głosów, że jest to kolejny naciągany produkt towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli jednak ulegniesz wypadkowi, a wraz z tobą poszkodowani będą pasażerowie, nie musisz obawiać się o konsekwencje finansowe. Te bierze na siebie ubezpieczyciel.
Takie ubezpieczenie samochodu kupowane jest zwykle z OC lub AC. Ma jednak pewne granice i nie zawsze zapewnia tak wysokie odszkodowanie, jakiego byś oczekiwał. Kwota zależy od ogólnej sumy ubezpieczenia, od której wylicza się procentowy uszczerbek na zdrowiu.
Ubezpieczenie samochodu Assistance – co zawiera?
W pewnych przypadkach jest to dodatek do polisy OC lub AC, a niekiedy – oddzielny produkt. Assistance zapewnia wsparcie techniczne i medyczne w przypadku odniesienia szkody mienia i zdrowia podczas wypadków komunikacyjnych. Jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe, ale bardzo praktyczne. Zapewnia pomoc w przypadku awarii auta lub jego kradzieży.
Gdzie ubezpieczyć samochód – na co zwracać uwagę?
Jak sprawdzić ubezpieczenie auta i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę? Wielu kierowców kieruje się w tym przypadku ceną. Istnieje mnóstwo miejsc w internecie, dzięki którym możesz bez większego problemu znaleźć dla siebie odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Pamiętaj jednak o pewnym ważnych haczyku – nie zawsze najtaniej oznacza najlepiej. Dlaczego? Ponieważ zakres ubezpieczenia może mieć istotne znaczenie dla poziomu uzyskanej kwoty odszkodowania oraz zakresu wsparcia.
Jest jeszcze jedna niezwykle istotna sprawa – komfort likwidowania szkody. Oczywiste jest, że każdy ubezpieczyciel chce wycenić szkodę na jak najniższą kwotę. Tobie jako poszkodowanemu zależy z kolei na jak najwyższej rekompensacie finansowej. Dlatego, kupując ubezpieczenie samochodu, zapytaj o sposób kontaktowania się z danym ubezpieczycielem. Może się okazać, że znajdziesz bardzo tanią ofertę, ale dodzwonienie się na infolinię będzie graniczyło z cudem.
Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
Sprawca stłuczki mówi, że ma ważną polisę, ale nie chce tego udokumentować? Masz poważne zastrzeżenia co do jego wiarygodności i nie powinieneś tego bagatelizować. Pamiętaj, że ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowe i chroni cię jako poszkodowanego. Dobra informacja jest taka, że aktualny status ubezpieczenia możesz bez większego problemu sprawdzić nawet na miejscu zdarzenia. Potrzebny ci jest do tego smartfon z dostępem do internetu.
Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone – UFG
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi ewidencję danych wszystkich polis OC i uwzględnia ich ciągłość. Algorytmy samodzielnie wykrywają nieprawidłowości i są w stanie zweryfikować, czy dany kierowca ma ważne OC. Dlatego ubezpieczenie samochodu sprawcy sprawdzisz po numerze VIN lub dowodu rejestracyjnego, posługując się bazą danych UFG. Możesz również skorzystać z aplikacji na telefon „UFG Na wypadek” i przy jej pomocy sprawdzić, czy dana osoba ma ważne OC.
Gdzie jeszcze ciągłość OC jest istotna?
Przede wszystkim podczas zakupu auta używanego. W takich sytuacjach nie ma możliwości poruszania się po drogach publicznych, jeśli pojazd nie ma wykupionej polisy. Dlatego koniecznie sprawdź, do kiedy ubezpieczenie samochodu jest ważne. W ten sposób nie narazisz się na koszty podczas kontroli drogowej w nowo nabytym aucie.
Nie zawsze to, co jest najkorzystniejsze cenowo, naprawdę jest najlepsze. Dlatego, chcąc kupić ubezpieczenie samochodu, nie zapominaj o sprawdzeniu zakresu usług. Może się okazać, że w pakiecie otrzymasz zdecydowanie więcej w porównaniu do innych, niewiele tańszych ofert.