Umowa kupna-sprzedaży ciągnika

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika to dokument potwierdzający przeniesienie praw własności pojazdu. Na jego podstawie określa się, kto jest rzeczywistym właścicielem w przypadku transakcji sprzedaży lub kupna maszyny. Najważniejsze informacje o jego zapisach znajdziesz w naszym artykule. Skorzystaj także ze wzoru umowy kupna ciągnika, aby bez większych problemów i prawidłowo dopełnić formalności!

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika – wzór dokumentu

Dokumentację związaną ze sprzedażą ciągnika powinieneś przygotować szybko i bez problemu, jeśli skorzystasz z naszej pomocy. Wystarczy, że pobierzesz plik z załącznika, wydrukujesz, uzupełnisz dane i podpiszesz. Dzięki temu w prosty i zgodny z prawem sposób dokonasz transakcji!

Pobierz wzór w .pdf
X [sibwp_form id=29]
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X [sibwp_form id=30]
ikona doc

Czy każdy rolnik musi zapłacić podatek PCC przy sprzedaży maszyny?

Według aktualnego prawa podatkowego umowy sprzedaży rzeczy nieruchomych, takich jak ciągniki, maszyny rolnicze i samochody, podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednak istnieje pewna grupa, która nie zalicza się do podmiotów, które muszą przestrzegać wspomnianego zapisu.

Są nimi rolnicy ryczałtowi. Kiedy zdecydują się na sprzedaż ciągnika rolniczego czy innej maszyny lub rzeczy, które są wykorzystywane do celów działalności zwolnionej z VAT, wówczas nie podlegają opodatkowaniu PCC. Jest to poparte art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, który mówi o działalności prowadzonej przez rolnika ryczałtowego.

Kupowane urządzenia i maszyny rolnicze, takie jak kombajn czy właśnie ciągnik, są przedmiotami dostawy, która na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jest zwolniona z podatku od towarów i usług. W takim przypadku nie trzeba płacić też PCC na podstawie art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC. Warto jeszcze to skonsultować ze swoim księgowym, zanim przystąpi się do realizacji umowy kupna-sprzedaży ciągnika.

Jak skutecznie sprzedać ciągnik? Ważne jest szczegółowe ogłoszenie

Wystawiając ciągnik na sprzedaż, właściciel chce jak najszybciej się go pozbyć za atrakcyjną cenę. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami zbycia maszyny rolniczej. Dotyczy to zarówno miejsca, w którym wystawia się ogłoszenie, jak i zawartych w nim informacji.

Umieść ogłoszenie w odpowiednim miejscu

Jeżeli chodzi o lokalizację anonsu, to sprzedaż ciągnika rolniczego powinna być zareklamowana jak najszerzej. Warto jednak zachować umiar, ponieważ ogłoszenia, które pojawiają się dosłownie wszędzie, budzą wśród niektórych klientów podejrzenia. Za najlepsze lokalizacje uważa się popularne portale ogłoszeniowe, ponieważ jest większa szansa na przykucie uwagi największego grona zainteresowanych. Dodatkowo przy umieszczaniu ogłoszenia dostępne są dodatkowe funkcje, jak zaznaczenie dokładnego obszaru. Dzięki temu wiadomość o sprzedaży ciągnika zobaczą na przykład osoby z twojej okolicy. Jeśli chcesz, możesz oczywiście umieścić klasyczne ogłoszenie w formie papierowej i umieścić je w dobrze widocznym miejscu.

W ofercie powinny znajdować się praktyczne wiadomości

Najlepsze oferty sprzedaży ciągnika cechują się tym, że są krótkie i treściwe. Można umieścić krótki wstęp o długości dwóch–trzech zdań, a następnie przedstawić konkretne wiadomości na temat pojazdu.

Zaliczają się do nich informacje takie jak:

  • model ciągnika;
  • rok produkcji;
  • moc w kilowatach;
  • silnik;
  • stan licznika;
  • cena.

Na samym końcu można dodać dane kontaktowe – numer telefonu czy adres e-mail. 

Osoby szukające dobrej oferty docenią też dodatkowe informacje. Na końcu warto wypisać cechy charakterystyczne pojazdu oraz to, jak się sprawdza w pracy i które komponenty najczęściej ulegają usterkom. 

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika – jak przygotować się do negocjacji ceny?

Zanim przejdziesz do sporządzania umowy kupna-sprzedaży ciągnika, musisz również przygotować się na negocjację ceny. Nie każdy będzie chciał zapłacić dokładnie tyle, ile oczekujesz w ogłoszeniu. Nie należy również do tego podchodzić z negatywnym nastawieniem. To normalne, że druga strona chce możliwie najbardziej obniżyć koszty zakupu maszyny. Jak więc przygotować się do negocjacji z zainteresowanym ofertą?

W tym aspekcie kluczowa jest odpowiednia wycena pojazdu. Można zaproponować lekko zawyżoną cenę i określić pułap, do którego chce się zejść w trakcie negocjacji. Dobrze będzie też zapamiętać wszystkie mocne cechy pojazdu, żeby mieć argumenty w dyskusji na temat ceny. Obie strony powinny być zadowolone i mieć przeświadczenie, że umowa kupna-sprzedaży ciągnika została zawarta na korzystnych warunkach.

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego – o tym pamiętaj!

Przy sporządzaniu umowy kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego należy też zwrócić uwagę na ustalenie dokładnej wartości przedmiotu umowy – liczbowo i słownie. Dokument powinien też zawierać informacje potwierdzające to, że kupujący zapoznał się z faktycznym stanem technicznym ciągnika rolniczego. 

Kupujący i sprzedający powinni ustalić również kwestie związane z uiszczeniem opłaty skarbowej i dookreślić, kto powinien ją zapłacić. Najczęściej leży to w gestii osoby nabywającej ciągnik rolniczy. Co dzieje się w momencie, kiedy pojawi się spór, a konkretna kwestia nie została wyjaśniona w umowie? W takiej sytuacji o racji jednej ze stron przesądzają przepisy Kodeksu cywilnego. Nie można też zapomnieć o tym, że obie strony muszą osobiście i czytelnie podpisać umowę kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego. 

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika a OC

Ważną kwestią jest również ubezpieczenie OC. W momencie sprzedaży maszyna powinna być objęta obowiązkową polisą. Jednak po zakupie pojazdu obowiązek uiszczania opłat za OC ma osoba, która zakupiła ciągnik rolniczy. Ile kosztuje OC? Cena za ubezpieczenie to ok. 100-300 zł za rok, a dokładne stawki zależą od m.in. pojemności jednostki napędowej, wieku maszyny i modelu oraz przebiegu ciągnika rolniczego.

Pobierz wzór w .pdf
X [sibwp_form id=29]
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X [sibwp_form id=30]
ikona doc

Dodaj komentarz