Wykręcanie świec żarowych ma miejsce tylko w przypadku silnika Diesla, ponieważ to tam są zamontowane. Służą one do wytworzenia wysokiej temperatury, która ma na celu odpalenie systemu. Dlatego urwana świeca żarowa to naprawdę duży problem. Na całe szczęście, łatwo i tanio ją naprawisz. Kupno nowego elementu to zwykle koszt zaledwie kilkunastu złotych. Nie wiesz, jak wygląda poprawne wyciąganie urwanych świec żarowych? Nie musisz być profesjonalistą, aby móc zająć się tym na własną rękę, a przecież majsterkowanie przy własnym samochodzie to czysta przyjemność. Przeczytaj nasz poradnik, aby poradzić sobie z urwanym żarnikiem świecy żarowej!
Wykręcanie urwanych świec żarowych. Na czym polega?
Aby wymienić świecę żarową, najłatwiej oddać pojazd w ręce specjalisty. Wykręcenie jej to bardzo szybki proces. Za wymianę zapłacisz ok. 300-500 zł. Możesz jednak spróbować zrobić wszystko samodzielnie. Jak wykręcić urwaną świecę żarową? Zacznij od skompletowania potrzebnych ci narzędzi. Powinny być one przeznaczone tylko do tego zadania. Przede wszystkim, będziesz musiał mieć przy sobie:
- końcówki wkręcane w gniazda świec;
- różne rodzaje wierteł;
- co najmniej dwa gwintowniki różniące się od siebie;
- szpilki i nakrętki.
Wymiana świecy jest prosta, ale wymaga dużo spokoju i cierpliwości.
Urwana świeca zapłonowa. Jak ją wymienić?
Jak zacząć pracę? Oto kolejne kroki:
- na samym początku dobierz prowadnicę do rozmiaru świecy, a następnie wkręć ją w gniazdo;
- potem przez otwór prowadnicy wprowadź wiertło i z zachowaniem dużej ostrożności wywierć fragment świecy. Uważaj! Nie możesz przewiercić się przez urwany żarnik;
- następnie będziesz musiał wyciągnąć prowadnicę i wyczyścić kanał, a gdy to zrobisz, koniecznie umieść ją znów na miejscu.
Wtedy możesz przejść do gwintowania. Przeprowadź je według zasady: „dwa do przodu, jeden do tyłu”, nie zapominając o użyciu smaru w trakcie. Zachowaj głębokość co najmniej 1 cm. W miejsce gwintownika wprowadź szpilkę wraz z nakrętką. W ten sposób będziesz mógł bezpiecznie usunąć świecę zapłonową.
Czy można jeździć z urwaną świecą żarową?
Teoretycznie możesz jeździć z urwaną świecą żarową, ale w praktyce jest to ryzykowne. Ten element służy do podgrzewania powietrza w komorze silnika. Urwana świeca zapłonowa może doprowadzić do wielu problemów:
- będziesz mieć problem z odpaleniem zimnego pojazdu;
- taka jazda może bardzo negatywnie wpłynąć na stan silnika i sprawić, że znacznie szybciej będziesz musiał go wymienić.
Wtedy szybko zauważysz, że pojazd traci swoją moc. Dynamiczne wcześniej auto ma problem podstawowym przyspieszeniem, a wyprzedzanie innych znajdujących się na drodze samochodów graniczy z cudem. Auto z niesprawną świecą będzie miało też problem z filtrowaniem cząsteczek stałych.
Ukręcona świeca żarowa to największy problem zimą
Urwana świeca żarowa będzie dla ciebie największym problemem w okresie zimowym. To właśnie wtedy podgrzewanie powietrza w komorze silnika jest najbardziej potrzebne do odpalenia pojazdu. Miej na uwadze, że niektóre modele aut po prostu czasem mają z tym problem. Wtedy wyciąganie świec żarowych może być częstą praktyką. Gdy wybierasz auto z silnikiem Diesla, zwróć uwagę na to, by konkretny model był pod tym względem sprawdzony. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze na wymianę regularnie urywających się świec żarowych. Urwane świece to częsty problem w silnikach Mercedesa oraz w Toyotach.
Odkręcanie świec żarowych. Czasem to bardzo wysokie koszty
W przypadku niektórych modeli aut urwana świeca żarowa może być dużym problemem. Zdarzają się sytuacje, że aby ją naprawić, trzeba zrobić to od strony silnika. To będzie wiązało się z rozmontowaniem osprzętu lub nawet jego wyjęciem. To z kolei może okazać się naprawdę ryzykowne i czasochłonne. Ściągnięcie głowicy silnika może generować wysokie koszty, ale nieraz jest nieuniknione. W aucie wysokiej klasy możesz liczyć się z kosztem rzędu nawet 5-6 tys. złotych.
Wykręcanie świec żarowych często jest lepszą i zdecydowanie tańszą opcją i warto z niej skorzystać, jeśli jest to możliwe w twoim modelu samochodu. Weź jednak pod uwagę, że niezależnie od wybranej metody, cała procedura wymaga dokładności i ostrożności. Jeśli nie jesteś pewien, że wcielisz nasze porady w życie, lepiej odwiedź mechanika.
Źródło zdjęcia: Frank C. Müller via Wikipedia, CC BY-SA 4.0