W pojazdach osobowych występują 3 lusterka wsteczne:
● lewe;
● prawe;
● centralne.
Które z nich jest punktem odniesienia dla reszty i stanowi początek ustawiania lusterek? Procedurę minimalizowania martwego pola rozpoczyna się od prawidłowego ustawienia lusterka na szybie czołowej. Dopiero po nim następuje regulacja pozostałych.
Jak ustawić lusterka w samochodzie?
Ustawienie lusterek bocznych odbywa się na postoju, a nie w trakcie jazdy. Często kierowcy łapią się na tym, że korygują lusterka np. na światłach, gdy mają na to tylko chwilę. Jednak obowiązkiem kierującego pojazdem jest wyregulowanie ich jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Jak dobrze ustawić lusterka w samochodzie? Oto nasze porady.
Co z lusterkiem wstecznym?
Na początku przyjrzyj się położeniu lusterka wstecznego na szybie centralnej. Nie powinieneś zmieniać swojej pozycji na fotelu, więc nie wychylaj się, by zmienić jego ustawienie. Kluczem do prawidłowego ustawiania lusterek wstecznych jest dostrzeżenie wszystkiego, co dzieje się tuż za samochodem w jego osi. Może to chwilę potrwać, ale jest bardzo ważne dla kolejnych lusterek.
Jak powinny być ustawione lusterka boczne?
Ustawianie lusterek rozpocznij od lewego, które znajduje się bliżej kierowcy. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Efekt powinien być jednakowy, a sposób jest kwestią twoich preferencji. W pierwszym przypadku możesz pochylić głowę w stronę szyby jednak bez pochylania się. Pamiętaj, by głową nie dotykać szyby, a jedynie się do niej zbliżyć. Teraz możesz wykonać ustawienie lusterek tak, by widzieć w nich jedynie skrawek linii swojego auta.
Alternatywne ustawienie lusterek w aucie – lusterko lewe
Drugi sposób na ustawianie lusterek bocznych polega na zajęciu pozycji tradycyjnie przyjmowanej podczas jazdy i wyregulowaniu bocznego lusterka. Korzystając z tego sposobu, pamiętaj, że w odbiciu nie powinieneś widzieć więcej niż 10% karoserii swojego auta. Dzięki temu wyeliminujesz maksymalnie martwe pole. W praktyce przynajmniej jakaś część kierowców potrzebuje mieć w lusterku przynajmniej kawałek tylnych drzwi, celem posiadania punktu odniesienia. Taka konfiguracja powoduje, że w pełnym obrazie jest więcej martwego pola.
Ustawienie lusterek – prawa strona
Teraz pozostaje już tylko lusterko prawe. Podczas ustawiania lusterek po tej stronie też możesz zastosować dwa sposoby. Możesz jednak wychylić głowę nad środkowy tunel i tak ustawić lusterko, by widzieć niewielki zarys karoserii. Konieczne jest też zwracanie uwagi, by lusterko nie pokazywało zbyt nisko (obserwuj krawężnik) lub zbyt wysoko, ponieważ obraz może utrudniać odpowiednią ocenę sytuacji na drodze.
Ustawienie lusterek w aucie a martwe pole
W jaki sposób sprawdzić, czy ustawianie lusterek przyniosło dobry efekt? Możesz to sprawdzić, obserwując, jak wyprzedzają cię inne pojazdy. Kluczem do stwierdzenia, że wszystko zrobiłeś dobrze, jest to, gdy wyprzedzający cię samochód jest widoczny najpierw w lusterku wstecznym a później bocznym. Gdy zauważysz, że w pewnym momencie pojazd znika i nie dostrzegasz go w żadnym lusterku, to znaczy, że musisz skorygować ich ustawienie.
Dlaczego prawidłowe ustawienie lusterek jest ważne?
Wiele kolizji i wypadków drogowych spowodowanych jest tym, że kierowca nie patrzy w lusterka lub obserwując obraz w nich, nie dostrzega pojazdu rozpoczynającego manewr wyprzedzania. Wielu niebezpiecznych sytuacji dałoby się uniknąć, gdyby tylko kierowcy większą uwagę przykładali do prawidłowego ustawienia lusterek i zerkania na nie w odpowiednim momencie. Dlatego nie wystarczy jedynie dobrze je ustawić. Należy też jak najczęściej z nich korzystać.
Trzeba pamiętać, że prawidłowe ustawienie lusterek jest możliwe i w praktyce udaje się całkowicie wyeliminować martwe pole. Ustawianie lusterek na szybie czołowej rozpoczyna całą procedurę. Odpowiednie ustawienie lusterek bocznych pozwoli na zminimalizowanie efektu martwego pola, dzięki czemu będziesz mógł zauważyć więcej szczegółów podczas jazdy.