Usuwanie rys lakieru – jak zrobić to dobrze w domowych warunkach?
Dlaczego na karoserii twojego pojazdu pojawiają się rysy? Przecież regularnie dbasz o swoje auto, myjesz je i woskujesz. Cóż, wiele czynności, które są nastawione właśnie na pielęgnację, może okazać się destrukcyjnych dla lakieru. Jak to możliwe? Wystarczy, że używasz do mycia gąbki, którą zanurzasz w nie najczystszej wodzie. Po kilku takich aplikacjach detergentu z drobinkami brudu lakier może mieć wyraźne ryski. Podobnie jest w przypadku bardzo dokładnego pozbywania się śniegu z auta twardą szczotką. Pamiętaj też, że niektóre powłoki lakiernicze są zwyczajnie bardzo miękkie, a utlenianie się lakieru pod wpływem warunków atmosferycznych jest naturalne.
Usuwanie rys z samochodu – czy zawsze sam dasz sobie radę?
Niestety nie każda rysa jest możliwa do zniwelowania samodzielnie. Usuwanie rys lakieru przy pomocy dłoni i preparatów naniesionych na ściereczkę jest możliwe, gdy jej głębokość nie sięga lakieru bazowego. Musisz wiedzieć, że na lakier, który zapewnia karoserii kolor, nałożony jest jeszcze bezbarwny lakier, a na nim widoczne są zarysowania. Jest on pewną ochroną dla bazowego lakieru. Jeśli jednak, patrząc na rysę, widzisz wyraźnie, że sięga w głąb koloru, a nawet dotyka podkładu, raczej nie stosuj tej metody.
Co zrobić w przypadku głębokich rys?
Jak zatem usunąć głębokie rysy na lakierze samochodowym? Nie obejdzie się bez maszyn, których zakup jest zupełnie nieopłacalny. Polerka, pistolet pod kompresor, pasta lekkościerna i jeszcze wiele innych rzeczy (z lakierem włącznie) dają całkiem spore koszty. Takie narzędzia stanowią raczej wyposażenie zakładu lakierniczego. Dlatego dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia głębokie rysy na lakierze lepiej niwelować w specjalistycznych warsztatach.
Jak usunąć rysy z lakieru łatwym sposobem?
Usunięcie rys samodzielnie będzie efektywne przy takich uszkodzeniach, które nie są zbyt głębokie, chociaż nawet te, które sięgają do lakieru bazowego, da się zamaskować (bo nie można powiedzieć o ich usunięciu). Jest to więc metoda budżetowa w przypadku pojazdów, których lakierowanie jest opłacalne. Najpopularniejsze narzędzia do samodzielnego usuwania rys to:
- kredka do lakieru;
- pisak do lakieru;
- pasta koloryzująca.
Przy użyciu niżej opisywanych preparatów, masz sporo szans na bardzo dobry efekt.
Łatwa w użyciu kredka do lakieru
To banalny sposób na zamaskowanie uszkodzeń. Usuwanie rys lakieru tym sposobem przypomina kolorowanie kredką po kartce. Dzięki temu bardzo szybko można zniwelować zarysowania na karoserii nawet te stosunkowo głębokie. Niestety efekt zamaskowania nie utrzymuje się zbyt długo, co możesz zauważyć po kilkukrotnym odwiedzeniu myjni samochodowej. Jest to sposób, który można uznać jedynie za rozwiązanie doraźne.
Pisak do lakieru samochodowego w formie sztyftu
To propozycja dla tych, którzy zaobserwowali na swojej karoserii rysy niezagłębiające się do lakieru bazowego. Taki pisak jest bezbarwny i powoduje zamaskowanie płytkich rys. Nie naprawisz nim zbyt dużej powierzchni, gdyż przeznaczony jest do niwelowania rys długich, ale pojedynczych, np. po otarciu gałęzi. Może przydać się też w przypadkach, gdy potrzebne jest zabezpieczenie głębokich rys. Oczywiście, nie pozbędziesz się ich po użyciu tego produktu, ale uchronisz element przed rozwojem korozji.
Pasta koloryzująca do samochodu
Produkt ten dobiera się pod kolor karoserii. Służy do usuwania bardzo płytkich rys przy pomocy szmatki. Jeśli więc zauważysz na elemencie nadwozia głębsze przetarcia, które nawet nie sięgają do bazowego lakieru, ale po prostu są głębokie, taki produkt ci się nie przyda. Usuwanie rys lakieru pastą jest możliwe tylko przy bardzo znikomych powierzchniowych uszkodzeniach. Za to bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zmatowienia koloru i przywraca mu pierwotny blask. Pamiętaj tylko, by po polerowaniu dobrze wytrzeć powierzchnię i nie pozostawić pasty na karoserii.
Jak zlikwidować rysy na samochodzie lakierem zaprawkowym?
Ten produkt przypomina specyfiką lakier do paznokci, dlatego po poradę, jak go nakładać, udaj się do swojej żony lub dziewczyny. Nie ma w tym ani grama ironii, ponieważ taką aplikację naprawdę trzeba przećwiczyć. Jeśli zrobisz to dobrze, usuwanie odprysków lakieru będzie bardzo skuteczne i długotrwałe. O dziwo, produkt ten jest nie tylko najtańszy, ale także najskuteczniejszy. Jego użycie wymaga jednak sporej wprawy. Jednak zamaskować nim możesz nawet bardzo głębokie zarysowania. Pamiętaj, by bardzo dokładnie dobrać kod lakieru, bo jego warstwa jest raczej gruba i będzie się odróżniać od reszty, gdy nie okaże się identyczny.
Usuwanie rys z lakieru – cena w warsztacie
Konia z rzędem temu, kto określi jedną cenę dla wszystkich możliwych rys i zadrapań lakieru. Uśrednienie jest bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe. Rysy, jak sam widzisz po swoim aucie (współczujemy), są bardzo różne. Do ich eliminacji niekiedy wystarczy polerowanie, a czasem po prostu konieczne jest lakierowanie elementu.
Dopasuj rozwiązanie do sytuacji
Rysy na aucie wycenia się więc indywidualnie, ale koszt usunięcia jednej zazwyczaj liczony jest w kwotach powyżej 100 złotych. Przy drobnych zadrapaniach dobrze jest wypróbować samodzielne poprawki, jednak dla uzyskania długotrwałego i stabilnego efektu najlepiej wybrać się do zakładu lakierniczego, ponieważ specjaliści wiedzą, jak usunąć głębokie rysy na lakierze samochodowym.
Jak się okazuje, samodzielne usuwanie rys lakieru nie musi być wcale zbytnio skomplikowane. Należy jednak pamiętać, że takie działania ochronne i maskujące są skuteczne przede wszystkim przy drobnych otarciach. Jeśli rysy, które się pojawiły, sięgają naprawdę głęboko, nie warto podejmować się syzyfowej pracy i najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty.