Świadomość ekologiczna Polaków stale rośnie. Widać to w podejściu do segregowania odpadów, odejściu od wypalania traw czy zmniejszeniu liczby śmieci w lasach. Ogólnie dostępna utylizacja opon również pomaga zadbać o czystość otoczenia. Ale jak stare ogumienie samochodowe poddawane jest utylizacji? Co się z niego robi?
Zużyte opony i czas ich rozkładania
To budujące, że coraz więcej kierowców chce wiedzieć, jak bezpiecznie pozbyć się starych kół. Zużyte opony wyrzucane do lasu lub na pola i łąki potrzebują ponad 100 lat na rozłożenie się! Poszczególne składniki nie są neutralizowane przez przyrodę ot tak. Mowa o takich materiałach, jak:
- guma;
- oleje;
- żywice;
- sadza;
- krzemionka;
- przeciwutleniacze.
Dlatego o wiele lepiej, a co więcej – legalnie – jest oddawać je tam, gdzie utylizacja opon jest możliwa. W ten sposób można nie tylko uzyskać z nich alternatywne paliwo, co w Polsce jest najpopularniejszym sposobem przetwarzania opon, ale też granulat produkcyjny.
Jak wygląda recykling opon w Polsce?
Warto zacząć od pozytywnych informacji – w Polsce do recyklingu trafia coraz więcej opon. W ubiegłych latach ich liczba zaczęła przekraczać 90 tysięcy ton rocznie. Utylizacja opon i wzrost zainteresowania odzyskiwaniem z nich potrzebnych surowców są dobre nie tylko dla środowiska. Zapewniają również oszczędności przy produkcji nowego ogumienia czy produktów gumowych.
A jakie są mniej budujące fakty związane z takich ich przetwarzaniem? Nadal Polska jest daleko w tyle za najbardziej nastawionymi na recykling opon krajami. Poza tym, nie wykorzystuje się ich do produkcji nowych odcinków dróg. I przede wszystkim – wiele osób spala opony.
Skup opon i ich dalsze życie
W kraju nad Wisłą nadal najpopularniejszym rozwiązaniem jest traktowanie opon jako paliwa alternatywnego. Gdzie się przydają? Na szczęście, nie są to prywatne piece grzewcze w domach, ale np. cementownie. To właśnie tam trafiają opony, zastępując węgiel.
Zwolennicy tego rozwiązania przekonują, że dzięki temu zanieczyszczenie środowiska spowodowane spalaniem paliwa w miejscach produkcyjnych jest niższe nawet o 30%. Skup opon interesuje się jednak nie tylko sprzedażą tych produktów do miejsc przemysłowych. Wykonuje się z nich jeszcze inne rzeczy.
Co można zrobić ze zużytych opon?
Co oferują utylizacja opon i ponowne wykorzystanie składników? Bardzo popularne jest rozdrabnianie ich na granulat, by wykorzystać go do produkcji materiałów gumowych. Powstają z niego np.:
- dywaniki samochodowe;
- kółka gumowe do kontenerów;
- uszczelki;
- wycieraczki;
- podeszwy do butów.
Co jeszcze można zrobić ze zużytych opon? Poddaje się je pirolizie, czyli suchej destylacji. Proces ten polega na zastosowaniu na zużytym ogumienia wysokiej temperatury bez wykorzystania tlenu. W ten sposób odzyskuje się:
- sadzę techniczną – po dalszej obróbce;
- gazy;
- oleje.
Innym ważnym procesem z wykorzystaniem zużytych opon jest bieżnikowanie. Polega to na zdjęciu starego i nałożeniu nowego bieżnika na karkas opony.
Gdzie oddać zużyte opony – kilka opcji
Jest kilka miejsc, do których trafia ogumienie wyłączone z dalszej eksploatacji. Chodzi przede wszystkim o:
- skup zużytych opon;
- PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych;
- zakłady wulkanizacyjne;
- lokalne akcje zbiórki odpadów.
Dzięki skorzystaniu z tych możliwości utylizacja opon jest możliwa i bardzo łatwa.
Gdzie wyrzucić opony i czy warto to robić?
W polskim krajobrazie zauważalny jest wzrost zainteresowania oponami jako elementami zagospodarowania przestrzeni. I rzeczywiście, dla niektórych utylizacja opon jest raczej zbędna, bo można je wykorzystać jako dekorację. Chociaż jest to dosyć osobliwy sposób, to nie powinno się go poddawać ocenie tylko pod kątem gustu. Wiadomo przecież, że o gustach się nie dyskutuje.
Takie stare ogumienie może być malowane, rozcinane i kształtowane w przeróżne formy, by nadać mu oryginalne walory. Wcale więc nie trzeba zastanawiać się, gdzie wyrzucić opony zdjęte z felg.
Gdzie oddać stare opony szybko i sprawnie?
Jeśli jednak moda na dekorowanie posesji oponami cię nie interesuje, z pewnością znajdziesz miejsce, gdzie oddasz stare opony. W Polsce działa ponad 250 automatów przygotowanych do przyjmowania ogumienia samochodowego. Dlatego nie każdy ma do nich dostęp.
Jeśli również w twojej okolicy nie ma skupu zużytych opon, najlepiej będzie wybrać się do PSZOK. Tam jednak obowiązuje limit 4 sztuk opon rocznie na osobę. Dlatego większych ilości raczej nie oddasz. Chyba najbardziej dostępnym i najszybszym sposobem na pozbycie się starego ogumienia będą zakłady wulkanizacyjne.
Utylizacja opon a kierunek obrany przez producentów
Chociaż nie jest to artykuł poświęcony problemom klimatycznym, warto nadmienić, że mają one wpływ na utylizację opon. Coraz więcej światowych marek stara się nie tylko wykorzystywać ponownie materiały ze starego ogumienia do produkcji nowego. Zmienia też surowce toksyczne i szkodliwe dla przyrody na bardziej ekologiczne. Niektórzy mocniej stawiają na bieżnikowanie, inni natomiast – na zrewolucjonizowanie samej konstrukcji opony.
Pamiętaj – zużyte opony zawsze oddawaj w miejsca do tego przeznaczone. Nie wyrzucaj ich gdzie popadnie, nie spalaj. W ten sposób przyczynisz się do polepszenia jakości powietrza, gleby i wody na swoim kawałku ziemi. Czy to nie najlepsza motywacja?