Pojazdy tracą na wartości. Szczególnie w okresie pierwszych dwóch lub trzech lat od pojawienia się na rynku widoczne jest drastyczne obniżenie wartości rezydualnej pojazdu. Ma to znaczenie szczególnie podczas leasingu i odkupywania aut na potrzeby samochodu służbowego. Jak wyliczyć wartość rezydualną samochodu?
Co to jest wartość rezydualna?
W prostych słowach wartość rezydualna określa kwotę, za jaką będzie można po danym czasie sprzedać pojazd. Dla klientów indywidualnych nie zawsze ma to większe znaczenie, jednak jeśli prowadzisz firmę i zależy ci na pojeździe, który będziesz mógł za kilka lat sprzedać w dobrej cenie, czynnik ten jest konieczny do uwzględnienia.
Wartość rezydualna auta – jak obliczyć wartość samochodu?
Określeniem wzoru wartości rezydualnej zajmują się wyspecjalizowane firmy, które korzystają ze złożonych analiz rynkowych. Dla każdego pojazdu czynnik ten prezentowany jest w procentach. Dla przykładu, jeżeli kupujesz auto do firmy za kwotę 80 tysięcy złotych, a jego wartość rezydualna na przestrzeni 3 lat wynosi 60%, będziesz mógł sprzedać pojazd za 48 tysięcy złotych. Może się okazać (i bardzo często tak właśnie jest), że bardziej opłaca się kupować droższe pojazdy. Ich cena bowiem na przestrzeni lat nie spada tak drastycznie.
Z drugiej jednak strony pojazd, który pierwotnie kosztował 50 tysięcy, a jego wartość resztowa oscylowała w granicach 50%, możesz sprzedać po określonym czasie w granicach 25 tysięcy złotych. Szukając pojazdu dla siebie, przeglądasz oferty niewygórowane, w momencie odsprzedaży jednak chciałbyś z pewnością uzyskać za niego jak najwięcej pieniędzy.
Od czego zależy wartość rezydualna pojazdu? Kiedy należy liczyć się ze spadkiem wartości auta?
Skoro już wiesz, jak obliczyć wartość rezydualną, przyjrzyj się czynnikom, które mają wpływ na jej wysokość.
Marka pojazdu
Przede wszystkim wartość rezydualna auta po latach i skala utraty wartości pojazdu zależą od prestiżu marki. Samochody z wyższej półki cenowej najwięcej tracą w przeciągu dwóch lat od wyjazdu z salonu. Później natomiast ich ceny stabilizują się i nie spadają tak bardzo. Z drugiej strony samochody małe z segmentu miejskiego są odporniejsze na wahania cenowe i bardziej trzymają wartość.
Prestiż i popularność
Kolejnym czynnikiem, od którego zależy wartość rezydualna pojazdu, jest opinia na temat marki, czyli jej prestiż. Modele z fabryk uważanych za luksusowe o wiele trudniej jest nabyć w okazjach cenowych, bo ich wartość nie spada szybko. Wartość rezydualna samochodu ma też związek z popularnością auta. W momencie dużego zainteresowania cena samochodu może poszybować w górę, jednak po latach rynek będzie tak nasycony konkretnymi modelami, że ich wartość diametralnie spadnie.
Wyposażenie i wersja silnikowa
Tutaj warto zatrzymać się nieco dłużej. Najprostsze modele, których pakiety nie obejmują żadnych specjalnych udogodnień, będą szybko traciły na wartości rezydualnej. Jeżeli jednak decydujesz się na zakup pojazdu z salonu i wybierasz dodatkowe wyposażenie wnętrza lub rzadką jednostkę możesz liczyć na mniej drastyczny spadek ceny. Nawet stosunkowo młode auta, które mają bogate wnętrze, są poszukiwane, a ich cena bardzo mocno trzyma się na wysokim poziomie.
Wersje silnikowe mają znaczenie w zestawieniu z konkretnymi segmentami pojazdów. Poszukiwane wśród potencjalnych nabywców SUV-ów i aut luksusowych są diesle zestawione z automatyczną skrzynią biegów. Wartość rezydualna samochodu tej klasy z manualem może okazać się zdecydowanie mniej atrakcyjna jeżeli sprzedajesz taki pojazd. Z drugiej strony klienci poszukujący aut miejskich będą rozglądać się za benzyniakami, często w wersji kombi lub hatchback.
Leasing
Jeżeli należysz do tych osób, które wzięły auto w leasing, wartość rezydualna powinna cię bardzo interesować. Określa ona bowiem kwotę, za jaką będziesz mógł wykupić pojazd po zakończeniu umowy leasingowej. Uwzględnia ona amortyzację pojazdu przez dany okres kredytowania. Przed podpisaniem umowy zapoznaj się nie tylko ze szczegółami dotyczącymi wysokości rat, ale też szacunkowej wartości resztowej.
Przed zakupem pojazdu przyjrzyj się szacunkowej cenie auta po latach. Dzięki temu będziesz mógł zdecydować się na model, który szybko nie straci na wartości i odsprzedasz go bez większej straty. W momencie zamawiania pojazdu z salonu pomyśl o dodatkowym użytecznym wyposażeniu, które skutecznie utrzyma wartość nawet po latach. Udanych zakupów!