Wymiana akumulatora to zdecydowanie czynność, której znajomość przyda się każdemu kierowcy. Sprawdź, jak się do niej zabrać. O czym koniecznie pamiętać?
Majsterkowanie przy własnym pojeździe to niezwykła przygoda! Wymiana akumulatora może być zaś jej dobrym rozpoczęciem, bo nie jest to czynność szczególnie trudna. W jaki sposób zrobić to skutecznie i nie uszkodzić auta? Dowiedz się, jak wyjąć akumulator. Zwróć uwagę, jak powinna wyglądać wymiana akumulatora w samochodzie z komputerem.
Jak wymienić akumulator – co to za urządzenie?
To, jak wymienić akumulator, powinien wiedzieć każdy miłośnik kierujący pojazdem. Na początek musisz zrozumieć, czym jest akumulator. To urządzenie, które magazynuje moc elektryczną. Dzięki niemu twój samochód może np. mieć zapalone światła, mimo tego, że silnik będzie zgaszony.
Czasem jednak zamiana akumulatora może okazać się konieczna. To jednak podstawowa czynność i, jeśli tylko masz odpowiednie narzędzia, wykonasz ją bez problemu.
Odpinanie akumulatora – na czym polega?
Wymiana akumulatora wymaga pewnej wiedzy, jeśli nie chcesz go zniszczyć. Dlatego nie rób tego na szybko! Odpinanie akumulatora samochodowego musi przebiegać systematycznie i krok po kroku. Najpierw odepnij minus, a potem plus. Gdy będziesz go znów podłączał, zrób to na odwrót – najpierw podłącz plus, a potem minus. Tylko w ten sposób wyjmowanie akumulatora będzie poprawne i sprawi, że część nie ulegnie awarii!
Demontaż akumulatora – kiedy to zrobić?
Demontaż akumulatora powinien być wykonany w wyłączonym aucie, przy zimnym silniku. W innym przypadku ryzykujesz wypadek. Jeśli dopiero zatrzymałeś pojazd, najlepiej nie ruszaj akumulatora jeszcze przez kolejne kilkanaście minut.
Ponadto, nim zaczniesz demontować urządzenie, koniecznie odepnij wszystkie miejsca pobierające prąd, np. światła. Wtedy zamiana akumulatora będzie bezproblemowa.
Odkręcanie akumulatora i jego ponowny montaż
Jak odkręcić akumulator? To naprawdę proste. Włożenie go jednak również nie powinno sprawiać ci problemów. Najpierw oczyść klemy i podstawę mocowania sprzętu. W następnej kolejności wysusz te elementy. To zajmie trochę czasu, dlatego nie śpiesz się. Ta czynność jest ważna, ponieważ zwiększa wydajność baterii. Dopiero wtedy włóż część znów na miejsce i podepnij. Gotowe! Wymiana akumulatora już za tobą.
Wymiana akumulatora w samochodzie – koszt w serwisie
Choć to dość proste, to nie każdy chce, aby zamiana akumulatora była wykonywana przez laika. Czasem lepiej zrobić to u profesjonalisty.
Zamiana akumulatora w samochodzie będzie cię kosztowała ok. 100-200 zł. Nie jest to wysoki koszt, więc jeśli nie czujesz się pewnie w roli mechanika, lepiej zrobisz, opłacając usługę. Pamiętaj, aby doliczyć do niej koszt samego nowego akumulatora.
Kiedy konieczna jest wymiana akumulatora?
Wiesz już, w jaki sposób wymienia się akumulator i ile zapłacisz za tą usługę. W jaki jednak sposób poznać, że żywotność akumulatora już się skończyła i należy wymienić go na nowy? Mówi się, że konieczność wymiany akumulatora pojawia się po 4-6 latach po ich zakupie. Nie musi tak być w każdym przypadku. Jeśli stary akumulator po tym czasie wciąż jest w świetnym stanie, zamontowanie nowego nie jest wymagane.
Aby dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja w przypadku twojego samochodu, możesz wykonać kilka prostych czynności, dzięki którym dowiesz się, czy twój akumulator nadaje się jedynie do wymiany, czy też po prostu jest rozładowany i po naładowaniu będzie się wciąż nadawał do użytku.
Po pierwsze, zmierz poziom i gęstość elektrolitu. Prawidłowe wartości stężenia mieszczą się w przedziale między 1,25 a 1,28 g/cm3, a jeśli jest go mniej, należy dolać do niego wody destylowanej. Po drugie, zmierz napięcie — przy wyłączonym silniku powinno być nie mniejsze niż 12,4 V. Pozornie niesprawny akumulator może być również wynikiem zepsutego prostownika.
Możliwe jest jednak, że twój akumulator jest po prostu rozładowany. Jak przebiega ładowanie akumulatora? Pamiętaj o postępowaniu w następujący sposób:
- Wyjmij akumulator w bezpiecznym otoczeniu.
- Od prądu odłącz ładowarkę i zdejmij krokodylki z zacisku przy baterii.
- Jeśli jest to konieczne, odkręć korki.
Możesz także naładować jeden samochód od drugiego. Pamiętaj wówczas, aby uchwyty baterii przymocować tymi samymi biegunami do siebie: dodatni z dodatnim i ujemny z ujemnym.
Wymiana akumulatora w samochodzie z komputerem – co z danymi?
Jak odkręcić akumulator, jeśli pojazd ma komputer? Właściwie w ten sam sposób. Jednak musisz liczyć się z tym, że w trakcie takiego zabiegu stracisz dotychczas przechowywane dane. Z tego powodu, w trakcie, warto dostarczyć pojazdowi prąd z innego źródła.
W ten sposób zamiana akumulatora odbędzie się bez nawet najmniejszej wpadki. Zwłaszcza że nagłe odłączenie zużytego akumulatora może sprawić, że na kokpicie pojawią się nieistniejące błędy.
Jak wymontować akumulator – zaufaj swoim umiejętnościom
Niezależnie od stanu akumulatora, jego wyjmowanie naprawdę nie jest trudne. Dlatego, jeśli nawet nigdy tego nie robiłeś, po prostu zaufaj swoim umiejętnościom i postępuj zgodnie z instrukcją. To może być świetny początek przygody oraz nauki naprawiania samochodów. W końcu samodzielne grzebanie przy pojeździe jest znacznie bardziej satysfakcjonujące, niż oddanie go do mechanika. Wymiana akumulatora jest prosta i nie wymaga wielu narzędzi, dlatego często decydują się na nią nawet amatorzy. Pozwoli ci zaś znacznie lepiej poznać samochód oraz jego sposób działania.