Stare modele samochodów są wyposażone w dość proste sprzęgła, dlatego ich wymiana jest szybka i względnie tania. Inaczej jest jednak z nowszymi autami, które często są znacznie bardziej skomplikowane w swojej budowie. Nie tak łatwo da się też rozpoznać, że zaczynają się psuć. Jednak gdy do tego dochodzi, lepiej nie czekaj i od razu wybierz się do doświadczonego mechanika. Aby bezpiecznie poruszać się swoim samochodem, musisz poznać objawy zużytego sprzęgła. Dzięki temu będziesz w stanie szybko zareagować na niepokojące symptomy. Warto wiedzieć, że nie zawsze będzie potrzebna całkowita wymiana sprzęgła. Kiedy obejdzie się bez tak drastycznych działań? Przeczytaj!
Wymiana sprzęgła – do czego służy sprzęgło?
Sprzęgło znajduje się w każdym samochodzie i działa podobnie, jak przerzutki w rowerze. Jego zadaniem jest przekazanie momentu obrotowego z wału napędzającego do wału napędzanego, czyli do silnika. Dzięki temu zapewnia najlepszy możliwy przekaźnik w relacji mocy do zużywanej energii. Jeśli używasz go odpowiednio, zmniejszasz zużycie paliwa i sprawiasz, że twój samochód jest bardziej ekologiczny. Już przy prędkości ok. 60 km/h w wielu przypadkach warto używać piątego biegu. Zawsze staraj się, aby obrotów było jak najmniej, chyba że chcesz gwałtownie przyspieszyć.
Objawy zużytego sprzęgła – jak je rozpoznać w starszym aucie? Kiedy wymienić sprzęgło?
Wymiana sprzęgła w starszych pojazdach jest łatwiejsza do przeprowadzenia i szybciej da się stwierdzić, czy będzie konieczna. Auto bez dwumasy zacznie szarpać, a płynne prowadzenie go stanie się praktycznie niemożliwe. Takie objawy zauważysz szczególnie w sytuacji, gdy używasz sprzęgła, chcąc zmienić bieg. Problem będzie odczuwalny, nawet jeśli postarasz się robić to delikatnie i powoli. Będziesz mógł także zauważyć, że sprzęgło się ślizga, ponieważ z powodu jego zużycia nie ma odpowiedniego tarcia. Inny objaw to rosnące obroty, które nie przekładają się na większą moc.
Wymiana sprzęgła – jak rozpoznać problem w aucie z dwumasą?
Współczesne sprzęgła są znacznie bardziej skomplikowane, ale również działają płynniej. To paradoksalnie powoduje, że trudniej rozpoznać, że się zużywają. Ich drgania są bowiem maksymalnie ograniczone. Jednak objawy zużytego sprzęgła powinny być podobne, jak w przypadku starszych modeli. Jak upewnić się, że problem rzeczywiście jest poważny? Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoje sprzęgło wymaga wymiany, wjedź na prostą drogę i sprawdź, jak szybko przyspiesza twój samochód. Jeśli np. przy biegach 4 i 5 nie czujesz wzrostu prędkości albo wzrasta ona wolno, może to oznaczać, że sprzęgło jest już wytarte i wymaga wymiany.
Ile kosztuje wymiana sprzęgła w samochodzie?
Jaka jest cena wymiany sprzęgła? Usługa ta może kosztować od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Wiele zależy od tego, czy masz nowy, czy stary model i z jakiej półki cenowej jest to auto. Aktualnie tworzone sprzęgła są coraz bardziej skomplikowanymi mechanizmami, co przekłada się zarówno na trudność ich wymiany, jak i na wyższy koszt ich zakupu. Oto przykładowe ceny do konkretnych modeli samochodów:
- Audi A4 b6 1.8T – 350-600 zł;
- Ford Focus II 1.6 16V – 250-500 zł;
- Porsche 924/944/928 – 600-1500 zł;
- Toyota Yaris I 1.0 – 200-300 zł.
Jak widzisz, koszt może różnić się o kilkaset, a czasem nawet o tysiąc złotych. Nie zapominaj, że wiele będzie zależało także od cen u mechanika. Jeśli zdecydujesz się na wymianę w Warszawie, prawdopodobnie zapłacisz znacznie więcej niż w mniejszej miejscowości.
Regeneracja sprzęgła to sposób, by zaoszczędzić
Nie chcesz wydawać sporej kwoty na wymianę całego osprzętu? Może okazać się, że w twoim przypadku wystarczy tylko regeneracja sprzęgła. Koszt jest nawet o 50-70% niższy od wymiany całości. Czym jest regeneracja? Polega ona na wymianie pojedynczych elementów, np. łożysk. W przypadku tarczy sprzęgłowej zazwyczaj najważniejszym etapem jest dokładne czyszczenie. To, ile zapłacisz za regenerację, będzie więc zależało od tego, jaki element układu w pojeździe wymaga wymiany. Zwykle jednak pojedyncze części są znacznie tańsze niż cały mechanizm.
Odpowietrzanie sprzęgła – kiedy należy je wykonać?
Wewnątrz sprzęgła znajduje się płyn hydrauliczny, który pozwala na jego sprawne działanie. Problem tworzy się wtedy, gdy do wnętrza dostaje się zbyt wiele powietrza. Gdy tak się dzieje, należy wykonać odpowietrzanie sprzęgła. Jak rozpoznać, że to konieczne? Chociażby po nieprawidłowym (zbyt twardym) działaniu hamulca. Odpowietrzanie jest dość prostą czynnością. Choć możesz wybrać się z problemem do mechanika, nic nie stoi na przeszkodzie, by działać samodzielnie, jeśli masz odpowiednie narzędzia. Musisz zacząć od wyrównania ilości płynu hamulcowego, jeśli wewnątrz pojazdu jest go zbyt mało.
Wymiana sprzęgła – co wpływa na cenę w warsztacie?
Wymiana sprzęgła nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym, jednak trudno uznać je za proste. To ciężka fizyczna praca, która wymaga od mechanika dość dużego wysiłku. Konieczny będzie też specjalistyczny sprzęt, który pozwoli np. na podniesienie samochodu. Nowsze auta są również często mocniej zabudowane, a to sprawia, że cały proces jest po prostu bardzo czasochłonny. Mechanik będzie musiał poświęcić twojemu samochodowi co najmniej kilka godzin, które mógłby spędzić na wykonaniu drobnych napraw przy kilku innych samochodach. Dlatego nie zdziw się, jeśli dość wysoko wyceni swój czas.
Jaka jest żywotność sprzęgła samochodu?
Dobrze zamontowane sprzęgło nie powinno się zbyt szybko zużywać. Powinieneś być w stanie bez problemu przejechać ok. 100-200 tysięcy kilometrów. Nie będziesz musiał martwić się jego zużyciem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niepoprawnie wykonana regeneracja sprzęgła lub jego nieprawidłowy montaż mogą znacznie skrócić żywotność tego elementu. Staraj się więc wybierać tylko te warsztaty, które są sprawdzone i mają dobrą opinię. Nawet jeśli zapłacisz nieco więcej, to poprawnie wykonana wymiana sprzęgła sprawi, że będziesz mógł dłużej cieszyć się sprawnym autem.
Jak widzisz, koszt wymiany sprzęgła zależy od wielu czynników. Jednak niezależnie od tego, czy zapłacisz kilkaset złotych, czy więcej, nie lekceważ objawów zużytego sprzęgła. Ta część auta wytrzymuje długo, ale i ona ma swój kres. Gdy zauważysz, że problem mocno wpływa na twoją jazdę, czym prędzej zdecyduj się na regenerację lub wymianę. Chodzi przecież o bezpieczeństwo twoje i innych uczestników ruchu.