Wyścigi samochodowe to popularny sport wśród miłośników motoryzacji. Mają naprawdę wiele twarzy. Nie zawsze liczy się tylko prędkość! Nie mniej ważny jest odpowiedni refleks i talent kierowcy. Zobacz, jak emocjonujące mogą być te zmagania i poznaj słynne wyścigi aut. Zastanawiasz się pewnie, czy twoje zainteresowanie musi się ograniczyć do roli widza? Sprawdź, czy jako amator możesz startować ze swoim pojazdem w legalnych wyścigach. Dowiedz się więcej!
Samochodowe wyścigi – od czego to się zaczęło?
Jakie były pierwsze wyścigi samochodowe i kto je organizował? Rywalizacja pojawiła się już właściwie na samym początku istnienia motoryzacji. Pierwszy wyścig miał miejsce pod koniec XIX wieku. 22 lipca 1894 roku na trasie liczącej 126 km pomiędzy Paryżem a Rouen odbył się wyścig, do którego zostały zgłoszone 104 pojazdy. Był to właściwie rajd, w którym rywalizowały najlepsze ówczesne samochody. Organizatorem i pomysłodawcą był Pierre Giffard. Do wyścigu na 50 km przystąpiło ostatecznie 69 pojazdów, a w finale wzięło udział 21 samochodów. Co ciekawe, w przypadku tego starcia nie liczyła się szybkość, ale niezawodność pojazdów. W zawodach wygrały Peugeot i Panhard.
Dawna sława wśród popularnych wyścigów, czyli rajd Targa Florio
Największe emocje wśród widzów wzbudzał dziesiątki lat temu rajd Targa Florio. Był rozgrywany wśród górzystych dróg Sycylii, niedaleko miasta Palermo. Po raz pierwszy zorganizował go w 1906 roku Vincenzo Florio, a trasa liczyła ponad 440 km. Była naprawdę trudna i niebezpieczna, ponieważ prowadziła przez górski szlak pełen serpentyn i skrętów. Zboczenie z trasy mogło prowadzić do zsunięcia się w przepaść, co zwłaszcza na początku XX wieku było niezwykle niebezpieczne. Wyścig przestał być organizowany po 1957 roku, gdy w trakcie zmagań doszło do tragicznego wypadku. Na miejscu zginęło 9 osób.
Różne rodzaje wyścigów samochodowych – podział na auta
Niełatwo mówić o wyścigach samochodowych w ogólny sposób, ponieważ tak naprawdę mają one bardzo wiele rodzajów i odcieni. Przede wszystkim, można podzielić je na:
- zmagania rajdowe;
- wyścigi typowo prędkościowe.
Te pierwsze odbywają się na zwykłych drogach (w trakcie wyścigu często wyłączanych z normalnego użytku). Auta często jadą w trudnych warunkach, np. w górach czy na pustyni. Te drugie zwykle są organizowane na torach wyścigowych, na których pojazdy poruszają się po okręgu. Zwycięzca jako pierwszy musi pokonać wyznaczoną przez organizatora liczbę okrążeń.
Najsłynniejsze wyścigi – przede wszystkim Formuła 1!
Do najsłynniejszych, najpopularniejszych i po prostu najbardziej znanych wyścigów bez wątpienia można zaliczyć te z udziałem formuł wyścigowych. Każdy chyba zna niezwykle szybką F1, która nosi miano królowej sportów motorowych. Pełna nazwa zawodów tego typu to Mistrzostwa Świata Formuły 1. Te wyścigi samochodowe są emitowane w stacjach telewizyjnych i budzą wielkie emocje fanów na całym świecie. Zawody tego typu organizowane są od 1950 roku i biorą w nich udział tylko specjalnie przygotowane pojazdy. Bolidy F1 są niewielkie, lekkie i bardzo opływowe, dzięki czemu mogą rozwijać niezwykle wysokie prędkości w ciągu kilku sekund!
Nie tylko F1, czyli o innych formułach
Choć to Formuła 1 jest tą najbardziej znaną, istnieją również inne rodzaje tego typu wyścigów. Na przykład numerem 2 oznacza się formuły, które w trakcie wyścigów mają otwarte nadwozie. Co ciekawe, ten rodzaj wyścigów funkcjonuje do dziś, ale z przerwami. Najpierw wyścigi F2 organizowane były w latach 1948-1984. Następnie z powodu wzrostu kosztów organizacji zostały anulowane i ponownie wznowione w 2009 roku. Niestety, w 2012 roku formuła została wstrzymana. Jednak znów wystartowała od 2017 roku. Została stworzona po to, aby wypełnić lukę pomiędzy formułami 1 i 3, a tym samym, aby młodzi kierowcy mogli w stopniowy sposób awansować do lepszych lig.
Wyścigi samochodowe na świecie. NASCAR, czyli coś w USA
W USA najpopularniejszym sportem jest futbol amerykański. Na drugim miejscu są z kolei wyścigi samochodowe NASCAR. Pojazdy jeżdżą na okrągłym torze raz w tygodniu przez 10 miesięcy w ciągu roku. To jeden z amerykańskich sportów narodowych. W ciągu roku organizacja NASCAR organizuje ponad 1500 wyścigów, które rozgrywają się na 100 torach w wielu różnych stanach. Najważniejsze z nich są trzy serie wyścigów o najwyższej randze. W tych wyścigach samochodowych biorą udział pojazdy, które wyglądem przypominają te znajdujące się na drogach, jednak są od nich znacznie szybsze i mocniejsze.
Wyścigi samochodowe w Polsce też się odbywają
W Polsce także rozgrywają się imprezy wyścigowe i rajdowe. Najważniejszą z nich są oczywiście Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Organizowane są od 1953 przez Polski Związek Motorowy. Co ciekawe, rozgrywają się zarówno na lokalnych, jak i zagranicznych torach, zgodnie z zasadami FIA (organizacji odpowiedzialnej także za F1). Ścigające się auta są podzielone na kilka klas. Zanim dojdzie do docelowego wyścigu, pojazdy ścigają się w zawodach typu sprint, który trwa zwykle do 25 minut. Dopiero później pojazdy biorą udział w weekendowym wyścigu składającym się z dwóch rund.
Jeden z najstarszych rajdów na świecie, czyli o Rajdzie Polski
Wyścigi samochodowe w Polsce rozgrywały się jednak jeszcze przed 1953 rokiem. W 1921 roku po raz pierwszy odbył się Rajd Polski, który istnieje do dziś i jest drugą najstarszą tego typu imprezą na świecie. Starszy jest od niego jedynie rajd Monte Carlo, który jest rozgrywany od 1911 roku. Mimo swojej nazwy rozgrywa się jednak nie tylko na terenie kraju. Czasem przebiega także przez Litwę i inne kraje sąsiadujące z Polską. Od 2014 roku jest jednym z elementów Rajdowych Mistrzostw Świata. Na naszych drogach i bezdrożach zmagają się więc najlepsi kierowcy. Bez wątpienia jest to widowisko warte uwagi!
Czy wyścigi samochodowe są niebezpieczne?
Wyścigi samochodowe są sportem ekstremalnym i nie da się ukryć, że czasem w ich trakcie dochodzi do niebezpiecznych wypadków. Fani motoryzacji na pewno pamiętają wypadki Roberta Kubicy na torze F1 i na trasie włoskiego rajdu. Po kraksie na torze Imola zmarł w 1994 roku jeden z najsłynniejszych kierowców królowej motorsportu, czyli Ayrton Senna. Bezpieczeństwo na torach i trasach to priorytet, ale wypadki są wpisane w ryzyko wyścigów i rajdów.
Wyścigi samochodowe i rajdy to zmagania, które mają historię niemal tak długą, jak same auta. Wielu fanów motoryzacji śledzi je z zapartym tchem i nie ma się czemu dziwić. Pamiętaj jednak, aby na drodze, gdzie obowiązują cię przepisy, nie naśladować sportowych idoli.