Marzy ci się własny „dom na kołach”? Zabudowa kamperów to zyskujący na popularności kierunek. Sporo zmieniła w nim pandemia, bo w pewnym momencie trudno było o znalezienie miejsca noclegu na urlopie. Dlatego na rynku pojawiło się sporo rozwiązań, które ułatwiają zaaranżowanie przestrzen do spania i nie tylko – we własnym aucie.
Przebudowa na kampera – czy można wykonać ją samodzielnie?
Zdecydowanie tak – przykłady widoczne w internecie to potwierdzają. Zabudowa kamperów własnymi siłami to ogromna frajda i oszczędność pieniędzy. Oczywiście, nie każdy jest w stanie poświęcić kilka kolejnych tygodni na planowanie, wykonawstwo, rozwiązywanie problemów i montaż. Dlatego przebudowa na kampera zwykle odbywa się w profesjonalnych firmach lub przy użyciu zestawów od nich. Dzięki temu we własnym aucie zyskujesz świetną alternatywę dla pensjonatów czy hoteli!
Kamper z kombi – czy to możliwe?
Oczywiście, że tak, ale nie wymagaj od takiego auta wszystkich możliwych wygód. Kamper z kombi może zostać wyposażony w rozkładane łóżko i wysuwaną spod niego kuchenkę razem z blatem. Zmieści się tam również niewielki zbiorniczek na wodę czy zlewozmywak. Zabudowa kamperów zwykle kojarzy się z ogromną przestrzenią, której z wiadomych względów w kombi nie znajdziesz.
Jednak kamper z osobówki to nadal dobra opcja, szczególnie dla tych, którzy podróżują we dwójkę. Skrzynia z łóżkiem i innymi elementami zajmuje bowiem przestrzeń tylnej kanapy. W efekcie ta musi być złożona lub rozmontowana.
Jaki samochód przerobić na kampera?
Wiesz już, że kamper z samochodu osobowego nie będzie zapewniał ci sporej przestrzeni. Dlatego rozejrzyj się za konkretnymi propozycjami pojazdów, w których ty i najbliżsi poczujecie się jak w prawdziwym kamperze. Zabudowa kamperów zwykle bazuje na dostawczakach, z których najpopularniejsze to:
- Fiat Ducato;
- Peugeot Boxer;
- Citroen Jumper;
- Renault Master.
Jaki samochód przerobić na kampera? Najlepiej wybrać któryś z pierwszych trzech, ponieważ są to bliźniacze konstrukcje. Masz więc większe możliwości podczas poszukiwań na rynku wtórnym.
Jakie auto na kampera jeszcze się nadaje?
Przedstawione wyżej propozycje to kompromis między kosztami zakupu, przestrzenią, a ekonomią eksploatacji. Nie ma co ukrywać – zabudowa kamperów „pełną gębą” najlepiej sprawdza się w przypadku większych aut. Ideałem byłoby znalezienie dostawczaka z napędem na 4 koła.
A więc, jakie auto na kampera możesz jeszcze uwzględnić? Oto propozycje:
- Mercedes Sprinter;
- VW T6;
- Ford Transit;
- Iveco Daily;
- MAN TGE.
Wśród nich znajdziesz również wersje z napędem na wszystkie koła, co ułatwi jazdę w terenie.
Przebudowa na kampera – od czego zacząć?
Gdy masz już samochód pod swoim domem, przebudowa na kampera może zacząć nabierać tempa. Albo wręcz przeciwnie. Dlaczego? Ogrom prac, które są przed tobą, może skutecznie cię zniechęcić. A co w zasadzie jest do zrobienia? Musisz wykonać:
- demontaż wszystkiego, co jest w części bagażowej – aż do gołej blachy;
- izolację ścian, podłogi i sufitu;
- plan wycięcia otworów na okna;
- instalacje:
- elektryczną;
- wodną;
- gazową;
- plan rozmieszczenia oświetlenia;
- plan ustawienia mebli.
Zabudowa kampera może się również wiązać ze zmianą liczby miejsc oraz przeznaczenia auta. Żeby mogło ono przejść badania techniczne, upewnij się, że nie przekroczyłeś przepisów w kontekście np. montażu siedzeń.
Przeróbka na kampera – ile to kosztuje?
Budżet takiego projektu zwykle nie ma górnej granicy. Dlaczego? Bo wyposażenie wnętrza jest uzależnione od tego, co planujesz w nim umieścić. Zabudowa kamperów różni się od siebie. Niektórym w osobówce zmieści się jedynie skrzynia do caravaningu za ok. 10 000 zł. Przeróbka na kampera auta dostawczego to zwykle wydatek co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Nie wlicza się tutaj cena zakupu pojazdu i wykonywania zabudowy przez firmę zewnętrzną. Założenie jest takie, że przeprowadzisz prace samodzielnie.
Czy przerobiony samochód na kampera się opłaca?
Koszt inwestycji może zwalić cię z nóg. Porównując go jednak z zakupem kampera z rynku wtórnego, nie mówiąc już o nowych modelach, zdecydowanie jest to gra warta świeczki.
Przerobiony samochód na kampera nie tylko może ci służyć do wycieczek z rodziną. Niektórzy również wynajmują takie pojazdy i w ten sposób sukcesywnie doprowadzają do zwrotu inwestycji. Zabudowa kamperów może więc stać się twoją pasją, oczywiście jeśli dysponujesz stosownym budżetem na start.
Samochód przerobiony na kampera – czy warto samodzielnie?
Na rynku znajdziesz gotowe projekty, w których największą trudność stanowi jedynie montaż w aucie. Jeśli planujesz mieć samochód przerobiony na kampera i wykonać pracę samodzielnie, musisz pamiętać o jednej rzeczy. Twoja wiedza o mechanice samochodowej, wykonywaniu ocieplenia, instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej, jak również umiejętności stolarskie i montażowe muszą stać na wysokim poziomie. Bez tego nie poradzisz sobie z pracami i w pewnym momencie po prostu się zatrzymasz.
Posiadanie własnego kampera to marzenie niejednej rodziny. Czy jesteś w stanie stworzyć go samodzielnie? Jeśli tak, czeka cię niesamowita przygoda. Zabudowa kamperów przynosi wiele radości, ale jest też wymagająca, z czego warto sobie zdawać sprawę.