Zakaz postoju w dni parzyste B-38 – najważniejsze informacje o znaku drogowym

Poruszając się po drogach, można natknąć się nie tylko na znane oznaczenia, takie jak „stop”, „zakaz wjazdu” czy ograniczenia dotyczące prędkości. Zarządcy stosują także inne tablice, które informują m.in. o tym, w jakich dniach można zaparkować pojazd w konkretnym miejscu. Do takich oznaczeń zalicza się „zakaz postoju w dni parzyste”. Więcej wiadomości o tablicach B-38 uzyskasz po przeczytaniu naszego tekstu!

„Zakaz postoju w dni parzyste” B-38 – jak właściwie wygląda oznaczenie?

To oznaczenie zalicza się do znaków zakazu. Konkretne symbole znajdują się na okrągłej tarczy. W przeciwieństwie do najpopularniejszych przedstawicieli z tej kategorii główne pole jest wypełnione nie białym, a ciemno-niebieskim kolorem.

Na tym tle znajdują się dwie pionowe, białe linie, które odnoszą się do dni parzystych. Całość jest uzupełniona czerwonym obramowaniem i przekątną linią – również w tym kolorze. Takie połączenie kolorystyczne pozwala w krótkim czasie zorientować się kierowcy, z jakim oznaczeniem ma do czynienia.

Jakie informacje przekazuje oznaczenie B-38?

Znak B-38 oznacza, że postój w konkretnym miejscu jest dozwolony wyłącznie w parzyste dni miesiąca. Do symbolów z tej kategorii zaliczają się też znaki B-35 dotyczące po prostu zakazu postoju, B-37 zabraniający zatrzymywania się w dni nieparzyste. 

Umieszcza się je po jednej stronie jezdni. Znaki mogą być stosowane zarówno na stałe, jak i czasowo, na przykład po to, aby ułatwić pracę służb sprzątających, czy dostarczenie artykułów spożywczych do sklepu. Warto zauważyć, że nie obowiązują one od godziny 21:00 do 24:00.

Dodatkowe informacje na tablicach T-20 i T-21

W pierwszym przypadku znak informuje o konkretnym odcinku drogi, na którym obowiązuje ograniczenie, a w drugim o odległości znaku od miejsca, od którego lub w którym wymieniony zakaz obowiązuje.

Jakie wymiary może mieć zakaz postoju w dni parzyste B-38?

Średnica oznaczenia może równać się 40 centymetrów, jeżeli jest postawione na drodze w obszarze zabudowanym, w momencie, kiedy warunki przestrzenne nie pozwalają na postawienie większych symboli. Dotyczy to również wąskich uliczek w częściach staromiejskich, a także garaży i hal podziemnych.

Mogą też pojawić się oznaczenia z tarczą o średnicy 60 centymetrów. Są stosowane, na przykład na drogach gminnych, czy powiatowych. W każdym z wymienionych przypadków należy się do nich restrykcyjnie stosować, ponieważ ewentualna niesubordynacja może zakończyć się kosztownym mandatem lub odholowaniem pojazdu.

Konstrukcja oznaczenia – co wpływa na jego widoczność?

Obok zastosowanych kolorów, ważnym aspektem jest to, czy producent zdecydował się na zastosowanie powłoki odblaskowej. Do skutecznych i często stosowanych rozwiązań, należy nakładanie powierzchni II generacji. Charakteryzuje się tym, że na jej strukturze znajdują się mikroskopijne kuleczki wykonane ze szkła. Ze względu na ich charakterystykę, mocno odbijają refleksy światła. Właśnie to sprawia, że są znaki świetnie widoczne nawet w miejscach, które są słabo oświetlone.

Warto też wspomnieć, że na oznaczeniach znajdują się specjalne naklejki znamionowe. Umieszczono na nich dokładne dane na temat symbolu oznaczenia, grubości blachy, czy wymiarów. Można się z nich również dowiedzieć, kto jest producentem i jakie jest zastosowanie znaku.

Wiesz już, co oznacza znak „zakaz postoju w dni parzyste” i jaka kara grozi za niezastosowanie się do tego oznaczenia. Pamiętaj, że znajomość znakó drogowych znacznie ułatwia funkcjonowanie na drodze wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Dodaj komentarz