Co byś odpowiedział, gdyby inny kierowca zapytał cię, jak rozróżnić znak „zakaz zatrzymywania” i „zakaz postoju”? Skoro otrzymałeś dokument o uprawnieniach do kierowania pojazdami, wiedza ta powinna być ci znana. Jednak w praktyce wygląda to tak, że spora liczba kierowców nadal ma problem z zastosowaniem się do widocznych na drogach znaków. Ten artykuł ostatecznie rozwiewa wątpliwości.
Zakaz zatrzymywania i postoju – jak rozróżnić znaki?
Dla uchwycenia całego tematu kluczowe jest znalezienie odpowiedzi właśnie na powyższe pytanie. Otóż znak „zakaz postoju” oznaczony jest symbolem B-35 i składa się z czerwonej obręczy z jedną kreską ustawioną pod kątem biegnącą przez cały znak i widoczną na niebieskim tle.
Jest on podobny do znaku pionowego mówiącego, że w danym miejscu obowiązuje zakaz zatrzymywania się, jednak nie jest z nim tożsamy. Znak „zakaz zatrzymywania” ma identyczne kolory i kształt, jednak kreski krzyżują się, tworząc literę „X”.
Co oznaczają znaki drogowe zakaz zatrzymywania i postoju?
Jak wspomnieliśmy powyżej, kierowcy nadal błędnie interpretują takie znaki. Pamiętaj, że mylenie ich to błąd i nieuwzględnianie prawidłowego znaczenia tych znaków może spowodować stworzenie sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu i wywołującej w konsekwencji mandat.
Znak zakaz zatrzymywania się
Na początku warto wziąć pod lupę zakaz zatrzymywania pojazdu. Co w zasadzie oznacza? Zakaz zatrzymywania się mówi, że kierowca nie może nawet na chwilę unieruchomić pojazdu w danym miejscu, chyba że wymagają tego od niego warunki na drodze lub przepisy.
Chęć wypuszczenia pasażera z pojazdu nie zalicza się do takich warunków. Może chodzić o ustawioną blokadę lub zdarzenie drogowe wymuszające konieczność zatrzymania pojazdu.
Znak zakaz postoju
Co w takim razie z „zakazem postoju”? Obecność takiego znaku drogowego nie zabrania kierowcy unieruchomienia pojazdu pod warunkiem, że trwa to mniej niż minutę. Przyczyną może być konieczność opuszczenia auta przez pasażera.
Zatrzymanie i postój – jakie są różnice?
Skoro znaki decydujące o tych dwóch sytuacjach drogowych nie są jednakowe, oznacza to, że samo zachowanie kierowcy również w tych dwóch przypadkach nie znaczy tego samego. Znaki drogowe „zakaz zatrzymywania” odnoszą się do sytuacji, w której kierowca unieruchamia pojazd i wynika to z warunków drogowych lub tymczasowej zmiany przepisów.
Nie jest podyktowany wyborem kierowcy, lecz koniecznością dostosowania się do panującej sytuacji. Może trwać nieokreśloną ilość czasu.
Natomiast znak „zakaz postoju” warunkuje zachowanie kierowcy dotyczące celowego, nieregulowanego warunkami na drodze unieruchomienia pojazdu. Zawsze jednak musi trwać dłużej niż minutę, by mówić o postoju. W przeciwnym wypadku jest to zatrzymanie się.
Zasada parkowania przed i za znakiem – jak ją zrozumieć?
Z pojęciami „zakaz zatrzymywania i postoju” wiąże się też ściśle parkowanie kierowcy w miejscach do tego nieprzystosowanych. Sytuacja jest prosta, gdy auto wjeżdża w strefę parkowania i staje w liniach odpowiedzialnych za wytyczenie miejsca. Jednak można też parkować tam, gdzie nie ma znaków „zakaz zatrzymywania się i postoju”, jeśli tylko uwzględnia się kilka zasad.
Otóż zakaz parkowania za znakiem obowiązuje wtedy, gdy znak pionowy B-36 jest ustawiony wraz z tabliczką T-25a (strzałka w górę). Wtedy wzdłuż jezdni po stronie umiejscowienia znaku (czyli po prawej) obowiązuje zakaz zatrzymywania się i co za tym idzie parkowania. Oznacza to, że nie obowiązuje zakaz parkowania przed znakiem.
Taka forma ograniczenia jest możliwa wtedy, gdy dojedziesz do znaku B-36 ze strzałką w dół (T-25c), który oznacza koniec zakazu zatrzymywania się w tym miejscu. Wtedy przed tym znakiem nie możesz zaparkować. Warto dodać, że gdy znak B-36 jest ustawiony frontem po obydwu stronach drogi, nie można zaparkować po żadnej ze stron.
Natomiast jeśli mijając znak, natrafisz na skrzyżowanie, a za nim nie ma już kolejnego znaku informującego o zakazie, wtedy wiesz, że możesz śmiało parkować. Skrzyżowanie bowiem i inne znaki odwołują poprzednie oznaczenia.
Choć na pierwszy rzut oka przepisy te mogą być zawiłe, zapoznaj się z nimi dobrze, by nie stwarzać na drodze zagrożenia.