Dawniej producenci samochodów umieszczali w nich jedynie zapasowe koło. Dziś coraz częściej wychodzą klientowi naprzeciw i dodają zestawy naprawcze. Jakie są ich wady i zalety? Czy na pewno mogą zastąpić zapasowe koło? Kiedy okażą się przydatne? Jaki zestaw naprawczy do opon najlepiej wybrać i co powinien zawierać? Odpowiadamy na te wszystkie pytania. Dowiedz się więcej o zestawach naprawczych i sam zdecyduj, czy warto wybrać któryś z nich.
Zestaw naprawczy do opon to mniejsze zużycie paliwa
Zestaw naprawczy do opon jest zwykle o ok. 15 kg lżejszy od koła zapasowego, więc może zmniejszyć zużycie paliwa przez twój samochód. To dobry wybór szczególnie dla tych osób, które jeżdżą przede wszystkim po mieście i chcą zmniejszyć koszt eksploatacji pojazdu. Inna motywacja to troska o środowisko. Jednak nie we wszystkich sytuacjach zestaw będzie wystarczający, ponieważ pomoże ci naprawić jedynie niewielkie uszkodzenia. Przy poważniejszych kłopotach z oponą, możesz mieć problem z naprawą. Dlatego to może być niezbyt dobre wyjście na długą trasę.
Samodzielna naprawa opon – co zawiera zestaw naprawczy?
Zestaw naprawczy do opon zawiera przede wszystkim dwa podstawowe elementy:
- pojemnik z płynem uszczelniającym;
- kompresor.
Kompresor pozwala na rozprowadzenie płynu. Dzięki zestawowi przedłużysz żywotność swoich opon. Bez problemu będziesz w stanie poruszać się po okolicy nawet mimo przedziurawionej opony w samochodzie. Nie da się ukryć, że koszt nowych opon jest stosunkowo wysoki, dlatego możliwość dłuższego używania starych będzie czasem bezcenna. Zestaw naprawczy koła to świetna pomoc w niespodziewanej sytuacji na drodze.
Zestaw naprawczy do opon – jak używać go skutecznie?
Jak działa zestaw naprawczy do opon? To dość proste, jednak najpierw musisz nauczyć się go używać. W swoim zestawie prawdopodobnie znajdziesz bez problemu instrukcję obsługi, która może nieco się różnić w zależności od wybranego modelu. Zestawy działają jednak dosyć podobnie. Jeśli twój jest nowy, powinien być w całości zintegrowany w jednej obudowie. Wystarczy, że podepniesz go do wentyla uszkodzonego koła i podłączysz do źródła prądu. Gdy urządzenie skończy swoją pracę, będziesz musiał przejechać kilka kilometrów, aby sprawdzić, czy zadziałało skutecznie.
Zalety zestawu naprawczego do opon samochodowych
Niewielka waga oraz łatwość obsługi to bez wątpienia olbrzymie zalety zestawów naprawczych do opon, jednak to nie wszystko! Warto zwrócić uwagę na to, że tego typu użycie zestawu będzie szybsze od wymiany koła, a do tego nie ryzykujesz zabrudzeniem ubrań. Kolejna korzyść to więcej miejsca w bagażniku. Co jeszcze? Nie będziesz musiał czekać na pomoc drogową, jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie samodzielnie wymienić zepsutego koła.
Zestaw naprawczy do opon zamiast koła zapasowego – jakie są wady tego rozwiązania?
Jeśli przebicie opony jest większe niż sześć milimetrów, twój zestaw naprawczy nie pomoże, bo i tak będziesz musiał wymienić całą oponę. To pierwsza i chyba największa wada tego rozwiązania. Zapasowe koło będzie po prostu nieodzowne przy głębokich przebiciach. Taki system zwykle nie poradzi sobie też z podłużnym pęknięciem opony. Miej na uwadze, że mechanicy czasem odmawiają wykonania naprawy opon, jeśli klient wykorzystał zestaw naprawczy nierekomendowany przez specjalistów.
Co wybrać zamiast zestawu naprawczego do opon?
Nie chcesz wozić ze sobą zapasowego koła, ale zestaw naprawczy do opon również nie cię nie przekonuje? Masz inne możliwości. Możesz na przykład zaopatrzyć się w opony typu run flat, które pozwolą ci przejechać ok. 80 km po przebiciu ogumienia. To zwykle wystarczająca odległość, aby móc bez problemu dostać się do swojego warsztatu samochodowego i wymienić oponę. Inną opcją jest wykorzystanie sprayu, którym spryskasz oponę z zewnątrz i zasklepisz dziurę jak klejem. Jednak jego skuteczność prawdopodobnie będzie zdecydowanie niższa od zestawu naprawczego do opon.
Na co zwrócić uwagę wybierając zestaw naprawczy do opon?
Gdy chcesz kupić zestaw naprawczy do opon, zapoznaj się z dostępnymi na rynku produktami i wybierz ten rekomendowany przez warsztaty samochodowe jako najbardziej skuteczny. Na to powinieneś zwrócić uwagę, wybierając swój własny zestaw:
- powinien być prosty w obsłudze. Im mniej czasu zajmie jego rozłożenie i wykorzystanie, tym lepiej;
- musi dobrze chronić przed zanieczyszczeniami, dlatego wybieraj tylko produkty o odpowiednio zabezpieczonej butelce;
- powinien być niewielki i lekki. W końcu chodzi o to, aby zaoszczędzić miejsce w niewielkim bagażniku;
- postaw na wydajny produkt, którego będziesz mógł użyć więcej niż jeden raz;
- nie zapominaj o ekologii! Wybierz producenta, który dba o środowisko i stawia na naturalne lub biodegradowalne składniki.
Zestaw naprawczy do opon nie w każdej sytuacji zastąpi zapasowe koło, ale często może pomóc. Jeśli chcesz kupić taki zestaw, nie oszczędzaj, ponieważ ma być użyteczny i wydajny. Na pierwszym miejscu postaw jakość produktu. Masz również oczywiście inne opcje, np. opony run flat lub w przypadku przebicia opony – serwis w warsztacie wulkanizacyjnym. Jednak jeśli mówimy o czymś, co ma ci pomóc jako lekki zamiennik opony zapasowej, to zestaw będzie strzałem w dziesiątkę.